Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

British Steel planuje stracić 800 miejsc pracy podczas rozmów o finansowaniu rządowym | Wiadomości biznesowe

Drugi co do wielkości producent stali w Wielkiej Brytanii potajemnie planuje likwidację setek miejsc pracy, podczas gdy trwają rozmowy z ministrami o 300-milionowym finansowaniu podatników, które będzie częściowo uzależnione od dziesięcioletnich gwarancji zatrudnienia.

Sky News dowiedziało się, że British Steel dyskutuje o uruchomieniu firmy konsultingowej w sprawie 800 zwolnień, głównie w zakładzie Scunthorpe w północnym Lincolnshire, gdzie firma ma swoją siedzibę.

Istnieje możliwość, że przedstawiciele związków zawodowych zostaną poinformowani o propozycjach już w środę, powiedział znawca branży, chociaż nadal istnieje możliwość, że ujawnienie może zostać opóźnione w oczekiwaniu na wynik negocjacji z rządem.

Źródło powiedziało, że planowane cięcia będą wynikać z zamknięcia pieców koksowniczych, chociaż dwa wielkie piece ze Scunthorpe i innych hut należących do chińskiej grupy będą nadal działać.

Wszelkie propozycje dotyczące nadwyżek z pewnością spotkają się z ostrą reakcją rządu, biorąc pod uwagę, że jego oferta pomocy państwa w wysokości 300 milionów funtów zależy częściowo od zapewnienia dziesięcioletniej gwarancji zatrudnienia.

Źródło wskazało, że zwolnienia skomplikują rozmowy między obiema stronami.

W zeszłym tygodniu Sky News ujawniło, że British Steel i większy rywal Tata Steel będą musieli zagwarantować tysiące miejsc pracy do 2033 roku w zamian za 600 milionów funtów wsparcia rządowego na dekarbonizację branży.

Grant Shapps, sekretarz ds. biznesu, powiedział firmom, że proporcja siły roboczej, która musi zostać zabezpieczona, zostanie ustalona po dalszych dyskusjach.

Warunkiem rządowej oferty jest półroczne moratorium na zwolnienia.

Finansowanie podatników będzie związane z zastąpieniem wielkich pieców w zakładach firmy bardziej ekologicznymi elektrycznymi piecami łukowymi.

Właściciel British Steel, Genji Group, będzie musiał zainwestować w biznes co najmniej 1 miliard funtów do 2030 r., a Tata Steel ma podjąć podobne zobowiązanie.

Decyzja o przyznaniu pomocy publicznej nie jest pozbawiona kontrowersji, biorąc pod uwagę własność British Steel w Chinach i wątpliwości co do wywiązywania się z zobowiązań finansowych zaciągniętych przy zakupie spółki poza postępowaniem upadłościowym w 2020 roku.

READ  Strach i wstręt w kopalni węgla Toro w Polsce | biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | DW

W liście do Jeremy’ego Hunta, kanclerza, w grudniu, Grant Shapps i Michael Gove, minister ds. osadnictwa, ostrzegli, że upadek BS może kosztować rząd do 1 miliarda funtów w postaci likwidacji i innych zobowiązań.

Ostrzegli pana Hunta, że ​​British Steel „nie ma rentownego biznesu bez wsparcia rządu”.

„Zamknięcie jednego wielkiego pieca byłoby krokiem milowym w kierunku zamknięcia drugiego wielkiego pieca, prowadząc do bardzo niestabilnego modelu biznesowego zależnego od importu chińskiej stali” – napisali panowie Shapps i pan Goff.

„Biorąc pod uwagę skalę zobowiązań HMG w przypadku zamknięcia wielkiego pieca i zgodnie z dyrektywą premiera, chcielibyśmy, aby osoby odpowiedzialne sprawdziły, czy wsparcie rządu netto w wysokości około 300 milionów funtów dla British Steel może zapobiec zamknięcie, ochronę miejsc pracy i stworzenie czystszej, bardziej opłacalnej przyszłości.” termin określający brytyjską produkcję stali”.

Argumentowali również, że zachowanie suwerenności nad produkcją stali ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Wielkiej Brytanii.

