Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Berkshire Warrena Buffetta dominuje w zakupach akcji i traci 43,8 miliarda dolarów

Berkshire Warrena Buffetta dominuje w zakupach akcji i traci 43,8 miliarda dolarów

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta spowolnił znacząco w drugim kwartale nowe inwestycje po nadaniu szybkiego tempa na początku roku, gdy wyprzedaże na giełdzie w USA spowodowały stratę 43,8 miliardów dolarów konglomeratu ubezpieczeń kolejowych.

Berkshire Podał w sobotę, że dekoniunktura na światowych rynkach finansowych poważnie wpłynęła na jego portfel akcji, który spadł do 328 mld USD z 391 mld USD na koniec marca. Zaksięgowane straty w wysokości 53 miliardów dolarów w ciągu trzech miesięcy do czerwca znacznie przewyższyły optymistyczny kwartał działalności, poprawiając jej rentowność.

Dokumentacja firmy w amerykańskich organach nadzoru papierów wartościowych wykazała, że ​​zakupy nowych akcji spadły do ​​około 6,2 miliarda dolarów w pierwszym kwartale, w porównaniu z Wydano 51,1 miliarda dolarów Między styczniem a marcem – boom, który zaskoczył udziałowców Berkshire. Berkshire sprzedał akcje o wartości 2,3 miliarda dolarów w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Berkshire wydał także 1 miliard dolarów na odkupienie swoich akcji w czerwcu, co jest powszechnie stosowaną techniką, gdy w formie bufetu Jego zespół inwestycyjny znalazł na rynku mniej atrakcyjne cele.

91-letni inwestor zauważył na dorocznym spotkaniu firmy w Omaha w stanie Nebraska w kwietniu, że szaleństwo zakupów wielomiliardowych akcji prawdopodobnie zwolni w miarę upływu roku, mówiąc, że atmosfera w centrali firmy stała się bardziej „powolna”. ”.

Inwestorzy otrzymają bardziej szczegółowe informacje o tym, jak zmieni się portfel akcji Berkshire pod koniec tego miesiąca, kiedy firma i inni zarządzający dużymi pieniędzmi ujawnią swoje inwestycje organom regulacyjnym. Z osobnych akt wynika, że ​​w ostatnich miesiącach firma zwiększyła swój udział w spółce energetycznej Occidental Petroleum.

Ogromne zasoby gotówkowe i skarbowe Berkshire nie zmieniły się zbytnio od końca marca, spadając z mniej niż 1 miliarda do 105,4 miliarda dolarów.

Podczas gdy dochód netto spadł z zysku w wysokości 5,5 miliarda dolarów na początku roku do straty 43,8 miliarda dolarów, dochód operacyjny – nie licząc wzrostu i spadku pozycji giełdowych Berkshire – wzrósł o 39 procent do 9,3 miliarda dolarów. Obejmowało to zysk związany z walutami w wysokości 1,1 miliarda dolarów z tytułu zadłużenia pozadolarowego.

READ  Polska zabiega o współpracę Japonii w celu pobudzenia gospodarki

Berkshire ma obowiązek uwzględniać wahania wartości swojego portfela akcji i instrumentów pochodnych jako część swoich zysków co kwartał, zgodnie z zasadą rachunkowości Buffett ostrzegł, że wyniki finansowe firmy będą wyglądać „niezwykle mylące” i niestabilne.

Strata wyniosła 29.754 USD na akcję klasy A. Kontrastuje to z zarobkami 18 488 USD na akcję, które firma odnotowała w poprzednim roku.

Wykres liniowy wyników od początku roku (%) pokazujący, że Berkshire w tym roku osiągnął lepsze wyniki niż cały rynek akcji w USA

Wyniki Berkshire są analizowane przez analityków i inwestorów pod kątem oznak kondycji szeroko pojętej gospodarki amerykańskiej, ponieważ jej działalność krzyżuje się z dużą częścią przemysłowego i finansowego serca kraju.

Nadal pojawiała się presja inflacyjna, mimo że wiele jej oddziałów było w stanie przenieść wyższe ceny na klientów. Firma kolejowa BNSF, którą Buffett określił jako jednego z „czterech gigantów” Berkshire, odnotowała 15-procentowy wzrost przychodów, ponieważ dodatkowe dopłaty paliwowe obciążały klientów, kompensując niższe wolumeny frachtów. Koszty paliwa dla BNSF, które ma ponad 32 500 mil torów kolejowych w 28 stanach, wzrosły rok do roku o ponad 80 procent.

Jednostka ubezpieczeniowa Geico odnotowała stratę ubezpieczeniową przed opodatkowaniem w wysokości 487 mln USD, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dywizja obarczyła największą stratę wysokimi cenami nowych samochodów i części samochodowych, które musi zapłacić, gdy jego klienci uczestniczą w wypadkach.

Buffett powiedział w kwietniu, że firma osobiście widziała skutki inflacji, ostrzegając, że „prawie wszyscy oszukują”.

Firmy mieszkaniowe z Berkshire, w tym modułowa jednostka mieszkaniowa Clayton Homes i sprzedawca artykułów wyposażenia wnętrz Nebraska Furniture Mart, udzieliły wskazówek na temat tego, jak konsumenci mogą zareagować na rosnące ceny i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych. Sprzedaż mebli utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a ceny rosną, aby zrównoważyć niższe zamówienia.

Jednak na rynku mieszkaniowym pojawiły się oznaki ożywienia, a sprzedaż nowych domów Claytona wzrosła o 9,8 procent w pierwszej połowie roku. Przychody dywizji wzrosły o 28 procent do 3,4 miliarda dolarów w drugim kwartale ubiegłego roku.

READ  Minister Granholm śledzi globalne działania klimatyczne, miejsca pracy na czystą energię na konferencji ministerialnej z 24 krajami Europy Wschodniej i Środkowej

Berkshire ostrzegł, że „wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych prawdopodobnie spowolni popyt na budowę nowych domów, co może negatywnie wpłynąć na naszą działalność”. „Niekorzystnie wpływają na nas również ciągłe zakłócenia łańcucha dostaw i znaczny wzrost kosztów wielu surowców i innych nakładów, w tym energii, transportu i robocizny”.

Berkshire odniósł się do potencjalnego konfliktu podniesionego na dorocznym spotkaniu firmy na początku tego roku. W czerwcu firma wydała 870 milionów dolarów na zakup akcji, które wiceprezes Berkshire Greg Abel, wyznaczony następca Buffetta, posiadał bezpośrednio w bloku energetycznym.

Abel dołączył do firmy w 2000 roku, kiedy MidAmerican Energy zostało przejęte przez Berkshire, i zachował część swojej fortuny z tej firmy zamiast akcji swojej firmy macierzystej Berkshire.

Akcje klasy A Berkshire Hathaway spadły w tym roku o prawie 2 procent, przewyższając 13-procentowy spadek indeksu S&P 500.