Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden wysyła Harrisa do Polski i Rumunii

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

W obliczu chaosu szerzącego się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent Biden wysłał w tym tygodniu wiceprezydenta Harrisa do Europy Wschodniej z pilną misją, aby wzmocnić jedność Zachodu, zapewnić sojusznikom ochronę USA i obiecać pomoc, ponieważ ponad milion ukraińskich uchodźców uciekło . Rola.

Harris spotka się z liderami w Polsce w czwartek, a ich odpowiednikami w Rumunii nazajutrz, co jest jego przedłużeniem Ostatni wyjazd na Światową Konferencję Bezpieczeństwa W Niemczech. Tam, w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji, Harris spotkał się z grupą europejskich i światowych przywódców, w tym sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w celu utrzymania jedności zachodniego sojuszu.

„To oczywiście ważna misja”, powiedział Richard Weitz, były urzędnik Departamentu Obrony, obecnie w Instytucie Hudsona. „Kraje te podjęły bezprecedensowe ryzyko w obronie Ukrainy, co wyraźnie zaalarmowało rosyjskie przywództwo, dlatego prawdopodobnie szukają oni uspokojenia”.

Jednym z głównych wyzwań obecnego kryzysu była rozbieżna polityka NATO. Administracja Bidena ciężko pracowała i z wielkim sukcesem zjednoczyła wojskową koalicję 30 krajów o różnych zainteresowaniach i wrażliwości. Członkowie NATO na Dalekim Wschodzie, tacy jak Polska i Rumunia, szczególnie obawiali się, że Rosja w następnej kolejności skieruje swoją agresję na nich.

Harris prawdopodobnie omówi z przywódcami tych krajów takie kwestie, jak pragnienie Polski dostarczenia Ukrainie myśliwców w czasie, gdy Stany Zjednoczone starają się uniknąć wszystkiego, co Kreml mógłby zinterpretować jako bezpośrednie zaangażowanie między NATO a Rosją. Na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w zeszłym miesiącu Harris spotkał się z przywódcami Litwy, Estonii i Łotwy, trzech innych krajów byłego bloku sowieckiego, które poprosiły Stany Zjednoczone o wysłanie większej liczby żołnierzy na ich terytoria.

Komunikat Harris wskazuje, że Biden zaczął polegać na niej w bardziej drażliwych zadaniach po okresie, w którym wydawała się przedstawiać jedynie zadania nie do pozazdroszczenia, ryzykowne politycznie, takie jak Zajęcie się podstawowymi przyczynami migracji. Jest to również część większego wysiłku administracji, który ma na celu zaradzenie następstwom inwazji, od uspokojenia roztrzęsionych sąsiadów Rosji po izolację Moskwy i zarządzanie globalnymi dostawami ropy.

READ  Polskie Menlo Electric otrzymuje 6 mln euro środków na międzynarodową ekspansję

Biały Dom dociera do Wenezueli w czasie kryzysu w Rosji

W poniedziałek Biden odbył rozmowę telefoniczną z przywódcami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie rozmawiali o zwiększeniu sankcji wobec Rosji i udzieleniu pakietu pomocy Ukrainie. Ale rozległe potrzeby dyplomatyczne wymagają wsparcia.

„Joe Biden nie ma czasu, aby zrobić wszystko, więc potrzebują drugiego urzędnika na sali, aby podwoić wysiłki”, powiedział europejski dyplomata, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby być szczerym w tej niestabilnej sytuacji. „Możesz postrzegać jej lot jako uspokojenie dla wschodniego skrzydła. [of Europe]. „

NATO wysyła wojska na swoją wschodnią flankę

Ponieważ Harris przedstawia administracji mnożnik sił na arenie międzynarodowej, jej rozmowy w ciągu najbliższych kilku dni pozostaną delikatne, ponieważ Stany Zjednoczone starają się trzymać granicy między wspieraniem Ukrainy a wciąganiem w bezpośredni konflikt z Rosją. Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że Waszyngton bada, w jaki sposób Polska mogłaby pomóc w dostawie myśliwców na Ukrainę, a Stany Zjednoczone prawdopodobnie przeniosą do Polski amerykańskie samoloty, aby zastąpić te przekazane Ukrainie.

W okresie poprzedzającym inwazję rosyjskiego prezydenta Władimira Putina między sojusznikami NATO pojawiły się pęknięcia. Francja była sceptycznie nastawiona do tego, do czego nalegały Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, jako do determinacji Putina do inwazji. Niemcy od miesięcy opierają się publicznemu porzuceniu Nord Stream 2. rurociąg, od dawna planowany projekt, który miał obniżyć ceny energii w Europie. Pojawiły się również podziały co do tego, jak daleko posunąć się w nakładaniu sankcji na Rosję.

Ale kiedy bomby zaczęły spadać, kraje europejskie z niezwykłą szybkością połączyły siły, aby wprowadzić daleko idące sankcje, zadając poważne ciosy rosyjskiej gospodarce wraz z bezprecedensowymi sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych. Unia Europejska po raz pierwszy zezwoliła na finansowanie i eksport broni do atakowanego kraju.

