Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny domów w Wielkiej Brytanii osiągnęły rekordowy poziom, ale w tym roku spodziewany jest spadek | Rynek mieszkaniowy

Ceny domów w Wielkiej Brytanii osiągnęły rekordowy poziom w czerwcu, ale prawdopodobnie zaczną spadać w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ponieważ Pięć podwyżek stóp procentowych Według Rightmove pogarszający się kryzys kosztów utrzymania w końcu zaczyna osłabiać rekordowy rekord rynku nieruchomości.

Witryna internetowa z nieruchomościami podała, że ​​ceny wywoławcze ustanowiły rekord w czerwcu piąty miesiąc z rzędu, wzrastając o 0,3% – lub 1113 funtów – do 368 614 funtów. Był to jednak najmniejszy miesięczny wzrost od stycznia, a serwis powiedział: „Wyjątkowe tempo rynku nieco zwalnia”.

Wrightmove dodał: „Po bardzo silnej pierwszej połowie roku, kryzys przystępności cenowej mieszkań prawdopodobnie będzie miał większy wpływ na zachowanie rynku w nadchodzących miesiącach, przy spodziewanych dalszych podwyżkach stóp procentowych w tym okresie.

„To, wraz z większą liczbą opcji pojawiających się na rynku dla kupujących i typowymi zmianami sezonowymi, których się spodziewamy, oznacza, że ​​prawdopodobnie będą pewne spadki cen w ujęciu miesięcznym w drugiej połowie roku”.

W rezultacie serwis przewiduje, że do końca tego roku roczne tempo wzrostu cen zmniejszy się prawie o połowę z obecnych 9,7% do około 5%.

Rightmove ostrzegł również, że „kryzys tranzytowy” oznacza, że ​​ci, którzy chcą sprzedać swoje nieruchomości, muszą w ciągu najbliższych kilku tygodni wejść na rynek, aby mieć jak największą szansę na przeprowadzkę przed świętami Bożego Narodzenia. Rzecznik powiedział, że sfinalizowanie zakupu zajmuje obecnie średnio 150 dni po zatwierdzeniu sprzedaży – o 50 dni dłużej niż w tym samym okresie w 2019 roku.

W osobnej analizie EY Item Club – grupa zajmująca się prognozami gospodarczymi – bardziej optymistycznie ocenił potencjalne losy rynku mieszkaniowego. Przewiduje, że ceny domów będą cieszyć się „ciągłym wzrostem”, z krachem „mało prawdopodobne”, i oszacowano, że typowy dom będzie w tym roku wart 52 000 funtów więcej niż przed wybuchem pandemii koronawirusa.

READ  Jakie są daty w czerwcu i czy będzie to miało wpływ na mnie?

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Oczekuje się, że w tym roku ceny zakończą się o 8% wyżej niż na koniec 2021 roku, a następnie wzrosną o mniejsze ilości – 1,8% i 1,2% – odpowiednio w 2023 i 2024 roku.

Grupa, która opiera swoje dane na modelu brytyjskiej gospodarki Ministerstwa Skarbu, stwierdziła, że ​​chociaż wzrost cen domów prawdopodobnie spowolni w wyniku zwiększonej przystępności, wyższych stóp procentowych i niższych dochodów gospodarstw domowych, inne czynniki, takie jak brak mieszkań sprzedaż, niższa stopa Bezrobocie i „nierówne efekty” presji kosztów utrzymania powstrzymają spadek cen.

EY Item Club przewiduje, że do końca tego roku średni koszt domu w Wielkiej Brytanii wyniesie 283 000 funtów. Byłoby to o 23% wyższe niż kwota 231 000 funtów w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku, tuż przed rozpoczęciem pandemii.