Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny na Pacyfiku: „Głębokość” powiązań Nowej Zelandii dyskutowana – eksperci

Premier Jacinda Ardern zwraca się do mediów w Waszyngtonie o zbliżającym się spotkaniu z prezydentem USA Bidenem, ostatnich sondażach opinii i infekcji Covid w jej delegacji. Wideo: Claire Trivett

Jeden z ekspertów mówi, że chociaż kraje wyspiarskie Pacyfiku odrzuciły szeroko zakrojoną umowę promowaną przez Chiny, wiele osiągnięto w ostatnich dyskusjach, a Nowa Zelandia ostrzegła, że ​​musi ponownie ocenić swoje stanowisko w sprawie „wzmacniania się” relacji Chiny-Pacyfik.

Tymczasem inny ekspert ds. Pacyfiku twierdzi, że ostatnie wydarzenia wywołały pytania, czy „głębokość” stosunków Nowej Zelandii pasuje do retoryki.

w poniedziałek, 10 krajów Pacyfiku odrzucony oszałamiająca nowa propozycja z Chin Obejmują wszystko, od bezpieczeństwa po rybołówstwo, przy czym niektórzy w regionie wyrażają głębokie zaniepokojenie i stwierdzają, że takie kwestie należy omówić na forum regionalnym, takim jak Forum Wysp Pacyfiku.

Wkrótce po spotkaniu wirtualnych liderów w poniedziałek Chiny opublikowały plik Umieść papier dla obszaruw którym nie uwzględniono krytycznie niektórych kluczowych środków w projekcie oświadczenia, w tym wolnego handlu, wspólnych działań policyjnych i współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi (z lewej) pojawia się na podium podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Wysp Pacyfiku z premierem Fidżi Frankiem Bainiramamą.  Zdjęcie / AP
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi (z lewej) pojawia się na podium podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Wysp Pacyfiku z premierem Fidżi Frankiem Bainiramamą. Zdjęcie / AP

Jednak dr Iate, Pacific Security Fellow w Centrum Studiów Strategicznych na Victoria University of Wellington, powiedział, że kraje Pacyfiku byłyby „szczególnie zadowolone” z wzajemnego zrozumienia w kwestiach takich jak infrastruktura, rozwój rolnictwa i rybołówstwo.

„Chiny potencjalnie dodadzą wartości do tych obszarów w sposób, którego nie mieli tradycyjni dobroczyńcy.

„W regionie pełnym zasobów naturalnych Chiny oferują innowacyjne strategie, które mogą wykorzystać z korzyścią dla tych krajów”.

Powiedział, że te wydarzenia prawdopodobnie „wzmocnią” kraje Pacyfiku zmierzające do Forum Wysp Pacyfiku, zaplanowane na lipiec, w tym Australię i Nową Zelandię, wiedząc, że mają inne długoterminowe opcje, aby poradzić sobie z niektórymi kwestiami rozwoju i bezpieczeństwa.

Iate powiedział, że Chiny byłyby prawdopodobnie zadowolone ze wspólnego zrozumienia, że ​​mają „wspólną przyszłość” i że narody Pacyfiku „zrozumieją i poprą podstawowe interesy i główne obawy Chin”.

READ  Co powoduje potwory powodziowe w Sydney i jak można je powstrzymać?

Iate powiedział, że Nowa Zelandia musi „krytycznie ocenić”, w jaki sposób doszli do tego punktu, biorąc pod uwagę ich długotrwały związek.

„Chiny nigdzie się nie wybierają, a stosunki między Chinami a Pacyfikem stają się coraz silniejsze”.

Nic dziwnego, że przywódcy Pacyfiku odrzucili to oświadczenie, ale cały proces wzbudził pytania o „głębokość” relacji Nowej Zelandii, powiedziała dr Anna Bowles, ekspert ds. bezpieczeństwa Pacyfiku z Uniwersytetu Massey.

