Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że owady na całym świecie ewoluują w kierunku jedzenia plastiku

Badanie wykazało, że drobnoustroje w oceanach i glebach na całym świecie ewoluują, aby jeść plastik.

W ramach badań zeskanowano ponad 200 milionów genów znalezionych w próbkach DNA pobranych ze środowiska i znaleziono 30 000 różnych enzymów, które mogą rozkładać 10 różnych rodzajów plastiku.

Badanie jest pierwszą globalną, zakrojoną na szeroką skalę oceną potencjału degradacji tworzyw sztucznych przez bakterie i wykazało, że jeden na cztery analizowane organizmy zawierał odpowiedni enzym. Naukowcy odkryli, że liczba i rodzaj enzymów, które odkryli, odpowiada ilości i rodzajowi zanieczyszczenia plastikiem w różnych miejscach.

Naukowcy powiedzieli, że odkrycia „dostarczają dowodów na wymierny wpływ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na globalne środowisko mikrobiologiczne”.

Miliony ton plastiku są wyrzucane do środowiska każdego roku, a zanieczyszczenie rozprzestrzenia się teraz na planetę od Mount Everest Dla mnie najgłębszy ocean. Niezbędne jest ograniczenie ilości zużywanego plastiku, podobnie jak odpowiednia zbiórka i utylizacja odpadów.

Jednak wiele tworzyw sztucznych jest obecnie trudnych do degradacji i recyklingu. Wykorzystanie enzymów do szybkiego rozbicia plastiku na elementy budulcowe umożliwiłoby wytwarzanie nowych produktów ze starych, redukując potrzebę wytwarzania dziewiczego plastiku. Nowe badania dostarczają kilku nowych enzymów do zbadania i przystosowania do użytku przemysłowego.

Profesor Alexig Zelezniak powiedział: „Znaleźliśmy wiele dowodów potwierdzających fakt, że zdolność globalnego mikrobiomu do degradacji plastiku jest ściśle powiązana z pomiarami zanieczyszczenia środowiska plastikiem – ważna wskazówka, jak środowisko reaguje na presję, którą wywieramy na to.” na Uniwersytecie Technologicznym Chalmers w Szwecji.

Jan Zrimek, również z Chalmers University, powiedział: „Nie spodziewaliśmy się znaleźć tak dużej liczby enzymów w tak wielu różnych drobnoustrojach i siedliskach środowiskowych. To zaskakujące odkrycie, które naprawdę ilustruje skalę problemu”.

Eksplozja produkcji plastiku w ciągu ostatnich 70 lat, z 2 milionów ton do 380 milionów ton rocznie, jak twierdzą naukowcy, dał drobnoustrojom czas na ewolucję i radzenie sobie z plastikiem. uczenie się, Opublikowano w Journal of Microbial Ecology, rozpoczęto od zebrania zbioru danych 95 enzymów mikrobiologicznych, o których już wiadomo, że rozkładają plastik, często występujących w bakteriach na wysypiskach śmieci i podobnych miejscach wypełnionych plastikiem.

READ  Naukowcy ostrzegają, że ekstremalne diety mogą utrudniać odchudzanie

Następnie zespół szukał podobnych enzymów w próbkach DNA środowiskowego pobranych przez innych badaczy z 236 różnych miejsc na całym świecie. Co ważne, naukowcy wykluczyli potencjalne fałszywie pozytywne wyniki, porównując początkowo zidentyfikowane enzymy z enzymami z ludzkiego jelita, o których nie wiadomo, czy zawierają enzymy rozkładające plastik.

Około 12 000 nowych enzymów znaleziono w próbkach oceanicznych pobranych w 67 miejscach i na trzech różnych głębokościach. Wyniki wykazały konsekwentnie wyższe poziomy degradujących enzymów na głębszych poziomach, odpowiadające wyższym poziomom zanieczyszczeń plastikiem, o których wiadomo, że występują na niższych głębokościach.

Próbki gleby pobrano ze 169 miejsc w 38 krajach i 11 różnych siedlisk i zawierały 18 000 enzymów rozkładających plastik. Wiadomo, że gleby zawierają więcej plastiku z dodatkami ftalanów niż oceany, a naukowcy odkryli więcej enzymów, które atakują te chemikalia w próbkach lądowych.

Naukowcy stwierdzili, że prawie 60% nowych enzymów nie pasuje do żadnej znanej klasy enzymów, co wskazuje, że cząsteczki te rozkładają tworzywa sztuczne w nieznany wcześniej sposób.

„Następnym krokiem będzie przetestowanie w laboratorium obiecujących enzymów kandydujących, aby dokładnie zbadać ich właściwości i szybkość degradacji plastiku, jaką mogą osiągnąć” – powiedział Zelezniak. „Stamtąd można zaprojektować społeczności drobnoustrojów z ukierunkowanymi funkcjami degradacji dla określonych gatunków polimerów”.

Pierwszy robak zjadający plastik został odkryty na japońskim wysypisku w 2016 roku. Następnie naukowcy poprawili go w 2018 roku, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ewoluował, ale Nieumyślne tworzenie enzymu Lepiej rozbijanie plastikowych butelek. Dodatkowe korekty w 2020 r. doprowadziły do ​​wzrostu Sześć razy szybsze pogorszenie.

Kolejny zmutowany enzym został stworzony w 2020 roku przez Carbios Rozkłada plastikowe butelki do recyklingu w ciągu kilku godzin. Niemieccy naukowcy odkryli również bakterie żywiące się toksycznym plastikowym poliuretanem, który zwykle trafia na wysypiska śmieci.

READ  Dylemat, kiedy leczyć

W zeszłym tygodniu naukowcy ujawnili poziomy znanych cząstek plastiku, które ludzie spożywają wraz z pożywieniem Powodować uszkodzenie ludzkich komórek w laboratorium.