Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co się stanie, gdy Covid-19 stanie się endemiczny?

Pasażerowie w maskach ochronnych korzystają z pociągu BTS Skytrain w Bangkoku. (Zdjęcie: Arnun Chonmahatrakool)

Od kilku miesięcy niektórzy amerykańscy i europejscy przywódcy przewidywali, że pandemia koronawirusa wkrótce przekształci się w pandemię. Covid-19 zamieni się w chorobę, z którą uczymy się żyć. Według wielu konserwatystów prawie się to stało.

Ale wciąż jesteśmy w ostrej fazie epidemii, a to, jak może wyglądać endemiczny Covid-19, wciąż pozostaje tajemnicą. Choroby endemiczne mogą przybierać różne formy i nie wiemy jeszcze, gdzie ta choroba znajdzie się wśród nich.

W najprostszej postaci choroba endemiczna to taka, która ma trwałą, przewidywalną lub przewidywalną egzystencję. To choroba, która trwa. Poza tym nie ma ustalonej definicji.

Choroby endemiczne zarażają każdego roku miliony ludzi na całym świecie, a niektóre choroby endemiczne zabijają setki tysięcy. Możemy niektórych wyleczyć i zaszczepić się przeciwko niemu. Mogą jednak również powodować nieoczekiwane epidemie i wielkie cierpienie.

Wywiady z ponad dwudziestoma naukowcami, ekspertami ds. zdrowia publicznego i historykami medycyny sugerują, że pośpiech, by przeformułować Covid-19 jako pandemię, może nie trafić w sedno.

„Nastąpiło polityczne przeformułowanie idei epidemii jako czegoś nieszkodliwego lub naturalnego” – powiedział Lucas Engelman, historyk medycyny i epidemiologii na Uniwersytecie w Edynburgu. Ale epidemiolodzy używają terminu „endemiczny” w znaczeniu czegoś, co musimy uważnie obserwować, powiedział, ponieważ choroba endemiczna może ponownie przekształcić się w epidemię.

Kiedy ludzie myślą o chorobie endemicznej, często myślą o przeziębieniu. Szacuje się, że infekcje górnych dróg oddechowych, w tym przeziębienie, zarażają każdego roku miliardy ludzi na całym świecie, ale zabijają kilka tysięcy. Inne choroby endemiczne mogą być bardziej śmiertelne. W 2019 r. malaria zabiła na całym świecie ponad 600 000 osób, a grypa zabiła ponad 200 000, chociaż szacuje się, że straty te mogą być znacznie wyższe.

Wielu naukowców spekuluje, że endemiczny Covid-19 może być obciążony jak inne wirusy układu oddechowego.

„Nie będzie bardziej zabójcza niż grypa sezonowa lub może być tak łagodna, jak jeden z koronawirusów wywołujących przeziębienie” – powiedziała Lone Simonsen, dyrektor Centrum PandemiX na Uniwersytecie Roskilde w Danii.

READ  To urządzenie wykorzystuje fale mózgowe, aby pomóc sparaliżowanym ludziom w komunikacji

„Powodem tego jest to, że mamy dużą odporność i wciąż jesteśmy wzmacniani przez infekcje, z którymi się borykamy” – powiedziała.

Pracownik służby zdrowia przeprowadza w czwartek wymaz testowy na obecność antygenu mnicha na przystanku autobusowym w Bangkoku. (Zdjęcie: Nutthawat Wicheanbut)

Niektórzy naukowcy ostrzegają, że ochrona immunologiczna przed szczepieniami i infekcjami może z czasem zanikać, a przyszłe zmienne mogą ominąć te mechanizmy obronne. A mutacje są losowe, więc zawsze istnieje możliwość pojawienia się wariantu, który w przyszłości spowoduje poważniejszą chorobę.

Przeziębienie i grypa to szeroko rozpowszechnione choroby endemiczne, które utrzymują się przez cały rok, ale ich poziom nie jest stały. Zamiast tego powodują sezonowe epidemie, w których infekcje przekraczają podstawowe poziomy endemiczne, często zimą, kiedy ludzie gromadzą się w pomieszczeniach.

Te wzorce są przewidywalne, ale ludzie mogą je zmienić: środki kontroli stosowane w celu złagodzenia pandemii Covid stłumiły również grypę i fale zimna w ostatnich latach. Naukowcy twierdzą, że endemiczna choroba Covid może być sezonowa, ale może również mieć nieregularne i duże fale epidemii.

„Covid jest bardziej zakaźny niż grypa” – powiedział Jeffrey Shaman, modelarz chorób zakaźnych na Uniwersytecie Columbia. „Tylko niewielka część populacji powinna być narażona na wybuch epidemii, a to może się zdarzyć o każdej porze roku”.

Doświadczenia jednej społeczności z chorobami endemicznymi mogą się znacznie różnić od doświadczeń innej społeczności i często zależy to od tego, kto zachoruje i czy ma dostęp do testów, leczenia i opieki zdrowotnej.

Jednym z przykładów jest wirus HIV, który utrzymuje się na całym świecie od ponad 40 lat, chociaż naukowcy i pracownicy służby zdrowia używają terminów „epidemii” i „endemii” do opisu wirusa.

