Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Belgia ostrzega Polskę przed „igraniem z ogniem” w ramach unijnego sporu

Belgia ostrzega Polskę przed „igraniem z ogniem” w ramach unijnego sporu

Bruksela (AFP) – Członek założyciel Belgia ostrzegła w środę Polskę przed traktowaniem Unii Europejskiej jak „maszyny monetarnej”, która ma zwiększać jej ekonomiczne fortuny, ignorując jednocześnie jej demokratyczne zasady i rządy prawa.

„Nie możesz mieć wszystkich pieniędzy, ale odrzucasz wartości” – powiedział belgijski premier Alexandre de Croo podczas otwarcia College of Bruges, instytucji akademickiej dla myślicieli europejskich.

De Croo zaatakował polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który oskarżył Unię Europejską o grożenie „III wojną światową” za naleganie, by Polska szanowała niezawisłość sądownictwa i prymat prawa unijnego. Belgijski premier powiedział, że jego polski odpowiednik „igra z ogniem, kiedy prowadzisz wojnę ze swoimi europejskimi kolegami z wewnętrznych powodów politycznych”.

Komentarze pojawiły się po latach kontrowersji dotyczących zmian, jakie polski rząd wprowadził w sądach krajowych. Unia Europejska uważa, że ​​zmiany podważają demokratyczne mechanizmy kontroli i równowagi, a Komisja Europejska wstrzymuje dla Polski miliardy euro przewidziane w planie naprawy pandemii.

Wojna na słowa przychodzi także po szczycie UE, na którym polskie argumenty, że fundamentalne zmiany sądownictwa w kraju nie podważą UE, nie przekonały przywódców głównego bloku.

Wśród nich był prezydent Francji Emmanuel Macron, który w środę spotka się ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą.

Bunt Morawieckiego skrystalizował się w wywiadzie dla Financial Times w weekend. Zapytany, czy Polska może w odwecie zawetować ustawy, na przykład w sprawach klimatycznych, Morawiecki powiedział: „Jeśli rozpoczną III wojnę światową, będziemy bronić naszych praw każdą bronią, jaką mamy do dyspozycji”.

Wywiad nie wypadł dobrze z kolegami z UE Morawieckiego. – Grasz w niebezpieczną grę – powiedział de Croo.

„Chodzi o przytłaczającą większość państw członkowskich – od krajów bałtyckich po Portugalię – które zgadzają się, że nasza unia jest unią wartości, a nie machiną monetarną” – powiedział de Croo, odnosząc się do faktu, że Polska od dawna jest głównym odbiorcą. pieniędzy UE.

READ  Jak wymienić stary kocioł gazowy na pompę ciepła?

Rządząca w Polsce partia nacjonalistyczna Prawo i Sprawiedliwość jest w konflikcie z Brukselą od zdobycia władzy w 2015 r. w wielu sprawach, w tym w kwestiach imigracji i praw gejów. Jednak dłuższy spór skoncentrował się na próbach polskiego rządu uzyskania politycznej kontroli nad sądownictwem.

Doszło do punktu kulminacyjnego na początku tego miesiąca, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre kluczowe elementy prawa UE są niezgodne z konstytucją kraju. Orzeczenie wyszło z sądu pełnego lojalistów partii rządzących po tym, jak Morawiecki poprosił go o rozstrzygnięcie, czy prawo UE, czy prawo krajowe ma pierwszeństwo.