Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny ostrzegają, że sonda kosmiczna jest wyrzucana na Księżyc z kosmosu – zdziwieni eksperci | nauka | Aktualności

Sonda jest jedną ze statków kosmicznych z zeszłorocznej misji zwrotu próbek księżycowych o tej samej nazwie. Sprowadza skały księżyca z powrotem na Ziemię, a następnie z powrotem do punktu zaangażowania, gdzie przyciąganie grawitacyjne Ziemi i Słońca jest równe, ale przeciwne. Od marca znajduje się około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

Mówi się, że statek kosmiczny przeprowadza testy związane z kontrolą orbity oraz obserwacjami Ziemi i Słońca.

Jednak po sześciu miesiącach pobytu tam sonda wydaje się być z powrotem i ma dotrzeć na Księżyc w czwartek rano w tak zwanym przelotu księżycowym.

Jest kontrolowany przez Beijing Aerospace Control Center (BACC), co sprawia, że ​​odpowiada za pełną telemetrię, śledzenie i kontrolę sondy kosmicznej.

Istnieje wiele wyjaśnień tego ostatniego odkrycia, ale ponieważ BACC nie ogłosił ani oficjalnej aktualizacji, statek kosmiczny stał się przedmiotem spekulatywnej dyskusji wśród ekspertów.

Niektóre idee spekulują, że albo wchodził na orbitę księżycową, kierując się do innego punktu Lagrangianu na Słońcu i Ziemi, albo do punktu Lagrangianu na Ziemi i Księżycu.

Możliwe jest również, że statek kosmiczny wykorzystał przelot, aby ustawić Chang’e-5 na torze lotu w pobliżu 469 219 Kamoʻoalewa, ziemskiego półsatelity i celu chińskiej misji zwrotu próbki asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi.

Ale Pekin został ostrzeżony, ponieważ eksperci twierdzą, że jego paliwo prawie na pewno się kończy.

Chiny planują również misję kontrolną zwrotu próbki księżycowej z Chang’e-6 w 2024 roku, która będzie częścią Międzynarodowej Wspólnej Stacji Badawczej Księżyca Chiny-Rosja.

Czytaj więcej: Chiny są „głównym inwestorem” w brytyjską infrastrukturę nuklearną

Próbki są obecnie analizowane.

Wnioski o próbki materiałów zostały otwarte dla instytucji lokalnych i międzynarodowych.

W tej chwili NASA nie planuje wymieniać żadnych próbek księżycowych z czasów Apollo z próbkami księżycowymi zwróconymi przez chińską misję Chang’e-5, chociaż główny naukowiec NASA, Jim Green, powiedział, że jest zainteresowany taką wymianą w przyszłości w przyszłość.

READ  Raport rakietowy: Alpha uruchamia się, a następnie eksploduje, ULA przestaje sprzedawać Atlas V