Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Big John, największy znany szkielet Triceratopsa, wystawiony przed aukcją | dinozaury

W tym czasie, około 66 milionów lat temu, Triceratops, ze swoją masywną czaszką z kołnierzem i trzema atakującymi rogami, był jednym z najbardziej niebezpiecznych i przerażających dinozaurów.

Teraz szczątki jednego z kredowych gigantów, roślinożercy pomimo budzącego grozę wyglądu, są wystawione w Paryżu, zanim zostaną wystawione na aukcję w przyszłym miesiącu.

Wielki John, jak nazwano dinozaura, ma obrożę z czaszką i kością o długości 2,62 mi szerokości 2 m i wadze ponad 700 kg, dwa duże rogi o wielkości ponad metra oraz 200 innych, starannie zebranych kości. .

Mieszkał na Laramedia, wyspie rozciągającej się od dzisiejszej Alaski po Meksyk, i zmarł na starożytnej równinie zalewowej, znanej obecnie jako formacja geologiczna Hill Creek w Dakocie Południowej. Ponieważ równina składa się z osadów bez żadnej aktywności biologicznej, Big John został w większości skamieniały i zachowany.

Kości odkryto w maju 2014 roku, a wykopaliska zakończono ponad rok później. Zostały one ponownie zmontowane we Włoszech w warsztacie Zoica, który specjalizuje się w przywracaniu prehistorycznych szkieletów.

Robotnicy przynoszą czaszkę Triceratopsa do galerii, gdzie jest wystawiona. Zdjęcie: Christophe Archambault/AFP/Getty Images

Rozdarcie w kołnierzu wskazuje, że tyranozaur został ranny w walce z innym Triceratopsem, prawdopodobnie w obronie terytorium lub partnera.

„Wielki John, ukończony w ponad 60%, a czaszka ukończona w 75%, jest jednocześnie cudem natury i dziełem sztuki” – powiedział rzecznik licytacji Jequilo.

Szkielet jest o 5-10% większy niż jakikolwiek inny znaleziony do tej pory Triceratops, powiedział Iacopo Briano, paleontolog, który nadzorował przebudowę Big Johna.

„To arcydzieło” – powiedział Briano. Francja Inter radio. „Na całym świecie jest sporo czaszek Triceratopsa, ale bardzo niewiele jest prawie ukończonych”.

Licytator Alexandre Giquillo powiedział, że tak ogromny szkielet zainteresuje tylko kilkunastu kupujących na całym świecie.

“Na każdej aukcji pojawiają się nowe profile. Widzieliśmy właścicieli nietypowych miejsc, którzy chcą zainwestować, aby przyciągnąć klientów. Są też osoby, które pasjonują się nauką i paleontologią. Często są bardzo młodzi, wywodzący się z nowych technologii; w rzeczywistości są pokoleniem Jurassic Park: oglądali filmy i zanurzali się w tych hollywoodzkich legendach” – powiedział Giquello.

Eksperci twierdzą, że szaleństwo na szkielety dinozaurów wciąż rośnie i podnosi ceny, frustrując muzea i ośrodki badawcze, które często nie są w stanie zebrać funduszy.

W październiku zeszłego roku rzadki szkielet allozaura, jednego z najstarszych dinozaurów, uważanego za przerażającego „dziadka” T-rexa, został sprzedany w Paryżu anonimowemu oferentowi za nieco ponad 3 miliony euro, dwukrotnie więcej niż szacowano.

Duży John, który ma 8 metrów, ma zarobić 1,5 miliona euro, kiedy zostanie pobity na Drew Auctions w Paryżu 21 października w ramach corocznej wyprzedaży Naturalia. Można go zobaczyć między 16 września a 15 października przy 13 rue des Archives w dzielnicy Marais.

READ  Łazik NASA Curiosity Mars Rover ujawnia nowe zrozumienie zapisu skalnego i dowody na możliwe oznaki starożytnego życia