Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COP26: Frustracje rosną, gdy protestujący w całej Europie domagają się szybszych działań na rzecz klimatu

Dziesiątki tysięcy aktywistów klimatycznych przemaszerowało przez szkockie miasto Organizacja szczytu klimatycznego ONZ, fizycznie blisko globalnych negocjatorów w kraju, ale oddzielonych dużym marginesem oczekiwań, przy czym sfrustrowani protestujący coraz częściej odrzucają rozmowy klimatyczne i wzywają do natychmiastowych działań zamiast spowolnienia globalnego ocieplenia.

Nastrój na sobotnim proteście w Glasgow (czasu lokalnego) był optymistyczny pomimo skarg i ulewy. Protesty klimatyczne odbyły się również w całej Europie, m.in. w Londynie, Paryżu, Dublinie, Kopenhadze, Zurychu i Stambule.

Ludzie biorą udział w demonstracji strajków klimatycznych w Zurychu w Szwajcarii.

Michael Buholzer/AFP

Ludzie biorą udział w demonstracji strajków klimatycznych w Zurychu w Szwajcarii.

Protestujący potępili przywódców rządów na całym świecie, twierdząc, że rozmowy klimatyczne jak dotąd nie przyniosły niezbędnych szybkich działań. Aktywista W piątek Greta Thunberg potępiła rozmowy jako „takie i takie i takie”..

„Prowadzimy te rozmowy, ale nie ma żadnej polityki, która by je wspierała”, powiedział Days Agaje, protestujący z Londynu na demonstracji w Glasgow, krzycząc w rytm bębnów.

Czytaj więcej:
* COP26: Apel z Oceanu Spokojnego do świata, działaj teraz, aby zmniejszyć globalne ocieplenie
* COP26: Giganci dążą do (niektórych) lotów niskoemisyjnych, towarowych i stalowych
* COP26: Rozpoczęcie historycznego sojuszu między Pacyfikiem a Unią Europejską
* COP26: Greta Thunberg nazywa rozmowy klimatyczne ONZ „porażką”

„Co więcej, prawdziwi ludzie muszą być na sali” – powiedział Agage, powtarzając skargi, że szczyt w Glasgow poważnie ograniczył udział publiczności. „Jak możemy oczekiwać, że ustanowimy przyzwoitą politykę, gdy osób zaangażowanych w to nie ma na sali?”

Protestujący nosili znaki z wiadomościami, w tym „Code Red for Humanity”, „Stop Big Polluters” i „COP26, We’re Watching You” lub po prostu „Jestem zły”. Jeden ze znaków pytał: „Jeśli nie ty, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?”.

24-letnia Megan McClellan z Glasgow powiedziała, że ​​podejrzewa, że ​​negocjatorzy klimatyczni słuchają.

„To jest coś zbyt łatwego do zignorowania. Jest ładne i wygodne” – powiedziała w środku Summit Center, który jest otoczony stalowymi płotami.

Ale jej przyjaciółka, 30-letnia Lucette Wood z Edynburga, nie zgodziła się z tym.

„Mogą tak naprawdę nic z tym nie zrobić, ale udają, że tak… i odłożą to na 20-30 lat” – powiedział Wood.

Niezależnie od tego, czy była to taktyka zwiększenia presji na rządy, czy też odrzucenie negocjacji, lekceważące wypowiedzi Thunberga o dwutygodniowym szczycie – który ma przed sobą kolejny tydzień – odbiły się echem zarówno wewnątrz, jak i poza miejscem szczytu.

Aktywiści klimatyczni biorą udział w proteście w Dublinie w Irlandii.  Protestujący trzyma tabliczkę z napisem

Przechowywanie Damien / AP

Aktywiści klimatyczni biorą udział w proteście w Dublinie w Irlandii. Protestujący trzyma tabliczkę z napisem: „Jeśli nie ty, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?”.

Przywódcy rządowi i negocjatorzy twierdzą, że są równie świadomi pilności swojego zadania, aby z czasem ograniczyć zanieczyszczenie paliwami kopalnymi, zanim Ziemia doświadczy znacznie wyższego poziomu ocieplenia.

54-letni Marcher Jason Cook przyjechał do Glasgow z dwoma przyjaciółmi, a cała trójka miała na sobie hełmy z napisem „blah”.