„Istniały poważne obawy dotyczące sposobu, w jaki Chiny próbowały przyjąć ją na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych oraz brak konsensusu w sprawie umowy, która jest sprzeczna z negocjowaniem umów przez region Pacyfiku.

„Istniały również obawy dotyczące aspektów oświadczenia.

„To bardzo ważne, ponieważ przypomina nam o mocnych stronach i znaczeniu kolektywnej dyplomacji na Pacyfiku i ograniczeniach wielostronnej dyplomacji Pekinu na Pacyfiku.

„Jeżeli czegoś nauczyliśmy się od czasu wycieku porozumienia Salomona z Chinami w sprawie bezpieczeństwa i niedawnej inicjatywy opracowania kompleksowego planu regionalnego na Pacyfiku, to właśnie te relacje są ważne i musimy zakwestionować, czy głębokość naszych relacji jest zgodna z retoryka”.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta spotkał się w marcu w Suvie z premierem Fidżi Frankiem Bainimaramą.  Załączone zdjęcie
Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta spotkał się w marcu w Suvie z premierem Fidżi Frankiem Bainimaramą. Załączone zdjęcie

Na Umieść papier dla obszaruBowles powiedział, że można założyć, że kwestie takie jak bezpieczeństwo i wolny handel zostały pominięte, ponieważ były to punkty sporne, a także „proces, w którym Chiny próbowały zabezpieczyć umowę”.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta powiedział wcześniej Uważała, że ​​pokazuje to, że uważają za konieczne dyskutowanie o kwestiach takich jak bezpieczeństwo i suwerenność na szczeblu regionalnym, w tym na Forum Wysp Pacyfiku.

Premier i minister spraw zagranicznych Samoa, Fiami Naomi Matava, powiedział Samoa Publication Talamoa wkrótce po spotkaniu, że „nie mieli wystarczająco dużo czasu, aby przyjrzeć się tej sprawie”.

Mutafa’a powiedział, że każda kwestia, która wymaga punktu widzenia regionu, powinna być poruszana na Forum Wysp Pacyfiku.

READ  Królewskie rodziny drugiej kategorii: nowe zdjęcia Meghan i Harry'ego podsumowują, jak daleko upadli

Mahuta powiedziała, że ​​podziela ten pogląd, który został również poinformowany przez „szeroki zakres rozmów w krajach Pacyfiku z przywódcami na temat tego, jak rozwiązywać tego rodzaju problemy”.

„Oczywiście dzięki dwustronnym dyskusjom z Chinami zidentyfikowali możliwość doraźnych możliwości, ale na szczeblu regionalnym myślę, że jest to kwestia, którą Forum Wysp Pacyfiku powinno w pełni zająć się” – powiedział Mahuta.

Mahuta został w ostatnich dniach odepchnięty przez względny brak bezpośredniego zaangażowania w regionie, ponieważ Chiny kończą podróż w ośmiu krajach, a nowy minister spraw zagranicznych Australii udaje się na Fidżi w ciągu kilku dni od wyboru na urząd.

Mahuta powiedziała, że ​​spotka się ze wszystkimi swoimi odpowiednikami w ministrach spraw zagranicznych na Forum Wysp Pacyfiku w lipcu i planuje osobne spotkanie z Manele na Wyspach Salomona, gdy tylko pozwolą na to ich harmonogramy.

„Jak pozwalają na to ustawienia granic, postaram się w pełni dotrzeć do jak największej liczby miejsc na Oceanie Spokojnym.

„Ale chcę powiedzieć naprawdę jasno. Nasze stosunki z sąsiadami z Pacyfiku są w dobrym stanie”.

Asystent sekretarza stanu Obito William Seo ogłosił dziś, że jutro do 4 czerwca uda się na Fidżi, aby spotkać się z ministrami mórz Pacyfiku. Ich spotkanie dotyczyć będzie Błękitnego Kontynentu i Oceanu Spokojnego – regionalnej strategii dla regionu Pacyfiku.