Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Błąd w liście turystycznej Bali kosztuje więcej niż wakacje: Rupiah, Lakh i przerażający ++

Od dołu do góry: Poruszanie się po menu w Indonezji może być wyzwaniem dla turystów. Zwłaszcza jeśli nie zauważysz tego szczegółu. Zdjęcie/Randy Novak, Unsplash

Australijski turysta zostaje w Indonezji z czerwoną twarzą i bez kieszeni po tym, jak menu, które każdy może zrobić, zostaje pomieszane.

Turysta pochodził z Kalgoorlie na Bali, obchodził swoje specjalne urodziny z przyjaciółmi i zarezerwował specjalne miejsce, aby uczcić tę okazję.

Myśleli, że zamierzają „wypchnąć łódź” ​​i udać się w miejsce, do którego normalnie by nie dotarli. Zamrugali, poprosili o spojrzenie na listę win i spojrzeli na dół strony.

„Zwykle nie pijemy wina, gdy jesteśmy na Bali ze względu na cenę i przeciętne wino w ofercie, ale tym razem zdecydowałem się na butelkę wina na tę okazję” – przyznał w poście dla Bali Bogans Facebook Grupa.

Zamów butelkę Domaine Leflaive Chevalier-Montrachet. Ta dość głośno brzmiąca butelka Grand Cru z 2004 roku miała równie wysoką cenę.

„170 $, ++” przeczytaj wpis.

„Zdecydowanie trochę więcej, niż zapłaciłbym w Australii, ale to były urodziny, prawda? 170 dolarów australijskich to nie tak źle, więc powiedziałem kelnerowi, poproszę tę butelkę. Kelner zatrzymał się i powiedział: „Jesteś pewien, proszę pana?”

To był pierwszy znak, że mógł przeoczyć coś na liście.

Corcade: Zagraniczne wino jest towarem luksusowym na Bali, ale turysta nie zdawał sobie sprawy z kosztu tej konkretnej butelki.  zdjęcia z Facebooka
Corcade: Zagraniczne wino jest towarem luksusowym na Bali, ale turysta nie zdawał sobie sprawy z kosztu tej konkretnej butelki. zdjęcia z Facebooka

„Wyśmiewałem się z niego i powiedziałem„ tak, nie martw się ”. (Jak on śmie myśleć, że nie nadaję się do butelki wina za 170 dolarów). szef kuchni wyszedł się przedstawić.”

Numer dwa podpisał rachunek, czekając na stolik.

„Myślałem wtedy, że to dziwne, ale po prostu założyłem, że to miła restauracja i nigdy więcej o tym nie myślałem”.

Grupa ustaliła rachunek bez patrzenia i wyszła. Coś wciąż kłębiło mu się w głowie na temat dziwnej reakcji kelnera na butelkę.

READ  Nanaya Mahuta prosi o radę w sprawie „procesów i rozważań” definiujących ludobójstwo, Partia Pracy rozważa propozycję Chin w przyszłym tygodniu

Turysta nie zdawał sobie sprawy ze swojego błędu aż do następnego ranka, kiedy zalogował się do bankowości internetowej, aby sprawdzić koszt tajemniczej butelki.

Ku swemu przerażeniu zobaczył koszt o 2000 dolarów australijskich wyższy niż poprzedniej nocy. Przeszukując kieszenie, znalazł paragon, na którym wymieniono butelkę za blisko 1700 dolarów.

Lista win była w setkach tysięcy indonezyjskich rupii, a nie w dziesiątkach tysięcy.

To nie była pierwsza wizyta turysty na Bali i zapewnia, że ​​nie ostatnia, ale następnym razem dokładniej sprawdzi menu.

„Ten posiłek faktycznie kosztował więcej niż całe wakacje” – napisał.

Rupiah, Lakh przerażający Plus Plus

W balijskim kurorcie poruszanie się po menu to coś więcej niż znajomość współczynnika konwersji.

Przy kursie wymiany wynoszącym nieco poniżej 10 000 INR za 1 USD, wiele ofert zaokrągla kilka zer, aby zaoszczędzić miejsce. Upewnij się, że czytasz listę poprawnie, w przeciwnym razie możesz zostać z niemałym błędem zaokrąglenia.

W Azji Południowo-Wschodniej produkty luksusowe często używają „Lakh Rupiah” – jednostki o wartości 100 000 rupii – ze względu na wydajność. Podróżni powinni uważać na metki z ceną, po których następuje litera „L”. Dokonaj dużej różnicy.

Kolejną osobliwością w menu w Indonezji, Singapurze i niektórych częściach Malezji jest Plus i Plus (++) po pozycjach.

Pojedynczy „+” oznacza podatek plus podatek, a „++” oznacza podatek plus obowiązkowa opłata za usługę. Jest popularny w turystycznych hotspotach i gościnności.

A+ doda dodatkowe 10 do 20 procent opłat za towary i usługi, które mogą być bliższe 30 procentom w przypadku rachunków z „++” w popularnych miejscach turystycznych.