READ  Inwestować w polskie doliny wodorowe – mówi firma deweloperska

Poza tym kraje takie jak Polska były członkami Unii Europejskiej, a NATO były Z dala od zachodnich zwyczajówmocno naciskała na Europę, podczas gdy kraje spoza Sojuszu wykazały odnowione zainteresowanie przystąpieniem do obu organizacji.

Jednak ta spójność nie jest pozbawiona podziałów, a napięcie było namacalne, gdy ukraińscy przywódcy wezwali do rozszerzonej pomocy wojskowej, w tym strefy zakazu lotów i myśliwców, w celu przeciwdziałania rosyjskim atakom powietrznym. Podczas trasy po Europie w tym tygodniu Blinken wykluczył wsparcie USA dla strefy zakazu lotów, ponieważ, jak powiedział, może to wymagać zestrzelenia przez samoloty NATO rosyjskich samolotów, potencjalnie pogrążając kontynent w znacznie większej wojnie. Szef NATO Stoltenberg odrzucił ten pomysł.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki potwierdziła w poniedziałek, że Harris będzie również szukał sposobów, aby Stany Zjednoczone pomogły załagodzić kryzys humanitarny wywołany wojną, ponieważ 1,5 miliona Ukraińców uciekło ze swoich domów, aby szukać pomocy w sąsiednich krajach.

„Wiele z tych krajów, w tym te, które będziesz odwiedzać, przyjęło setki tysięcy uchodźców z Ukrainy” – powiedział Psaki. „Opowie też o naszym aktualnym wachlarzu opcji i pomocy, jaką zapewniamy narodowi ukraińskiemu”.

Odkąd w zeszłym roku rozpoczęło się narastanie rosyjskich sił zbrojnych wokół Ukrainy, administracja Bidena starała się zaaranżować przesłanie o jedności i sile NATO. zmiana kursu.

Biden wysyła dodatkowe wojska do Europy Wschodniej

Miesiące konsultacji z partnerami NATO dały również administracji możliwość zademonstrowania swoich kompetencji w rozwiązywaniu globalnych wyzwań po burzliwym wycofaniu się z Afganistanu, które obnażyło porażki wywiadu USA i pozostawiło wielu sojuszników w poczuciu pominięcia.

Pod wieloma względami podróż Harris do Europy — jej druga w ciągu niecałego miesiąca — jest zgodna z precedensem poprzednich wiceprezydentów, którzy często trafiali na misje reasekuracyjne za granicą, których ich szef nie mógł lub nie chciał podjąć. Pierwsza podróż Mike’a Pence’a jako zastępcy prezydenta Donalda Trumpa odbyła się na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa na początku 2017 roku.

READ  Zalando planuje budowę dwóch centrów napełniania w Polsce

Nadeszła kolej Pence’a Odpocznij nerwowych sojuszników europejskich Obiecując głębokie zaangażowanie Ameryki w silną obronę transatlantycką, poruszył tematy podobne do przemówienia Harrisa w Niemczech w zeszłym miesiącu, wzywając do zakończenia napięć, które do tej pory otaczały Ukrainę, i obiecując „pociągnąć Rosję do odpowiedzialności”.

Później w 2017 roku Pence udał się do Estonii, Gruzji i Czarnogóry w podróż, której celem było uspokojenie narodów Europy Wschodniej o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w NATO w obliczu rosyjskiej agresji. „Destabilizujące działania Rosji, wsparcie dla zbójeckich reżimów i jej działania na Ukrainie są niedopuszczalne”, Pence Powiedział w tym czasieoferując rodzaj linii, którą Harris mógłby z łatwością dostarczyć jeszcze w tym tygodniu.

Mimo to Trump nadal podważał to przesłanie przez całą swoją prezydenturę, przeciwstawiając się NATO, okazując pogardę dla europejskich przywódców i wyrażając podziw dla Putina. Kiedy Biden objął urząd, starał się odbudować te sojusze, ale czasami była to ciężka bitwa, ponieważ zagraniczni przywódcy kwestionowali wiarygodność Stanów Zjednoczonych.

Harris jest powszechnie uważany za potencjalnego następcę Bidena w 2028 r. lub 2024 r., jeśli najstarszy prezydent kraju zdecyduje się nie ubiegać się o reelekcję. Ale objęła stanowisko wiceprezydenta z niewielkim doświadczeniem w polityce zagranicznej, zwłaszcza w porównaniu z Bidenem, który chwalił się wieloletnimi relacjami z wieloma przywódcami krajowymi.

Kibice Harrisa skorzystali z jej występu w Monachium i mają nadzieję, że to kwestia czasu, zanim porzuci wizerunek debiutanta na międzynarodowej scenie. Pod koniec tego tygodnia w ciągu kilku miesięcy udasz się do pięciu krajów: Francji, Hondurasu, Niemiec, Polski i Rumunii.