Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Cel to ambicja”: Czy jesteśmy gotowi ruszyć z Netflixem w kosmos? | film dokumentalny

TTo nadejście komercyjnych lotów kosmicznych, a dla zdecydowanej większości, której nie stać na jego wielomilionową cenę, platformy streamingowe są tutaj, aby to złapać. Od tego tygodnia Netflix Pierwsze dwie części Countdown: Inspiration4 Mission to Space, pierwszego serialu dokumentalnego, który opisuje wydarzenie — wystrzelenie przez SpaceX swojej pierwszej całkowicie cywilnej załogi w trzydniową podróż wokół Ziemi — będą transmitowane w „praktycznie rzeczywistym czasie”. Kolejne odcinki będą dokumentować przygotowania czterech astronautów do startu 15 września z Kennedy Space Center na Florydzie. Odcinki trzeci i czwarty zostaną wyemitowane z dwudniowym wyprzedzeniem; Film fabularny o tej samej misji ukaże się pod koniec września.

Seria, wyreżyserowana przez reżysera dokumentów sportowych Jasona Heherera, najbardziej znanego z filmu Ostatni taniec, obiecuje zabrać widzów za kulisy misji Inspiration4, od selekcji astronautów po szkolenie i ewentualny start. Netflix, a także pasażerowie i SpaceX Zaprezentowany w pierwszych dwóch odcinkach lot oznacza zmianę paradygmatu w eksploracji kosmosu: otwarcie w komercyjnych podróżach kosmicznych, niewielki, ale znaczący postęp w kierunku rozprzestrzeniania się transportu rakietowego oraz nową granicę w telewizji reality.

„Inspiration4 to tylko mały krok w tej podróży do świata Jetsonów, gdzie każdy wskoczy do swojego statku kosmicznego i będzie podróżować w światy poza naszym własnym” – powiedział Jared Isaacman, 38-letni miliarder, dyrektor generalny Shift4 Payments i -Miłośnik lotów na odległość.Kto będzie dowódcą misji, powiedział Guardianowi. „Nie sądzę, że na długo będzie to tylko kilka osób” – dodał, w porównaniu z podróżami kosmicznymi, które teraz prywatne firmy, takie jak Blue Origin lub Virgin Galactic, robią po wygórowanych cenach, do pierwszych dni doświadczeń związanych z lotami. „Zaczyna się trochę, jasne, ale to otworzy się na znacznie więcej”.

Do tego czasu komercyjne podróże kosmiczne pozostają super drogim, ultra-ekskluzywnym klubem motywowanym głównie przez bogatych, a wszyscy inni transmitują na żywo. W lipcu Blue Origin transmitowało na żywo transmisję z wystrzelenia Jeffa Bezosa w 11-minutowy lot suborbitalny na swoim kanale YouTube i Amazon Prime; Virgin Galactic też strumień Założyciel Richard Branson 59 minut lotu kosmicznego na YouTube i Zrekrutuj gwiazdę TikTok dla popularnonaukowej na przyszłą podróż. To jest podane, jak Wątpliwe ekologicznie Biznes turystyki kosmicznej nadal się rozwija, a ta reality TV będzie kontynuowana – w kwietniu NASA Wystąpił Umowa prawa kosmicznego z firmą produkcyjną “Space Hero” do “[facilitate] Initial Collaboration and Information Sharing” na pokaz konkursowy, który wysłałby zwycięzcę w kosztowną podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w 2023 roku.

Równolegle z serią Netflix Countdown, którego pierwsze dwa odcinki przedstawiają głównie cywilnych astronautów, wybranych w arbitralnym procesie podobnym do Willy’ego Wonki, powiązanym z czterema podstawowymi wartościami misji, jest teleturniej.

Oprócz Isaacmana („Przywództwo”), który odmówił podania kwoty, jaką zapłacono za udział w misji (ale powiedział, że dochody zebrane dla onkologów pediatrycznych w St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee przekroczą koszty misji ) do grupy należy Hayley Arsenault, 29 lat, pediatryczna chora na raka i asystentka lekarza w St Jude’s, którą wyznaczyła, aby symbolizowała wartość „nadziei”; 51-letnia Sian Proctor z Phoenix w Arizonie, profesor geologii, która zdobyła miejsce w Inspiration4 w konkursie oceniającym przedsiębiorczość i zdolność do przejścia na półwirusa („prosperity”); oraz Chris Simbrowski, lat 42, inżynier danych i weteran sił powietrznych z Everett w stanie Waszyngton, wybrany z listy darczyńców St. Jude w ramach Kampania Superbowl w Inspiration4 (“hojność”).