„Każdy inny kraj G20 utrzymał krajową produkcję stali i chociaż nie uważamy, że powinno się to odbywać za wszelką cenę, uważamy, że w interesie HMG leży oferowanie dobrze zaprojektowanego i ukierunkowanego finansowania, które odblokowuje prywatne inwestycje, zapewnia dobre wyniki dla podatników i umożliwienie długoterminowej krajowej produkcji przetworzonej, zdekarbonizowanej i rentownej stali w Wielkiej Brytanii”.

„Nie chcemy być uzależnieni od innych źródeł stali w taki sam sposób, w jaki bezpieczeństwo energetyczne stało się intuicyjnie ważne.

Los British Steel, który Jingye wykupił z bankructwa mniej niż trzy lata temu, stał się w ostatnich miesiącach coraz bardziej niejasny, ponieważ obecni właściciele powiedzieli, że nie będą kontynuować działalności bez finansowania podatników.

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Posłowie torysów rzucają wyzwanie kanclerzowi w sprawie obniżek podatków
„Toksyczna mieszanka”: dlaczego ceny w Wielkiej Brytanii są tak złe w prognozach MFW

READ  John Lewis zgadza się na 500-milionową umowę z Abrdn na budowę 1000 domów najemców | John lewis

British Steel zatrudnia około 4000 osób, a tysiące dodatkowych miejsc pracy w łańcuchu dostaw zależy od firmy.

Tata Steel zatrudnia więcej osób niż w Wielkiej Brytanii, w tym ponad 4000 w hucie Port Talbot w Walii.

Zgodnie z listem z zeszłego miesiąca, British Steel poinformowało już rząd, że może zamknąć jeden ze swoich wielkich pieców w Scunthorpe już w przyszłym miesiącu, co spowoduje utratę 1700 miejsc pracy.

Po tym nastąpi drugie wyłączenie wielkiego pieca później w 2023 r., piszą panowie Shapps i pan Goff, co spowoduje łączną bezpośrednią utratę około 3000 miejsc pracy.

W maju 2019 roku oficjalne przejęcie miało przejąć kontrolę nad firmą po zerwaniu negocjacji w sprawie awaryjnej pożyczki rządowej w wysokości 30 milionów funtów.

British Steel powstała w 2016 roku, kiedy indyjska firma Tata Steel sprzedała firmę za 1 funta firmie inwestycyjnej Greybull Capital.

W ramach umowy, która zapewniła British Steel własność Jingye, chińska grupa zadeklarowała, że ​​zainwestuje 1,2 miliarda funtów w modernizację firmy w ciągu następnej dekady.

Sfinalizowany wiosną 2020 r. zakup firmy przez Gingee spotkał się z uznaniem ówczesnego premiera Borisa Johnsona, który podkreślał przyszłość produkcji stali w ośrodkach przemysłowych Wielkiej Brytanii.

W odpowiedzi na redukcje miejsc pracy grupa związków zawodowych hutników powiedziała, że ​​jest „bardzo zaniepokojona” planem.

„To posunięcie oznaczałoby zdradę lojalnych pracowników (British Steel) i ich zaangażowania w inwestycje w biznes. Uważamy, że naraziłoby to personel na ryzyko i jest całkowicie niepraktyczne”.

„British Steel już teraz naraża pracowników na niebezpieczeństwo, zmuszając ich co tydzień do pracy w nadgodzinach” — powiedział Alun Davies, National Community Officer.

„Zamknięcie setek miejsc pracy w tej sytuacji narazi pracowników na ryzyko, zmuszając ich do dłuższej pracy w ekstremalnych temperaturach.

„Hutnicy odegrali swoją rolę w ochronie naszego przemysłu stalowego i zawiedli zarówno rząd, jak i firma BT, które zrzekają się odpowiedzialności wobec swoich pracowników i naszego kraju.

READ  Bank Anglii odracza decyzję w sprawie stóp procentowych po śmierci Queens | Bank Anglii

„British Steel musi pilnie wyjaśnić swoje stanowisko i wiedzieć, że użyjemy wszelkich dostępnych środków, aby zwalczyć ten niebezpieczny plan”.

Skontaktowano się z British Steel i Departamentem Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej w celu uzyskania komentarza.