Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Coco Gauff wygrywa półfinał US Open wśród protestów klimatycznych, a w finale spotyka się z Aryną Sabalenką

Coco Gauff wygrywa półfinał US Open wśród protestów klimatycznych, a w finale spotyka się z Aryną Sabalenką

Coco Gauff ani razu się nie zawahała w czwartkowy wieczór (piątek NZT).

Nie wtedy, gdy punkt meczowy za meczem schodził na dalszy plan. Nie podczas wymiany 40 strzałów, która ostatecznie przesądziła o wyniku. A co nie było najbardziej rozpraszające, kiedy jej półfinał US Open przeciwko Karolinie Muchovej został przerwany na pięćdziesiąt minut przez działaczy na rzecz ochrony środowiska, z których jeden wbił bosą stopę w betonową podłogę trybun.

Już od jakiegoś czasu było wiadomo, że Goff nie jest zwyczajnym nastolatkiem. Teraz dzieli ją jedno zwycięstwo od zostania mistrzynią Wielkiego Szlema.

Gauff, 19-latka z Florydy, dotarła do swojego pierwszego finału we Flushing Meadows w stanie Nowy Jork, pokonując Muchovą 6:4, 7:5 podczas niecodziennego wieczoru.

„Naprawdę myślę, że mam teraz dojrzałość i umiejętności, aby tego dokonać” – powiedziała Gauff, która w zeszłym roku była bliska zdobycia głównego tytułu na French Open, ale przegrała mecz o tytuł. „Wiesz, niezależnie od tego, co stanie się w sobotę, jestem naprawdę dumny ze sposobu, w jaki sobie radzę przez ostatnie kilka tygodni”.

Coco Gauff ze Stanów Zjednoczonych świętuje zdobycie punktu meczowego przeciwko Karolinie Muchovej z Czech.

Sarah Steer/Getty Images

Coco Gauff ze Stanów Zjednoczonych świętuje zdobycie punktu meczowego przeciwko Karolinie Muchovej z Czech.

W niedzielę w turnieju (NZT) rozstawiona z numerem 6 Gauff zmierzy się z rozstawioną z numerem 2 Aryną Sabalenką z Białorusi. Sabalenka pokonała Madison Keys, wicemistrzynię US Open 2017, 0:6, 7:6 (1), 7:6 (10:5) w emocjonującym drugim półfinale, który zakończył się około 1 w nocy (czasu lokalnego).

Sabalenka wygrała Australian Open w styczniu ubiegłego roku i odniosła w tym sezonie zwycięstwa 23 do 2 w meczach Wielkiego Szlema, co zapewni jej w przyszłym tygodniu awans na pierwsze miejsce w światowych rankingach. Była o krok od przegranej z Keys, która w drugim secie prowadziła 5:3, ale wykorzystała 12 punktów, aby wrócić do meczu.

READ  Kiwi kazano zachować szczególną ostrożność po nagłym pożarze w domu spowodowanym ładowaniem akumulatorów

W trzech setach meczów Wielkiego Szlema kobiet w dogrywce remis wynosi 6-all, 1-10 – w przeciwieństwie do starego ustawienia 1-7 – ale Sabalenka najwyraźniej o tym zapomniała. Kiedy prowadziła 7-3, upuściła rakietę i zakryła twarz dłońmi, zasłaniając szeroki uśmiech. Sabalenka szybko zdała sobie sprawę, że jest nad czym pracować i ukończyła zadanie na trzecim punkcie meczowym.

Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych ściska się po przegranej z Aryną Sabalenką z Białorusi.

Obrazy Elsy/Getty’ego

Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych ściska się po przegranej z Aryną Sabalenką z Białorusi.

Być może najtrudniejszą częścią Muchovej dla Gauff było podsumowanie zwycięstwa: potrzebowała sześciu punktów meczowych, aby to osiągnąć, przy głośnym wsparciu hałaśliwej publiczności, która wielokrotnie wzywała sędziego Alison Hughes, aby się uspokoiła.

Po tym, jak nie udało jej się wykorzystać jednego punktu meczowego przy swoim podaniu i wygrać 5:3, a następnie czterech kolejnych w ostatnim gemie, Gauff dostała ostatnią szansę, której potrzebowała, uderzając zwycięskiego forhenda i kończąc seta trwającego 40 gemów. Najdłuższy punkt w konkursie.

„Wiedziałem, że mam nogi i płuca, aby przetrwać ją w wyścigu. To była kwestia tego, czy mam mentalność i cierpliwość, aby tego dokonać” – powiedział Gauff. „Po oddaniu 10 lub 15 strzałów powiedziałem sobie: „ OK, to zmieni grę.”

Z pewnością tak.

W następnym punkcie Muchova nie trafiła w backhand i było po wszystkim. Gauff zacisnęła pięści, pomachała do tłumu i przyłożyła palec do ucha, jakby chciała usłyszeć więcej wsparcia.

Amerykanka Coco Gauff po zwycięstwie nad Czeszką Karoliną Muchovą.

