Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny domów w Wielkiej Brytanii spadają w najszybszym tempie od 2020 r Rynek mieszkaniowy

Ceny domów w Wielkiej Brytanii spadły w najszybszym tempie od dwóch i pół roku, ponieważ skutki katastrofalnego mini-budżetu Liz Truss odstraszyły kupujących według Nationwide, który ostrzegał przed inflacją i Wysokie stopy procentowe Będzie to miało wpływ na rynek w najbliższych miesiącach.

Średnia cena domu spadła w listopadzie o 1,4% do 263 788 GBP, zgodnie z indeksem cen domów pożyczkodawcy, przyspieszając spowolnienie, w wyniku którego ceny spadły o 0,9% w październiku. Był to trzeci z rzędu miesięczny spadek i największy spadek od czerwca 2020 r.

W ujęciu rocznym roczny wzrost cen domów gwałtownie zwolnił do 4,4% w listopadzie, z 7,2% w poprzednim miesiącu.

Ceny domów w Wielkiej Brytanii – wykres

Listopadowe spowolnienie pokazało trwały wpływ wrześniowego minibudżetu, który Rynki się zatrzęsły, a koszty pożyczek poszybowały w górę. I chociaż rządowe oprocentowanie pożyczek spadło od tego czasu, średnie stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal oscyluje wokół 5% i nadal ciąży na popycie.

„Podczas gdy warunki na rynku finansowym ustabilizowały się, oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych pozostało wysokie, a rynek stracił znaczną dynamikę” – powiedział główny ekonomista Nationwide Robert Gardner. „Przystępność cenowa mieszkań dla potencjalnych nabywców i osób przeprowadzających się do domu staje się coraz bardziej napięta w czasie, gdy finanse gospodarstw domowych są już pod presją wysokiej inflacji”.

Nationwide powiedział, że większa część ludzi została wyceniona poza rynkiem i musiała pożyczyć więcej pieniędzy na zakup domu.

Inflacja nasiliła się W październiku osiągnął 11,1%. – najwyższy poziom od 1981 r. – z powodu rosnących rachunków za energię, co zmniejszyło siłę nabywczą brytyjskich gospodarstw domowych, w tym potencjalnych nabywców domów.

Spadek cen domów sugeruje, że rynek złagodniał w porównaniu z silnym wzrostem obserwowanym podczas pandemii, kiedy ludzie biorący udział w „wyścigu o przestrzeń” starali się kupować większe domy po blokadach w całej Wielkiej Brytanii.

READ  Produkty zostały usunięte przez brytyjskie supermarkety po inwazji Rosji

Nationwide ostrzegł w czwartek, że rynek mieszkaniowy raczej nie podniesie się z tych strat w najbliższym czasie, ponieważ decydenci Threadneedle Street podnieśli stopy procentowe w celu zwalczania rosnących cen.

„Wygląda na to, że rynek będzie nadal słaby w następnym kwartale” – powiedział Gardner. Inflacja ma pozostać wysoka przez jakiś czas [the] Stopa bankowa prawdopodobnie będzie dalej rosnąć, ponieważ Bank Anglii stara się zapewnić spowolnienie popytu w gospodarce, aby złagodzić wewnętrzną presję cenową.

„Perspektywy są niepewne i wiele będzie zależeć od tego, jak będzie wyglądać szeroko pojęta gospodarka, ale relatywnie miękkie lądowanie jest nadal możliwe”.

Jednak Gardner powiedział, że właściciele domów nadal mają stosunkowo silną pozycję, pomimo nadchodzącej recesji i perspektywy wyższych stóp procentowych, biorąc pod uwagę, że około 85% kredytów hipotecznych było hipotekami terminowymi.