Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Compass v. Okado udowadnia, że ​​zyski i dywidendy nadal mają znaczenie | Nils Pratley

jaWyobraź sobie, że pierwszego dnia 2020 r. w magiczny sposób uzyskasz wgląd w skalę i komercyjny wpływ nadchodzącej pandemii COVID-19. Z tej krótkiej listy dwóch firm związanych z żywnością z FTSE 100, czy zdecydowaliby się Państwo zainwestować „na zawsze” w kompas Grupa, firma cateringowa zostanie zakłócona, gdy biura i szkoły zamkną swoje stołówki? A może wybralibyście Ocado, sprzedawcę internetowego z wiodącą na świecie technologią, który miał cieszyć się ogromnym zainteresowaniem zablokowanych kupujących?

Przez pierwsze 12 miesięcy tego wyścigu zwycięzca wydawał się wyraźnie jasny. Cena akcji Compass spadła o połowę w oczekiwaniu na spadek rocznego zysku operacyjnego, który okazał się tak duży, jak się obawiali – 82%. Grupa Musiałem zebrać 2 miliardy funtów nowych akcji wzmocnić swoje zasoby finansowe.

w więcej niż okadoCena akcji wzrosła ponad dwukrotnie między marcem a wrześniem 2020 r. Firma pozyskała również nowy kapitał – o wartości 1 miliarda funtów – ale jej motywacją było skorzystanie z wielu możliwości dostępnych w Internecie. „Obecny kryzys okazuje się katalizatorem trwałego i znaczącego przyspieszenia transformacji kanałów na całym świecie” – zadeklarował prezes Tim Steiner podczas wyboru akcjonariuszy i obligatariuszy w czerwcu tego roku.

I teraz? Okazuje się, że jeśli musisz aktualizować swoją inwestycję, lepiej wesprzeć swój nudny kompas. Od 1 stycznia 2020 r. spadnie o około 11%. Okado, po swojej ogromnej porażce, zrezygnowała ze wszystkich swoich wygranych, a następnie zrezygnowała z części. Od 12,73 GBP akcje wynoszą do 28,95 GBP i obecnie kosztują 764 pensów. Tak więc Ocado spadł o 40% od linii startu.

Harmonogram

Co się stało? Kompasowa połowa opowieści została wyjaśniona kombinacją liczb z pierwszej połowy, które przekroczyły oczekiwania w środę. Studenci powracają, wydarzenia sportowe powracają, a pracownicy biurowi powracają w takiej liczbie, że czynniki pracy w domu są praktycznie nieistotne. Przychody stanowiły 90% poziomów sprzed pandemii.

READ  Jak radziła sobie polska gospodarka w czerwcu?

Inflacja żywności może stać się problemem, ale Compass uważa, że ​​więcej firm może zostać poproszonych o outsourcing cateringu, aby zaoszczędzić pieniądze i uniknąć kłopotów związanych z wymaganiami higienicznymi po Covid. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 632 mln funtów za półrocze, a grupa zwiększyła swoje prognozy wzrostu przychodów w tym roku do 30%. Wyjście z warunków zablokowania było szybkie.

W Okadu ostatnie głosowania były dalekie od podniesienia na duchu. Zamiast oczekiwanego „stałego i znaczącego” przejścia w kierunku internetu, grupa ostrzegała w marcu przed „powrotem do wzorców zakupowych sprzed Covid”. Martwi ją również inflacja, kryzys kosztów życia i wzrost kosztów energii, z których żaden nie miał pozytywnej strony w jej przypadku.

Firma nadal ma długoterminowe umowy licencyjne na sprzedaż swojego sprzętu i doświadczenia w doborze artykułów spożywczych dla grup supermarketów za granicą, ale sceptycy twierdzą, że pandemia naprawdę pokazała nieelastyczność modelu magazynowego. Podaży nie można szybko zwiększyć, aby zaspokoić wzrost popytu. Cofnęła się wielka szansa rynkowa.

Na dłuższą metę nie skreślaj Ocado na straty, ale prawdopodobnie należy skupić się na „bardzo”. Wydaje się teraz absurdalne, że firma Przez krótki czas był wart więcej niż potężne Tesco Kiedy jego wartość giełdowa osiągnęła 21,7 miliarda funtów we wrześniu 2020 r. Z 5,8 miliarda funtów dzisiaj, Ocado znacznie wyprzedza drugą co do wielkości grupę supermarketów w Wielkiej Brytanii, Sainsbury’s (5,4 miliarda funtów).

Jednym ze starych morałów tej opowieści jest to, że zyski i twarde zyski, które należą do Compass, Sainsbury i Tesco, ale Ocado nadal mają znaczenie, są nadal ważne. Innym jest to, że giełda ma okropny zwyczaj przeskakiwania krótkoterminowych trendów i zakładania, że ​​będą one trwać wiecznie. Życie rzadko jest takie proste. Opisane tutaj odwrócenie to tylko mikrokosmos bardziej dramatycznej sprzedaży technologii w USA, ale od jakiegoś czasu wydaje się to nieuniknione.

READ  Europa Środkowo-Wschodnia zwraca się ku Tajwanowi, gdzie relacje z Chinami są chłodne