Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Choroba Alzheimera i drzemki w ciągu dnia powiązane w nowych badaniach

streszczenie: Badanie ujawniło dwukierunkowy związek między drzemkami w ciągu dnia a pogorszeniem funkcji poznawczych związanym z chorobą Alzheimera. Naukowcy twierdzą, że dłuższe i częstsze drzemki wiązały się ze słabymi funkcjami poznawczymi po roku, a słaba zdolność poznawcza wiązała się z dłuższymi i częstszymi drzemkami w ciągu dnia.

źródło: Centrum Medyczne Uniwersytetu Rush

Czy może istnieć związek między spadkiem funkcji poznawczych a nadmiernymi drzemkami w ciągu dnia? Nowe badanie przeprowadzone przez Centrum Choroby Alzheimera wskazuje na możliwy związek, według artykułu opublikowanego w Choroba Alzheimera i demencja.

Jak twierdzą naukowcy, komunikacja wydaje się przebiegać w obie strony; Dłuższe i częstsze drzemki wiązały się z pogorszeniem funkcji poznawczych po 1 roku, a słaba funkcja poznawcza wiązała się z dłuższymi i częstszymi drzemkami po 1 roku.

Aaron Buchmann, neurolog z Rush University Medical Center i współautor artykułu, powiedział, że badanie dostarcza dowodów na zmianę poglądów na chorobę Alzheimera jako zaburzenie czysto poznawcze.

„Teraz wiemy, że patologia spadku funkcji poznawczych może powodować inne zmiany w funkcjonowaniu” – powiedział. „To naprawdę zaburzenie wieloukładowe, obejmujące również trudności ze snem, zmiany w ruchu, zmiany w składzie ciała, objawy depresyjne, zmiany behawioralne itp.”

Naukowcy obserwowali ponad 1400 pacjentów przez okres do 14 lat w ramach projektu Rush on Memory, Aging and Religious System Study. Uczestnicy nosili czujnik na nadgarstku, który nieprzerwanie rejestrował aktywność do 10 dni i przychodził raz w roku na badania przesiewowe i testy poznawcze. Za drzemkę uważa się każdy długi okres bezczynności w ciągu dnia od 9:00 do 19:00.

Kiedy rozpoczęło się badanie, ponad 75% uczestników nie wykazywało oznak upośledzenia funkcji poznawczych, 19,5% miało łagodne upośledzenie funkcji poznawczych, a ponad 4% miało chorobę Alzheimera.

Codzienne drzemki wydłużyły się o około 11 minut rocznie wśród osób, u których nie wystąpiły zaburzenia funkcji poznawczych podczas obserwacji. Drzemki podwoiły się po rozpoznaniu łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych i prawie potroiły po rozpoznaniu demencji Alzheimera.

READ  Badanie wykazało, że dorastające dziewczęta w Bangladeszu są zagrożone niedożywieniem

Naukowcy porównali także uczestników, którzy mieli normalne funkcje poznawcze na początku badania, ale rozwinęli demencję Alzheimera, z tymi, których myślenie pozostawało stabilne podczas badania. Odkryli, że osoby starsze, które drzemią dłużej niż godzinę dziennie, mają o 40% większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Buchmann podkreślił, że badanie nie oznacza, że ​​drzemki powodują demencję Alzheimera i odwrotnie.

„To badanie obserwacyjne, więc nie możemy powiedzieć, że A powoduje B”, powiedział. „Ale możemy powiedzieć, że rozwija się w tym samym czasie i możliwe, że te same choroby mogą przyczynić się do obu”.

Choroba Alzheimera wynika z gromadzenia się w mózgu dwóch białek, amyloidu beta i tau. Chociaż pogorszenie funkcji poznawczych jest najbardziej znanym objawem choroby Alzheimera, nagromadzenie tego białka może wystąpić w różnych miejscach mózgu, pnia mózgu i rdzenia kręgowego, powodując różne objawy.

Badanie dostarcza dowodów na zmianę poglądów na chorobę Alzheimera jako zaburzenie czysto poznawcze. Obraz jest w domenie publicznej

Badanie sugeruje, że jednym z tych objawów może być zwiększona częstotliwość i czas trwania drzemek w ciągu dnia.

„Gdy zidentyfikujesz patologię i lokalizację, możesz pracować nad potencjalnymi terapiami” – powiedział Buchmann. „Istnieją białka lub geny, które mogą zapobiegać akumulacji tau i beta, lub istnieją potencjalne sposoby na zmniejszenie lub spowolnienie ich akumulacji”.

Badanie było wspierane przez National Institutes of Health oraz BrightFocus Foundation’s Alzheimer’s Research Program. Buchmann powiedział, że jedną z głównych mocnych stron badania były grupy uczestników Projektu Pamięć i Starzenie się oraz Badania Zakonu Religijnego. Oba badania to trwające dziesięciolecia wysiłki, które rekrutują uczestników do corocznych testów, pobierania próbek i oddawania narządów po śmierci.

„Osoby biorące udział w naszym badaniu to bardzo wyjątkowi ludzie” – powiedział. „Bez ludzi, którzy wnoszą taki wkład, nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić badań, które prowadzimy. Są tak podekscytowani zaangażowaniem, że dodają energii personelowi swoim udziałem. Mamy szczęście, że ich mamy.”

READ  Wirus koronowy: Ministerstwo Zdrowia jest głęboko zaniepokojone brakiem danych do śledzenia wskaźników szczepień kobiet w ciąży

O tych badaniach na temat wiadomości o chorobie Alzheimera

autor: Biuro prasowe
źródło: Centrum Medyczne Uniwersytetu Rush
Kontakt: Biuro Prasowe – Rush University Medical Center
zdjęcie: Obraz jest w domenie publicznej

oryginalne wyszukiwanie: Dostęp zamknięty.
Drzemki w ciągu dnia i demencja Alzheimera: możliwy związek dwukierunkowyNapisane przez Peng Li i in. Choroba Alzheimera i demencja


podsumowanie

Zobacz też

Wskazuje to na osobę noszącą chłonny zakraplacz witaminy D

Drzemki w ciągu dnia i demencja Alzheimera: możliwy związek dwukierunkowy

wstęp

Drzemki w ciągu dnia są często widywane u osób starszych. Podłużny związek między drzemkami w ciągu dnia a starzeniem się funkcji poznawczych jest nieznany.

Techniki

Korzystając z danych od 1401 uczestników projektu Rush Memory and Aging, zbadaliśmy podłużną zmianę drzemek w ciągu dnia obiektywnie wywnioskowaną na podstawie morfometrii oraz związek z rozwojem demencji Alzheimera w okresie obserwacji 14 lat.

konsekwencje

Starsi ludzie mają tendencję do dłuższego i częstszego snu wraz z wiekiem, podczas gdy rozwój demencji Alzheimera przyspiesza tę zmianę o ponad dwukrotność rocznego wzrostu długości/częstotliwości drzemki. Dłuższe i częstsze drzemki w ciągu dnia są związane ze zwiększonym ryzykiem demencji Alzheimera. Co ciekawe, nadmierne (dłuższe lub częstsze) drzemki w ciągu dnia wiązały się ze słabymi funkcjami poznawczymi rok później, i odwrotnie, słabsze poznanie wiązało się z bardziej nadmierną drzemką rok później.

Debata

Nadmierne drzemki w ciągu dnia i demencja Alzheimera mogą mieć związek dwukierunkowy lub mieć wspólne mechanizmy patofizjologiczne.