Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Błąd w szczepieniu solą fizjologiczną: opóźnienie w informowaniu społeczeństwa o „niefortunnym” – Hipkins

Minister odpowiedzi na Covid-19, Chris Hepkins, powiedział, że urzędnicy ds. Zdrowia powinni byli być na szczycie po odkryciu, że pięciu osobom można było podać sól fizjologiczną zamiast szczepionki.

Hepkins przyznał również, że był świadomy co najmniej jeszcze jednego przypadku błędów szczepień – skutkujących ponownym szczepieniem – jeśli nie więcej.

Zdjęcie: RNZ / Samuel Rylston

Tego ranka RNZ ujawniło, że rozpoczęło się śledztwo Po tym, jak pracownicy Centrum Szczepień w Highbrook zorientowali się w zeszłym miesiącu, że pod koniec dnia pozostała dodatkowa fiolka 732 szczepionek.

Sugeruje to, że ludzie mogli otrzymać zamiast tego roztwór soli fizjologicznej – roztwór słonej wody.

W wiadomościach pojawiły się partie opozycyjne Żądanie od rządu większej przejrzystości, mówiąc, że powinien wyjaśnić, co wie, czego nie wie i co planuje zrobić.

Podczas przesłuchania tego popołudnia przez zastępcę lidera ACT Brocka Van Veldena w komisji ds. zdrowia, Hepkins powiedział, że wiedział o przynajmniej innym podobnym incydencie, po którym ludzie zostali wezwani z powrotem, aby ponownie otrzymać szczepionkę.

Powiedział, że nie ma szczegółów sprawy, ale dotyczy ona tylko „dwóch osób” i będzie musiał dowiedzieć się, czy takich spraw jest więcej od urzędników.

Półki nerwowe czekają na informacje

W codziennej odprawie rządowej na temat Covid-19 dyrektor generalny ds. zdrowia dr Ashley Bloomfield ujawnił, że błąd wystąpił 12 lipca.

Powiedział, że rząd szuka porady, czy 732 osoby zaszczepione tego dnia powinny otrzymać kolejną dawkę.

„Wszyscy zaangażowani w ten incydent otrzymają list w ciągu najbliższych 24 godzin i odbędą się z nimi dalsze dyskusje na temat dalszych kroków”.

POOL – Minister ds. Reagowania na Covid-19, Chris Hepkins, po lewej i dyrektor generalny ds. zdrowia dr Ashley Bloomfield podczas aktualizacji Covid-19 i szczepionek w parlamencie, Wellington, w dniu 5 poziomu alertu 4, 22 sierpnia 2021 r., fot. NZ Herold Mark Mitchell

Dyrektor Generalny Zdrowia Dr Ashley Bloomfield
Zdjęcie: basen / NZME

Mężczyzna z chorobą odpornościową, który został zaszczepiony w Highbrook w lipcu, powiedział RNZ, że pocieszająca jest wiadomość, że jego szczepienie odbyło się innego dnia. Powiedział, że operacja w centrum szczepień była świetna, ale chciał wiedzieć od razu.

READ  Przenośne urządzenie do pobierania próbek powietrza do oznaczania ilościowego i wychwytywania aerozoli SARS-CoV-2 w laboratoriach

„Ze względu na moją bezbronność, oczywiście chcę wiedzieć jak najszybciej, żeby upewnić się, że to nie ja, albo żeby moja rodzina nie była zagrożona.

„I tak bycie zamkniętym jako osoba w mojej sytuacji… jesteś całkowicie niespokojny, ale ten poranek był trochę nerwowy, próbując dowiedzieć się, czy to był dzień, w którym byłem, a jeśli tak, to co zamierzali zrobić… Dostaję dawkę przypominającą lub trzeci strzał.

„Myślę, że to tylko upewnienie się, że ludzie, którzy są tutaj naprawdę zagrożeni, tacy jak ja i inni ludzie, którzy przechodzą leczenie, lub ludzie, którzy nie mogą otrzymać szczepionki, są traktowani priorytetowo i chronieni”.

Bloomfield wyjaśnił na briefingu, że decyzja o skontaktowaniu się z ludźmi została podjęta dopiero po tym, jak RNZ zaczął pytać o to.

Jednak intencją zawsze było skontaktowanie się z tymi ludźmi, powiedział, i zdarzyłoby się to niezależnie od tego, czy historia wybuchła dzisiaj w RNZ.

W późniejszej komisji specjalnej Hepkins przyznał, że opóźnienie w ujawnieniu informacji było „niefortunne”.

„Myślę, że byłoby lepiej, gdyby byli bardziej zaawansowani wcześniej po tym, jak to się stało” – powiedział.

„Jak zauważył dr Bloomfield na dzisiejszej konferencji prasowej, zamierzali zadzwonić do ludzi, aby powiadomić ich o tym, co się stało, i zamierzali opublikować te informacje. Myślę, że byłoby lepiej, gdyby stało się to wcześniej, ale zauważył również, że nadal istnieje pewna różnica zdań co do tego, co mogło się wydarzyć. Prawdopodobnie dzieje się to tutaj.

Hepkins powiedział, że nigdy nie można całkowicie zapobiec ludzkim błędom i byłoby to nierozsądne, ale wprowadzenie szczepionki było bezpieczne i skuteczne.

„Nasze wskaźniki wykorzystania dawek szczepionki wynoszą około 99,5%, gdy Światowa Organizacja Zdrowia mówi… planujemy 10-procentowy wskaźnik odpadów szczepionek, a mamy mniej niż pół procent.

READ  Skamieniałe szczątki stada 11 dinozaurów odkryte we Włoszech | dinozaury

„To znak, że szczepionka jest wdrażana bardzo bezpiecznie”.

Zmiany, które zostaną wprowadzone, aby uchronić się przed kolejnymi błędami

Bloomfield powiedział, że zespół wrócił i ponownie przyjrzał się zapisom dotyczącym podawania dawki.

Powiedział, że wprowadzono zmiany, w tym częste sprawdzanie fiolek i oznakowanie strzykawek we wszystkich dużych punktach szczepień.

Powiedział, że ulżyło mu, że ministerstwo przechodzi przez „bardzo kompleksowy” proces.

„Możliwe, że niektórzy szczepiący otrzymywali więcej niż pięć dawek z fiolki, ale nie zostało to odnotowane”.

Powiedział, że prowadzenie dokumentacji w tym momencie było na poziomie, którego się spodziewał.

„Tak, ponieważ wszyscy, którzy przeszli, fakt, że zostali zaszczepieni, został odnotowany w rejestrze szczepień Covid, więc nie było żadnego problemu z prowadzeniem dokumentacji”.