Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny domów osiągnęły rekordowy poziom, ale Halifax spodziewa się spowolnienia popytu w Wielkiej Brytanii | ceny domów

Ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły w październiku czwarty miesiąc z rzędu, po raz pierwszy przekraczając średnią 270 000 funtów w skali Halifax, ale pożyczkodawca hipoteczny przewidział spowolnienie rynku w nadchodzących miesiącach, jeśli Bank Anglii podniesie stopy procentowe.

Halifax powiedział, że średni koszt domu wzrósł o 0,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem, Po wzroście o 1,7% we wrześniu, zwiększając wartość typowego brytyjskiego domu o ponad 2500 funtów.

Przytoczył kilka czynników wpływających na rynek, w tym kupujących po raz pierwszy, wspieranych przez depozyty od rodziców, lepszy dostęp do ofert kredytów hipotecznych i niższe koszty kredytu.

„Jednym z głównych motorów aktywności na rynku mieszkaniowym w ciągu ostatnich 18 miesięcy był wyścig o przestrzeń, gdzie nabywcy poszukują większych nieruchomości, często z dala od centrów miejskich” – powiedział Russell Galley, dyrektor zarządzający Halifax. „W połączeniu z tymczasowymi środkami, takimi jak obniżenie opłat skarbowych, pomogło to podnieść średnią cenę nieruchomości do rekordowego poziomu”.

Wzrost cen mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo stopniowego odwoływania święta skarbowego rządu pod koniec września. Roczna stopa inflacji cen mieszkań – 8,1% w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku – była najwyższa od czerwca.

Walia nadal odnotowuje najwyższą inflację cen domów ze wszystkich brytyjskich krajów lub regionów, która w październiku wzrosła o 12,9% do średnio 198 880 GBP. Średnia cena nieruchomości w Szkocji wzrosła o 8,6% rok do roku do 190 000 funtów.

W Anglii region północno-zachodni powrócił jako region o najlepszych wynikach, wyprzedzając region południowo-zachodni, ze wzrostem o 10,4% – najwyższym od czterech miesięcy – i średnią ceną 205 881 GBP.

Londyn nadal wykazuje najsłabszy wzrost: ceny domów wzrosły o zaledwie 0,8%, w porównaniu z 1% we wrześniu, najniższym poziomem od lutego 2020 r.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Podczas gdy Bank Anglii podjął w czwartek decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na historycznie niskim poziomie, Halifax spodziewa się nieuchronnych podwyżek, a tym samym wzrostu kosztów kredytu dla nabywców domów.

READ  „Polska Anna” znalazła się wśród ikon Bradforda obchodzonych w ramach Street Art Project

„Oczekuje się, że Bank Anglii zareaguje na konstruktywne ryzyko inflacyjne poprzez podniesienie stóp procentowych już w przyszłym miesiącu, a dalsze podwyżki oczekiwane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, spodziewamy się, że popyt na zakup domów zmniejszy się w nadchodzących miesiącach wraz ze wzrostem kosztów finansowania zewnętrznego ” powiedział Galley.Jednak koszty kredytu pozostaną niskie jak na historyczne standardy, a zwiększenie depozytu prawdopodobnie pozostanie główną przeszkodą dla wielu.

Podsumowując, wyniki gospodarki nadal stanowią korzystne tło dla aktywności na rynku mieszkaniowym. Sytuacja na rynku pracy przerosła oczekiwania do końca wakacji, z dużą liczbą wakatów i wzrostem odsetka bezrobotnych”.