Całkowicie nowe w astrodynamice, zwykłe postacie nieprzyzwyczajone do kamer i świateł. Jest to dalekie od misji „Hair” w The Last Dance, ponieważ jego zespół starał się „odkodować” wszechobecną celebrytę i ikonę, taką jak Michael Jordan. Chociaż Count Down zbuduje w czasie rzeczywistym ikonę Inspiration 4, Heherer podkreśla, że ​​projekt nie działa jako niejasny PR dla firmy — „Nie uważałem tego za naszą rolę w maksymalizacji SpaceX”, powiedział The Guardian. . “Myślałem, że konieczne jest zdefiniowanie ich misji i dlaczego to robimy – ponieważ jednym z pierwszych pytań jest zawsze to, że drugi miliarder leci w kosmos, o co chodzi? Chodzi o ambicję, zobaczenie, co tam jest, Punktem w zakresie filantropii jest zebranie 200 milionów dolarów na dobro św.

Jest to najczęstsza krytyka wymierzona w SpaceX i ogólnie prywatne podróże kosmiczne, ponieważ Hehir unosi się w środku pierwszego odcinka – po co wysyłać lub opiekować się miliarderami, którzy udają się w kosmos, gdy jest nadmiar problemów związanych z ziemią, które muszą być zajęto się, a najbardziej Pilna sytuacja kryzysowa klimatyczna. Zapytany o swoją reakcję na luz, Isakman powtórzył swoją odpowiedź w pierwszym odcinku serialu: „Całkowicie wierzymy tutaj w równowagę”, powiedział. „Od samego początku, od momentu powstania Inspiration4, powiedzieliśmy: »Musimy rozwiązać niektóre z dzisiejszych problemów, aby zasłużyć na prawo do postępu na jutro«”, odnosząc się do zbiórki funduszy dla St Jude.

Zdjęcia: Jon Krause / 2021 Inspiration4 2021 / Netflix / AFP / Getty Images

Założyciel miliardera SpaceX, Elona Muska, pojawia się w pierwszym odcinku, aby krótko omówić misję Inspiration4 (loty cywilne na orbitę) i firmę w ogóle (kolonizację Marsa). Musiałeś mieć [Musk] „Ponieważ jest twarzą tej firmy i czuję, że jesteśmy to winni naszym widzom, aby zrobić dwie rzeczy. Jedna, aby wyrazić misję firmy, i dwie, aby odpowiedzieć na powszechną w dzisiejszych czasach krytykę, miliarderów udających się w kosmos i przywilej bogactwa” – powiedział Hyer. (Odpowiedź Muska na krytykę miliardera jest taka, że ​​„99% naszej gospodarki powinno być przeznaczone na rozwiązywanie problemów na Ziemi”, ale wieloplanetarna i kosmiczna cywilizacja to „ekscytująca i inspirująca przyszłość”).

„Nie interesowało mnie mitologizowanie tej firmy ani uczynienie z niej ratownika świata” – powiedział Hehir. „Ale myślę, że to ważne, aby zrozumieć ambicję misji, zrozumieć ambicję samej firmy”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ostatni odcinek, przekształcony w szybką linię czasu produkcji, odda udany powrót załogi Inspiration4 na Ziemię. Pierwsze dwa odcinki wykazały, że każdy z nich rozważył nieodłączne ryzyko podróży kosmicznych; Szczególnie Proctor pamięta oglądanie Katastrofa Challengera, gdy eksploduje wahadłowiec Na żywo w 1986 r., zabijając wszystkich siedmiu członków załogi na pokładzie (Caught on Camera: Szok i smutek Grace i Edwarda Corrigana, którego córką była Krista McAuliffe, nauczycielka z New Hampshire, pierwszy amerykański cywil w kosmosie).

„Rozumiem, jakie są obliczone ryzyko i jaka jest nagroda, a nagroda za lot w kosmos znacznie przewyższa ryzyko” – powiedziała The Guardian.

Proctor, która urodziła się na Guam, gdzie jej ojciec pracował dla NASA przy stacji śledzącej Apollo, będzie czwartą czarną Amerykanką, która podróżuje w kosmos (do tej pory w podróż odbyło się tylko około 600 osób). Znana z entuzjazmu pani Frizzle-esque do eksploracji kosmosu, Proctor wykorzystuje swoje miejsce na pokładzie Inspiration4 do podkreślenia czarnych kobiet. Długo ignorowana rola w amerykańskich lotach kosmicznych. Powiedziała o udziale w pierwszym locie kosmicznym dla wszystkich cywilów.

“Stara przestrzeń była ekskluzywna i musiałeś być absolutnie najlepszy i musiałeś spełniać określone kryteria. To nowa, powstająca przestrzeń, która pozwala nam otworzyć się na to, kto może wejść, podzielić się i napisać historię ludzkiej podróży w przestrzeń” – dodała, szkicując to, co opisała jako przestrzeń „Jedi” – sprawiedliwą, sprawiedliwą, różnorodną i inkluzywną.

Zobaczymy, czy ta narracja o bardziej demokratycznej przestrzeni zmaterializuje się – i czy Inspiration4 popchnie sceptycyzm stojący za kosztownym, finansowanym ze środków prywatnych lotem w kosmos. Niezależnie od tego, misja i dołączone do niej wiadomości będą transmitowane przez telewizor, co zapewni ogromne granice twojego osobistego ekranu.

READ  Upośledzona czynność płuc, stosowanie sterydów w MG wiąże się z ryzykiem ciężkiej infekcji COVID-19