Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bank Anglii odracza decyzję w sprawie stóp procentowych po śmierci Queens | Bank Anglii

The Bank Anglii Opóźnił decyzję o podniesieniu stóp procentowych w celu przeciwdziałania rosnącej inflacji po śmierci królowej.

Bank centralny powiedział, że komitet polityki pieniężnej ds. ustalania stóp procentowych przełoży swoje następne posiedzenie o tydzień, ponieważ Wielka Brytania będzie obchodzić okres żałoby narodowej. Komitet Polityki Pieniężnej miał zebrać się 15 września.

w oświadczenieThreadneedle Street powiedział: „W świetle okresu żałoby narodowej obchodzonej obecnie w Wielkiej Brytanii, wrześniowe posiedzenie Komitetu Polityki Pieniężnej zostało przełożone o tydzień. Decyzja komisji zostanie ogłoszona o godzinie 12 w południe 22 września.”

Powszechnie oczekiwano, że bank podniesie stopy procentowe o co najmniej 0,5 punktu procentowego z obecnego poziomu 1,75% w odpowiedzi na inflację, która osiągnęła najwyższy poziom od początku lat 80-tych.

Odkąd bank centralny uzyskał niezależność w ustalaniu stóp procentowych przez ówczesnego kanclerza Gordona Browna w 1997 r., rzadko organizował spotkania poza skrupulatnie zaplanowanym harmonogramem, który został ustalony z co najmniej rocznym wyprzedzeniem. W czasach kryzysu gospodarczego, w tym kryzysu finansowego z 2008 r. i pandemii Covid, odbyło się kilka dodatkowych spotkań nadzwyczajnych, ale opóźnienia są niezwykłe.

Dodatkowy tydzień da bankowi centralnemu więcej czasu na rozważenie możliwości reagowania na inflację po tym, jak nowa premier Liz Truss ogłosiła plany zamrożenia kosztów energii w gospodarstwie domowym do 2500 funtów dla typowej rodziny na dwa lata od października.

Ekonomiści powszechnie spodziewają się, że ruch ten powstrzyma dalszy wzrost inflacji w obliczu gwałtownie rosnących hurtowych cen ropy i gazu, zaostrzonych przez rosyjską wojnę na Ukrainie. Rząd powiedział, że plan może obniżyć główną inflację o około pięć punktów procentowych.

Truss nie podał jednak szczegółów dotyczących kosztów planu, podsycając spekulacje na rynkach finansowych o ogromnym wzroście zadłużenia publicznego w tym roku, który ciążył funtowi w ostatnich tygodniach. Globalni inwestorzy wyrazili również zaniepokojenie możliwością politycznej ingerencji w bank, co może wpłynąć na jego zdolność do reagowania na ryzyko inflacyjne.

READ  Kupujący w Wielkiej Brytanii tną nawet potrzeby, ostrzega właściciel Poundland | Ziemia funta

Oczekuje się, że pakiet będzie kosztować około 150 miliardów funtów i może ograniczyć inflację, jednocześnie łagodząc skutki recesji. The Bank Anglii Ministerstwo Skarbu zwróciło się również o plan płynności w wysokości 40 miliardów funtów, aby pomóc dostawcom energii w finansowaniu zakupów energii na rynkach hurtowych.

Komisja będzie mogła wziąć pod uwagę najnowsze dane dotyczące gospodarki, rynku pracy i inflacji za sierpień, po tym jak Narodowy Urząd Statystyczny potwierdził, że zamierza kontynuować publikację danych ogłoszonych w przyszłym tygodniu.