Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Border Force sprawdza pozwolenie na podróż Djokovica na formularzu wjazdowym do Australii

Padają pytania, czy Novak Djokovic kłamał na oficjalnym formularzu wjazdu do Australii na temat tego, gdzie podróżował w ciągu dwóch tygodni przed podróżą do Australii.

Novak Djokovic wygrał Australian Open dziewięć razy.
Zdjęcie: zrobić zdjęcie

Każdy, kto podróżuje do Australii z zagranicy, musi wypełnić kwestionariusz dotyczący zdrowia w ramach swojego wniosku o wjazd do kraju.

Na tym formularzu pyta się, czy dana osoba podróżowała lub planuje podróżować w ciągu 14 dni przed przybyciem do Australii.

W dokumentach udostępnionych w ramach sprawy Djokovic w Federalnym Sądzie Okręgowym stwierdził w swojej ankiecie, że nie podróżował przez ostatnie dwa tygodnie.

Jednak wiele postów i artykułów w mediach społecznościowych pokazuje, że mogło tak nie być.

Aby Djokovic mógł przestrzegać przepisów dotyczących wjazdu transgranicznego, musiał przebywać w Hiszpanii, gdy podróżował z (przez Dubaj) do Australii, przez dwa tygodnie, począwszy od późnego 22 grudnia.

Opuścił Hiszpanię 4 stycznia i przybył do Australii późno w środę, 5 stycznia.

Jednak z filmów i zdjęć w mediach społecznościowych wynika, że ​​Djokovic był w Belgradzie w Serbii w czasie świąt Bożego Narodzenia, gdy sfotografowano go grającego w tenisa na ulicy.

Skontaktowano się z prawnikami Djokovica i australijską strażą graniczną w celu uzyskania komentarza.

Los gwiazdy tenisa wciąż wisi na włosku, ponieważ minister imigracji Alex Hawke wciąż zastanawia się, czy wykorzysta swoje ministerialne uprawnienia do cofnięcia wizy tenisistce numer jeden na świecie.

Wczoraj Djokovic został zwolniony z aresztu imigracyjnego w Melbourne Po tym, jak sędzia anulował jego wizę.

Sędzia powiedział, że wiza Djokovica została bezpodstawnie cofnięta przez rząd australijski i nakazał jego zwolnienie, jednak sądowi powiedziano, że Hook może nadal korzystać ze swoich uprawnień ministerialnych, aby usunąć Djokovica z Australii z powodów związanych ze zdrowiem publicznym.

Minister rozwoju międzynarodowego Australii i Pacyfiku Alex Hawke

Alex Jastrząb
Zdjęcie: Partia Liberalna

„Zgodnie z procedurą prawną, sekretarz Hook przyjrzy się tej sprawie uważnie” – powiedział dziś wieczorem rzecznik sekretarza.

READ  Duński urzędnik ds. zdrowia, firma Omicron, może wyciągnąć nas z epidemii

„Ponieważ problem trwa, ze względów prawnych niewłaściwe jest przedstawianie dalszych komentarzy”.

Sędzia Sądu Federalnego Anthony Kelly, który nakazał uwolnienie Serbów, powiedział, że chociaż nie jest jego rolą, aby ingerować we właściwe korzystanie przez ministra z jego uprawnień, jest „bardzo zaniepokojony” możliwą deportacją.

Djokovic, który nie był szczepiony, zachorował na Covid-19 w swojej ojczyźnie w grudniu i wykorzystał to jako podstawę do uzyskania zwolnienia lekarskiego ze szczepień wydanych zarówno przez organizatorów Australian Open, jak i rząd stanu wiktoriańskiego.

Oznaczało to, że nie musiał spełniać wymogu dwukrotnego zaszczepienia obywateli spoza Australii wjeżdżających do kraju.

Kiedy przybył do Melbourne w zeszłym tygodniu, został aresztowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej iw ciągu kilku godzin jego wiza została cofnięta. Zawodnik złożył natychmiastowe odwołanie.

Napięcia między Australią a Serbią

Trudna sytuacja Djokovica jest uważnie obserwowana na całym świecie, wywołując napięcia polityczne między Belgradem a Canberrą i wywołując gorącą debatę na temat krajowych przepisów dotyczących szczepień.

Stawką jest szansa Serbów na 21. zwycięstwo wielkoszlemowe w Australian Open, pierwszym dużym turnieju w roku, który rozpocznie się 17 stycznia w Melbourne.

Dziś przemawiał premier Australii Scott Morrison Premier Serbii Anna Brnabic, Po tym, jak poprosiłem o telefon.

Według serbskiego serwisu medialnego RTS, Brnabić „zażądał, aby Novak Djokovic był traktowany sprawiedliwie przez australijskie władze”.

Kancelaria premiera stwierdziła w oświadczeniu, że rozmowa między dwoma przywódcami była konstruktywna, a Morrison twierdził, że ograniczenia podróżowania do Australii nie są dyskryminujące.

-ABC