Cook, podobnie jak inni protestujący, powtórzył słowa Thunberga: „Nie chcemy słyszeć więcej przygnębienia, bla, bla”, powiedział.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson Był jednym z wielu światowych liderów, którzy poparli oświadczenie Thunberga, broniąc postępów, jakie poczyniły rządy w składaniu obietnic redukcji emisji i finansowania działań klimatycznych.

Elizabeth May, kanadyjska posłanka i 16-krotna uczestniczka rozmów klimatycznych ONZ, dołączyła w sobotę do protestujących w Glasgow.

„Protesty zdarzają się przytłaczająco” – powiedziała Mai. „Większość ludzi w środku jest tutaj, w ich sercach, a czasem fizycznie”.

W miejscu ogromnej konferencji ONZ negocjatorzy rozpoczęli siódmy z rzędu dzień rozmów między prawie 200 krajami, aby sfinalizować projekty umów, które w przyszłym tygodniu mogą zostać przekazane ministrom gabinetu do zatwierdzenia politycznego.

Aktywiści klimatyczni biorą udział w proteście zorganizowanym przez Sojusz Cop26 w Glasgow w Szkocji, mieście będącym gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ COP26.

Alberto Bezzali / AFP

Aktywiści klimatyczni biorą udział w proteście zorganizowanym przez Sojusz Cop26 w Glasgow w Szkocji, mieście będącym gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ COP26.

Wśród omawianych kwestii znajduje się nowe zobowiązanie do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C, skłaniające kraje do nieustannego przeglądu swoich wysiłków na rzecz zwiększenia presji na głębsze cięcia oraz zapewnianie większego wsparcia finansowego biednym krajom w dostosowaniu się do zmian klimatycznych.

ten Krzesło Summit Alok Sharma, powiedział dziennikarzom, że rozumie frustrację protestujących.

„Myślę, że ogólnie poczyniliśmy postępy” – powiedział w sobotę Sharma. „Myślę, że ludzie w salach negocjacyjnych byli konstruktywni”.

„Dotarliśmy do punktu, w którym guma uderza w drogę, gdzie musimy podejmować trudne decyzje, wiesz” przez urzędników państwowych, powiedział. zadania przed nami.”

Sobotnie marsze przyciągnęły grupę uczestników i wieków, Dzień po dziesiątkach tysięcy piątków dla przyszłości młodzież protestowała przed murami Konferencji w Glasgow. Mieszanka strajków szkolnych, szczere rozmowy, zniecierpliwienie rządowymi wymówkami i masowe demonstracje wywołały protesty klimatyczne od 2018 roku, zwłaszcza w Europie.

rzeczy

Rzeki wyrywają brzegi, gwałtowne powodzie i groźniejsze huragany. Jak zmiany klimatyczne powodują, że powodzie są bardziej dotkliwe.

Ruch protestu klimatycznego – i nasilenie susz i burz powódźPożary i inne katastrofy na całym świecie w tym roku – przyniosły to do domu wielu Przyspieszające szkody globalnego ocieplenia Wciąż naciskał na rządy, by podejmowały silniejsze i szybsze działania w celu zmniejszenia emisji z paliw kopalnych.

W centrum Londynu setki demonstrantów klimatycznych z Banku Anglii demonstrowały na Trafalgar Square. Protestująca Sue Hampton, lat 64, powiedziała, że ​​każdy jest zagrożony i wszystkie pokolenia muszą naciskać na działanie.

Nie możemy pozwolić, aby młodzi ludzie wykonywali tu całą pracę. „Wszyscy powinniśmy to zrobić razem”, powiedziała.

W Stambule demonstranci klimatyczni przywieźli swoje dzieci na sobotni wiec, podkreślając wpływ globalnego ocieplenia na przyszłe pokolenia.

„Chcę, aby moje dzieci w przyszłości żyły na pięknej planecie” – powiedziała Kadriye Basut, lat 52, w Stambule.

Danica Kirka w Londynie, Seth Bornstein w Glasgow i Andrew Wilkes w Stambule przyczynili się do powstania tego raportu.

READ  Epidemia Covid 19 Delta: aktualizacja o godzinie 13:00 – 18 nowych przypadków w społeczności