Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny ropy rosną o 10%, zapasy spadają, ponieważ USA i Europa rozważają zakaz sprzedaży rosyjskiej ropy | olej

Ceny ropy wzrosły o ponad 10% i zbliżają się do rekordowych poziomów po tym, jak groźba wprowadzenia zakazu rosyjskiej ropy w USA i Europie zagroziła szokiem inflacyjnym na światowych rynkach.

Globalny benchmark dla ropy Brent osiągnął 139,13 USD za baryłkę na początku handlu w poniedziałek, co oznacza wzrost o ponad 20 USD na piątkowym zamknięciu na poziomie 118,03 USD.

147,50 USD zostało kiedykolwiek osiągnięte w lipcu 2008 r., ale niektórzy analitycy uważają, że poziom ten może zostać przekroczony ze względu na geopolityczny wpływ kryzysu na Ukrainie.

Giełdy podążyły w przeciwnym kierunku z większymi stratami, aby rozpocząć handel w poniedziałek. Nikkei w Tokio spadł o ponad 3%, podobnie jak Hang Seng w Hongkongu. W handlu kontraktami terminowymi FTSE100 spadł o 2,6%, a S&P500 o 1,3%.

Panika na parkiecie doprowadziła do gwałtownego wzrostu bezpiecznych przystani, a złoto osiągnęło poziom 2000,86 USD, najwyższy poziom od połowy 2020 roku.

Chociaż cena ropy spadła do 130 dolarów po początkowym zwyżce, konsumenci nadal borykali się z rosnącymi kosztami energii dla gospodarstw domowych i benzyny, podczas gdy inflacja wzrosłaby ogólnie, gdyby firmy były zmuszone do ponoszenia wyższych wydatków na paliwo.

Cena gazu ziemnego jest ściśle powiązana z ropą naftową i na pewno znowu wzrośnie. Ceny gazu ustanowiły w piątek nowy rekord w Wielkiej Brytanii, na przykład na poziomie benchmarku krajowego punktu równowagi (NBP). Wzbiłem się powyżej 500p w upale.

Po wzroście o 21% w zeszłym tygodniu, aktywność ropy Brent wzrosła Niebezpieczeństwo rosyjskiego embarga na ropę przez Stany Zjednoczone i Europę.

Mohamed El-Erian, ekonomista z firmy ubezpieczeniowej Allianz, powiedział, że wydaje się prawdopodobne, że nowe sankcje zostaną nałożone w miarę kontynuowania bombardowań ukraińskich miast.

„Trudno wyobrazić sobie, by takie sankcje nie zostały nałożone, biorąc pod uwagę okrucieństwa popełniane na Ukrainie” – powiedział na Twitterze.

Odcięcie większości rosyjskiego eksportu energii byłoby „poważnym szokiem dla rynków światowych”, powiedział główny ekonomista Bank of America, Ethan Harris, dodając, że strata pięciu milionów baryłek w Rosji może podwoić ceny ropy do 200 dolarów za baryłkę.

Ceny mogą dalej rosnąć, powiedział Mike Muller z firmy handlującej towarami Vitol. „Nie sądzę, że ustaliliśmy jeszcze cenę za wszystko”, powiedział.

Bank of America poinformował, że ogólne ceny surowców zaczynają się najsilniej od roku 1915. Wśród wielu uczestników w zeszłym tygodniu nikiel wzrósł o 19%, aluminium o 15%, cynk o 12% i miedź o 8%, podczas gdy kontrakty terminowe na pszenicę wzrosły o 60% i kukurydza 15%.

To tylko zwiększy globalną stopę inflacji, ponieważ oczekuje się, że w tym tygodniu dane o cenach konsumenckich w USA pokażą roczny wzrost w stratosferze o 7,9%, co stanowi podstawową miarę 6,4%.

Spotkanie w tym tygodniu pozostawia Europejskiemu Bankowi Centralnemu trudną decyzję w związku z ostrym spadkiem euro.

koszmarny scenariusz Inflacja, której towarzyszy stagnacja gospodarcza Tam, gdzie inflacja łączy się ze stagnacją wzrostu, zagraża światowej gospodarce.

„Biorąc pod uwagę, że możliwość stagflacji jest bardzo realna, EBC prawdopodobnie zachowa maksymalną elastyczność w radzeniu sobie z nią. [quantitative easing] „Program wyniesie 20 miliardów euro w drugim kwartale i prawdopodobnie później, skutecznie opóźniając czas podwyżek stóp”, powiedział Tapas Strickland, ekonomista z NAB.

„Jednak na horyzoncie potrzebne będą wyższe oczekiwania inflacyjne, wyższe stopy procentowe”.

Wraz z ponurymi perspektywami europejskiego wzrostu, wspólna waluta mocno ucierpiała i spadła w zeszłym tygodniu o 3% do najniższego poziomu od połowy 2020 r. Ostatnio spadła o 0,6% do 1,0864 USD i zaryzykowała testowanie dołka z 2020 r., wynoszącego około 1,0635 USD. Stracił również wiele ze swoich zysków w stosunku do funta, który obecnie kupuje 1,214 euro.

Dolar umocnił się, częściowo dzięki dobremu raportowi o zatrudnieniu, który tylko potwierdził oczekiwania rynku na podwyżkę stóp ze strony Rezerwy Federalnej w tym miesiącu. Indeks dolara był ostatnio na poziomie 98,812, po wzroście o 2,3% w zeszłym tygodniu.

Złoto zyskało status jednego z najstarszych bezpiecznych portów i wzrosło o 0,7% do 1983 USD za uncję.

READ  Czego pandemia nauczyła nas o gospodarce?