Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bne IntelliNews – Polska gospodarka odzyska 5,7% w 2021 r. po epidemii

PKB Polski wzrośnie o 5,7% w 2021 r., po spadku wywołanym epidemią o 2,5% w poprzednim roku, według GUS 31 stycznia.

Najszybszy wzrost od 2007 r. był szerszy niż oczekiwano, co analitycy nieznacznie podnieśli od danych z IV kwartału. Nagłówki nagłówków związane z użytkowaniem domu i inwestycjami, a efekt przeniesienia z ostatnich miesięcy 2021 r. spowoduje wzrost wzrostu na początku 2022 r.

„Gospodarka wychodzi z epidemii szybciej niż inne gospodarki europejskie. Chociaż spodziewamy się spowolnienia tempa ożywienia w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, nadal uważamy, że polska gospodarka będzie w tym roku radzić sobie lepiej niż jej odpowiedniki” – powiedział Capitol Economics w komentarz do danych GUS.

Analitycy twierdzą, że nadchodząca recesja w dalszej części roku będzie spowodowana rosnącymi oszczędnościami w kosztach życia i przedsiębiorstw oraz oszczędnościami po akumulacji wywołanej epidemią.

„Główne czynniki ryzyka są związane z rosnącymi cenami energii i wyższymi kosztami stóp procentowych, które mogą ograniczyć dochód rozporządzalny gospodarstw domowych, a tym samym zmniejszyć konsumpcję” – powiedział Erstey.

„Z drugiej strony tarcza antyinflacyjna i ekspansywna polityka monetarna mogą zniwelować te negatywne skutki dla długoterminowej wysokiej inflacji” – dodał austriacki bank.

Inne zagrożenia w 2022 r. to dalsze opóźnienia w przyjęciu polskiego planu naprawy, które mogą hamować wzrost inwestycji.

Zbliżające się orzeczenie Trybunału UE w sprawie mechanizmu warunkowego z 16 lutego może rzucić nieco światła na polski plan naprawczy i perspektywy finansowania unijnego jako całości.

UE twierdzi, że Polska ma problem z reformami sądownictwa, które podważają niezawisłość i bezstronność sądów, wiążąc fundusze unijne z przestrzeganiem praworządności.

Jednak analitycy przewidują, że wzrost będzie silny w 2022 roku. Erste twierdzi, że jest to 4,6%, podczas gdy gospodarka kapitałowa oczekuje wzrostu o 4,5-5%.

Przebijając się według kluczowych segmentów PKB, PKB wzrosło o 8,2% w 2021 r. i -3,4% w 2020 r., dodając 7,6 pp do nagłówka.

READ  Viessmann buduje w Polsce fabrykę pomp ciepła - PV International Magazine

Po tym, jak konsumpcja prywatna spadła o 3% w 2020 r., w ubiegłym roku mocno odbiła do 6,2%, korzystając z niezaspokojonego popytu, solidnego rynku pracy i dużej delokalizacji społecznej. Tym samym konsumpcja gospodarstw domowych zwiększyła wzrost PKB o 3,4 pkt. proc. w 2021 r.

Przy 9% spadku w 2020 r. i znacznej poprawie inwestycji przy 8% wzroście w 2021 r. do tytułowej listy należy 1,3 pp.

Pozytywny wkład miały również towary, które zwiększyły ogólny wzrost o 2,7 pp w 2021 r. Eksport netto okazał się antycykliczny, gdyż wyniósł 1,9 ppi od PKB, jak wynika z danych GUS.

Dane o PKB nie zmienią się zbytnio z punktu widzenia polskiej polityki pieniężnej. Pomimo oczekiwanego spowolnienia tempa ekspansji, Erstay napisał, „gospodarka działa na pełnych obrotach i konieczne jest dalsze zaostrzanie warunków monetarnych, aby uniknąć dalszego gorączki w gospodarce”.

Podwyżka o 50 pb w przyszłym tygodniu ma sprowadzić stopę referencyjną banku centralnego do 2,75%. Ponieważ inflacja utrzymuje się w drugiej połowie roku, wyższe wzrosty prawdopodobnie zakończą obecny napięty cykl na poziomie 4%.