Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chris Dziadol donosi: Liberty Global jest poza Polską

Przejęcie UPC Polska przez francuską grupę iliad jest znaczące na wielu płaszczyznach.

Dla sprzedawcy Liberty Global oznacza to kolejny etap wyjścia z Europy Środkowo-Wschodniej, sprzedając swoje operacje na Węgrzech, w Czechach i Rumunii firmie Vodafone w lipcu 2019 r. Teraz pozostaje tylko UPC Słowacja, która również prawdopodobnie znaleźć się z nowym właścicielem.W niedalekiej przyszłości.

Z kolei dla Iliad zakup UPC Polska znacząco wzmocni jej obecność na polskim rynku, który wszedł pod koniec 2020 r. wraz z przejęciem telco Play za 2,2 mld euro. Choć zapłacił mniej (1,52 mld euro) UPC Polska, obie firmy mają świetną synergię i dalej będą się liczyć.

Wszystko to wydawało się naciągane tylko przez kilka lat, kiedy UPC Polska, ówczesny czołowy operator kablowy w Polsce, był bliski zakupu Multimedia Polska numer trzy. Jednak obawy organu ochrony konkurencji UOKiK skłoniły ówczesną spółkę Liberty Global do wycofania oferty i otworzyły drogę drugiemu co do wielkości operatorowi, Vectrze, który ostatecznie przejął Multimedia Polska.

Chociaż był to niewątpliwie ogromny cios dla Liberty Global, UPC Polska nadal się rozwijała i wprowadzała innowacje. Obejmowało to stanie się pierwszą operacją Liberty w Europie, która udostępniła swoim abonentom telewizor UPC 4K, rozbudowała sieć Giga i zaoferowała usługi 5G. W rzeczywistości rok 2021, jak podała firma w lutym, był ostatnim rekordowym rokiem pod własnością Liberty Global. Skończyło się na tym, że 1 569 400 klientów operatora korzystało z 3 346 300 jego usług cyfrowych, co stanowi 3,5% wyższe przychody niż w 2020 roku.

Teraz, w połączeniu z Play, jego celem będzie „przedefiniowanie podobieństwa z korzyścią dla klienta”.

Więcej informacji o Chrisie Dziadolu na stronie https://www.chrisdziadul.com