Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brytyjski bohater satelity przejmie Francuzów

Brytyjski bohater satelity przejmie Francuzów

Jednak konstelacja ponad 400 satelitów OneWeb już kosztowała miliardy funtów, a rząd Wielkiej Brytanii już wcześniej wskazywał, że nie planuje wpompować w biznes więcej pieniędzy podatników.

Plany OneWeb dotyczące uruchomienia łączności internetowej w Wielkiej Brytanii zostały uderzone na początku tego roku, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. W odpowiedzi na sankcje Wielkiej Brytanii Rosja zakazała wystrzeliwania satelitów OneWeb z kontrolowanej przez siebie bazy rakietowej W Kazachstanie dalsze opóźnienie uruchomienia usług szerokopasmowych.

Fuzja z Eutelsat oznacza, że ​​połączona spółka jest notowana we Francji, chociaż źródło podało, że może ona również być ukierunkowana na notowanie na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Transakcja wyceniłaby OneWeb na 3 miliardy dolarów (2,5 miliarda funtów), a udział podatnika na 600 milionów dolarów. Kapitalizacja rynkowa Eutelsat wynosi około 2,4 miliarda euro (2 miliardy funtów).

Wtajemniczeni obawiają się, że przejęcie władzy przez Francję doprowadzi w końcu do przeniesienia operacji do Francji i spadku wpływów Wielkiej Brytanii. Eutelsat był już drugim co do wielkości udziałowcem OneWeb, kontrolując około jednej czwartej firmy. Jedno ze źródeł określiło fuzję jako „francuski zamach stanu”.

Jednak inne źródło bliskie transakcji twierdziło, że dołączy ona do programów kosmicznych, obronnych i wywiadowczych Wielkiej Brytanii, Francji, Indii i Japonii i stworzy silniejszego konkurenta dla firmy satelitarnej Starlink Muska.

Program Starlink Muska stał się dominującą siłą w satelitach położonych na niskiej Ziemi, które zapewniają komunikację szerokopasmową. Rozmieściła już ponad 4400 satelitów. Chiny planują również rozmieszczenie własnej sieci satelitarnej.

„Zjednoczony zachodni sojusz z wpływami malijskimi mógłby właściwie rywalizować z Chinami w globalnym wyścigu satelitarnym” – podało źródło.

Eutelsat nadal prowadził interesy w Rosji pomimo inwazji na Ukrainę i bronił tego biznesu, który stanowi 6% jego przychodów, na zasadzie neutralnej. Firma świadczy usługi satelitarne dla rosyjskich NTV i Trikolor, z których oba nadają kanały informacyjne nadające rosyjską propagandę o wojnie.

READ  Firma energetyczna wysyła czek o wartości 2 bilionów funtów do 74 klientów

W zeszłym tygodniu francuski Senat zatwierdził 6 miliardów euro na sfinansowanie wysiłków Emmanuela Macrona mających na celu zbudowanie ogromnej europejskiej konstelacji satelitów na „niskiej orbicie okołoziemskiej”.

Kontrola nad OneWeb byłaby dla francuskiego prezydenta skrótem do jego kosmicznych ambicji.

Wszystkie strony odmówiły komentarza.