Karol Krupa/AP

Amerykanka Coco Gauff po zwycięstwie nad Czeszką Karoliną Muchovą.

Jest pierwszą amerykańską nastolatką, która dotarła do meczu o tytuł w Nowym Jorku, odkąd Serena Williams, jedna z jej wzorów do naśladowania, zacytowała nieżyjącą już gwiazdę NBA Kobe Bryanta, który powiedział fanom: „Praca jeszcze się nie skończyła”.

Gauff prowadził setem, a w drugim secie 1:0, gdy czterech protestujących przeciwko zmianom klimatycznym przerwało grę z miejsc na górnym pokładzie areny. Cała czwórka została aresztowana. Trzy z nich usunięto stosunkowo szybko, jednak usunięcie tego, który wbił się w ziemię, trwało dłużej.

READ  Australijscy urzędnicy przybywają do Nowej Zelandii, aby porozmawiać o umowie z Aukusem, podczas gdy Winston Peters i Judith Collins chwalą siłę Anzusa

„Jeśli tego właśnie czuli, że powinni zrobić, aby ich głos został usłyszany, to naprawdę nie mogę się tym denerwować” – stwierdził Gove.

W trakcie opóźnienia obie kobiety spędziły czas w szatni. Gdy rywalizacja została wznowiona, gra była piękna nawet przez kilka meczów, aż do momentu, gdy Gauff objął prowadzenie i zdobył pierwszy punkt meczowy. Muchova zatarła to zwycięzcą i odłamała się.

Zagrają około pół godziny.

Przy prowadzeniu 6:5 Gauffa i serwowaniu Muchovej liczba jednopunktowa stale rosła. Muchova stawiała opór. Goff nie mógł przejść.

Obaj rywale podają sobie ręce po półfinale US Open.

Manu Fernandez/AP

Obaj rywale podają sobie ręce po półfinale US Open.

Raz. dwa razy. trzy razy. cztery. W dalszym ciągu dobiegały z ławek wrzaski. Wreszcie Gauff odniosła 11. zwycięstwo z rzędu i 17. w ostatnich 18 meczach. Dobra passa rozpoczęła się po odpadnięciu z pierwszej rundy Wimbledonu w lipcu. W serii znajdują się dwa największe tytuły w karierze Gauff – a teraz potrzebuje kolejnego zwycięstwa, aby zdobyć jeszcze ważniejsze mistrzostwo.

„Szczerze mówiąc, po Wimbledonie nie spodziewałem się, że poradzę sobie tak dobrze w tym sezonie na twardych kortach, więc jestem naprawdę dumny z tego, jak udało mi się odmienić ten sezon dla mnie” – powiedział Gauff.

Kiedy Gauff i Muchova rozpoczęli pracę o 19:15, było pochmurno i znacznie chłodniej niż w tym tygodniu we Flushing Meadows, spadając z około 35°C dzień wcześniej do najniższego poziomu 80°F (najwyżej 20°C). °C).

Gauff robił wrażenie na początku, prowadząc 3:0 i 5:1, zanim w końcu ruszyła rozstawiona z numerem 10 Muchova (27 l.) z Czech. Jednak ostatecznie Muchova zdobyła punkt zaledwie 10 ze swoich 24 strzałów w siatkę i popełniła 36 niewymuszonych błędów, o 11 więcej niż Gauff.

Muchova, która w czerwcu ubiegłego roku dotarła do finału Rolanda Garrosa, powiedziała: „Jest mi smutno z powodu występu.

READ  Wyjaśnienie: Co to jest uniwersalny dochód podstawowy i czy może działać?
Kibice kibicują meczowi Coco Gauff ze Stanów Zjednoczonych i Karoliny Muchovej z Czech.

Johna Minchillo/AP

Kibice kibicują meczowi Coco Gauff ze Stanów Zjednoczonych i Karoliny Muchovej z Czech.

W czasie długiej przerwy wywołanej protestem odwiedził ją fizjoterapeuta, który stwierdził, że podczas turnieju bolała ją prawa ręka, zakryta czarnym rękawem.

Jeśli nie jesteś na 100% gotowy, kto jest zawodnikiem na tym etapie sezonu? – Gauff zasłużył na uznanie, ponieważ znalazł odpowiednie momenty, aby pozwolić Muchovej spudłować, zamiast próbować grać zbyt agresywnie.

„Musisz się skupić i dokończyć zdobywanie punktów” – powiedziała Muchova o meczu z Gauffem. „Musisz wyjść na boisko, a następnie zobaczyć, dokąd uciekać. Musisz pomyśleć, gdzie umieścić piłkę, aby zakończyć ją w siatce lub spróbuj zagrać wcześniej.

Gauff pokazała również, że jest gotowa na ten moment i na taki sukces, jakiego oczekiwano od niej, odkąd w 2019 roku w wieku 15 lat została najmłodszą kwalifikantką w historii Wimbledonu i dotarła tam do czwartej rundy.

„Teraz bawię się lepiej” – powiedział Goff.