„Jedna z definicji pandemii zależy od położenia geograficznego” – powiedziała dr Diane Haveler, specjalistka od chorób zakaźnych i profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. „Dzięki tej soczewce HIV jest endemiczny w Stanach Zjednoczonych, gdzie około 1,2 miliona ludzi żyje z HIV”.

READ  „Poszukiwacze przygód w niepełnym wymiarze godzin”: poszukiwacze skamielin ustanowili rekord w Cotswolds | skamieniałości

„Ale HIV to epidemia w subpopulacjach w Stanach Zjednoczonych” – dodała.

Dr Haveler powiedział, że choroby zakaźne często utrzymują się w społeczeństwach, w których ubóstwo lub dyskryminujące systemy uniemożliwiają dostęp do opieki zdrowotnej.

„Różnice w chorobach zwiększają się z czasem, chyba że zostaną one wstępnie zaadresowane” – powiedziała. „I to rodzi pytanie: czy mamy do czynienia z tymi dysproporcjami z Covidem, czy też jesteśmy na tej samej ścieżce?”

Ponieważ jedna trzecia światowej populacji nie jest odporna na koronawirusa, a terapie ratujące życie nie są dostępne dla wszystkich, obciążenie wirusem prawdopodobnie pozostanie nierówne, twierdzą eksperci, nawet jeśli niektóre części świata uznają, że ich poziom jest endemiczny.

Wśród wielu form, jakie może przybrać choroba endemiczna, jedno jest jasne: endemiczny nie oznacza końca choroby.

Zamiast tego oznacza życie z chorobą, której nie udało się lub nie można zwalczyć, a często jest leczona. Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że stany powinny stosować środki kontroli, takie jak testy, leczenie i szczepionki, w celu kontrolowania chorób endemicznych.

Kraje z endemiczną malarią dążą do zwalczenia choroby przenoszonej przez komary i polegają na interwencjach, takich jak insektycydy i terapie zapobiegawcze w celu zmniejszenia jej występowania. Te środki kontroli mogą radykalnie zmienić przebieg endemicznej malarii, jak to miało miejsce w Afryce Południowej.

Oprócz kontroli środowiskowych programy szczepień mogą zmniejszyć zachorowalność i śmiertelność. Ale gdy społeczności nie przestrzegają zaleceń dotyczących szczepień, mogą wystąpić epidemie.

Na przykład odra pozostawała endemiczna w Stanach Zjednoczonych przez 40 lat po wprowadzeniu szczepionek. W tym czasie osoby nieszczepione pozostawały bezbronne, co powodowało sporadyczne wybuchy chorób. W 2019 roku, dwie dekady po ogłoszeniu, że choroba została wyeliminowana w Stanach Zjednoczonych, kilka epidemii, z których wiele związanych było z nieszczepionymi podróżnikami, zainfekowało ponad tysiąc osób.

Eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że w przeciwieństwie do malarii lub odry, Covid nie można zwalczyć, więc środki kontroli pomogą określić rozmiar i ścieżkę przyszłych fal. (Wyeliminowaliśmy jedną ludzką chorobę: ospę, która zachowywała się zupełnie inaczej niż Covid).

READ  Badanie mówi, że nowe obrazy z Marsa pokierują poszukiwaniami dowodów starożytnego życia NASA

Nadążanie za Covid oznacza koncentrację na szczepieniu i leczeniu ludzi oraz aktualizowaniu szczepionek, powiedziała dr Monica Gandhi, specjalista chorób zakaźnych i profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

„Potrzeba ciągłej czujności, aby go utrzymać – nie po to, by go wykorzenić, czego chcą ludzie – ale by go kontrolować” – powiedział Gandhi.

Może nie przez chwilę. Naukowcy zwykle określają endemiczny wzór choroby po wielu latach obserwacji. Ustąpienie epidemii może trwać latami, a konsekwencje epidemii mogą utrzymywać się długo po ustąpieniu nowych infekcji.

Wiele z tego, co wiemy na temat przenoszenia pandemii, pochodzi z grypy: ludzie doświadczyli czterech pandemii grypy w ciągu ostatnich 100 lat. Pandemia z lat 1918-19, która zabiła ponad 50 milionów ludzi na całym świecie, przyćmiewa je wszystkie.

Pandemia grypy z 1918 r. zajęła trzy lata, zanim przybrała bardziej regularny przebieg, a Stany Zjednoczone doświadczyły w latach dwudziestych wielkiej fali, która zabiła w niektórych miastach więcej osób niż poprzednie fale. W następnych latach niektóre epidemie sezonowe były większe niż inne.

Założenie dotyczące endemiczności Covid jest takie, że będzie on wyglądał znacząco inaczej niż pandemia z ostatnich dwóch lat. Ale endemiczny Covid, w najgorszym przypadku, może wyglądać tak, jak my.

„Możesz sobie wyobrazić sytuację, w której zdarzenia podobne do omikronów zdarzają się co roku” – powiedział Trevor Bedford, wirusolog z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle.

„To może być przypadek endemiczny” – powiedział Bedford. „I to nie znaczy, że jest łagodny, ani nie oznacza, że ​​łatwo się z nim uporać”.


Ten artykuł pierwotnie ukazał się w formacie New York Times.