Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Były Sainsbury’s mówi, że „złoty wiek” taniej żywności kończy kryzys związany z kosztami życia

„Złoty wiek” taniej żywności w Wielkiej Brytanii dobiega końca, były szef Sainsbury Justin King Ostrzegł, mówiąc, że w dłuższej perspektywie rodziny powinny być przygotowane na wyższe rachunki za żywność.

King twierdził, że nie można oczekiwać, że supermarkety w pełni pokryją dodatkowe koszty lub ochronią konsumentów przed wyższymi cenami, mimo że zgłaszają wyższe zyski. W zeszłym miesiącu Tesco i Sainsbury poinformowały o podwojeniu rocznych zysków Zarobki przed opodatkowaniem do 2 miliardów funtów szterlingów i 730 milionów funtów.

Wykres

„Główne dane dotyczące zarobków są oczywiście duże w kontekście każdego budżetu domowego” – powiedział King w programie BBC Radio 4 Today. Ale marże w supermarketach wynoszą około 3%. Więc nawet jeśli supermarkety w ogóle nie osiągną żadnych zysków, tak naprawdę nie będą w stanie wywrzeć dużego wpływu na inflację kosztów, która przechodzi przez system”.

King, dyrektor niewykonawczy w Marks & Spencer, ostrzegł kupujących, aby zaczęli podejmować trudne decyzje dotyczące sposobu wydawania pieniędzy, zwłaszcza że rosnąca inflacja – pogłębiona przez fale wojny na Ukrainie – spowodowała wzrost cen. Na półkach supermarketów. Bank Anglii podał w zeszłym tygodniu nagłówek Inflacja prawdopodobnie przekroczy 10% W tym roku najwyższy od 1982 roku.

Być może przeszliśmy przez złoty wiek. Na żywność wydajemy średnio znacznie mniej naszego domowego budżetu niż kiedykolwiek w historii. [on] Ładny długi spadek. Podejrzewam więc, że zobaczymy wyższy procent wydatków na jedzenie w dłuższej perspektywie.

„W rzeczywistości nie będzie to historycznie wysoki poziom, ale będzie wymagało korekt w zakresie priorytetów wydatków budżetowych gospodarstw domowych”.

.

Jednak były dyrektor naczelny Sainsbury zdał sobie sprawę, że wiele rodzin nie będzie miało dodatkowej gotówki na pokrycie wysokich rachunków spożywczych i powiedział, że rząd powinien wkroczyć z ukierunkowanym finansowaniem poprzez zasiłki na wsparcie rodzin zmagających się z problemami.

READ  10 najlepszych miejsc do zamieszkania w Walii w tej chwili zostało ocenionych przez ekspertów

„Większości z nas możemy dokonywać wyborów dotyczących tego, jaka część budżetu rodzinnego jest przeznaczona na żywność… ale dla niektórych oczywiście takie wybory nie istnieją. Dlatego niezbędny jest system uprawnień.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

King zasugerował, że każda interwencja rządu powinna być celem, biorąc pod uwagę „niezwykle duże sumy pieniędzy potrzebne do rzeczywistej zmiany”.

Powiedział, że decyzja o podwyżce kredytu uniwersalnego o 20 funtów tygodniowo podczas kryzysu Covid może służyć jako model dodatkowej pomocy. „Bardzo popierałbym tego rodzaju podejście” – powiedział King.

Jego komentarze przypominają te wypowiedziane przez szefa NatWest w czwartek. Howard Davis powiedział o zmianach w systemie świadczeń To będzie najskuteczniejszy sposób Aby rząd pomógł najbiedniejszym rodzinom zmagającym się z kryzysem kosztów życia, zamiast ciąć podatki, co dało też bogatym zastrzyk finansowy.