Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie sugeruje, że bezpłodni mężczyźni mogą być dwukrotnie bardziej narażeni na raka piersi

Badanie wykazało, że niepłodni mężczyźni mogą być dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój raka piersi niż ci, którzy nie mają trudności z poczęciem dzieci.

Naukowcy stwierdzili, że czynnikiem mogą być męskie hormony płodności, a ich badania mogą dostarczyć wglądu w „podstawowe przyczyny męskiego, a być może nawet żeńskiego raka piersi”.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii u około 370 mężczyzn diagnozuje się raka piersi. Ze względu na rzadkość występowania badania zwykle ograniczają się do niewielkiej liczby pacjentów.

Jednak nowe badanie przeprowadzone przez organizację charytatywną Breast Cancer Now dotyczyło 1998 mężczyzn z nowo zdiagnozowaną chorobą w Anglii i Walii w ciągu 12 lat.

Uczestnicy zostali zapytani, czy mają biologiczne dzieci, czy oni lub ich partnerzy mieli problemy z poczęciem lub czy odwiedzili lekarza lub klinikę z powodu problemów z płodnością.

Następnie naukowcy porównali płodność mężczyzn z rakiem piersi z 1597 mężczyznami bez historii choroby.

Chociaż przyczyna biologiczna pozostaje niejasna, odkryli, że mężczyźni, u których zdiagnozowano raka piersi, częściej zgłaszali problemy z płodnością.

„To są ważne odkrycia” – powiedział autor badania, dr Michael Jones, genetyk i epidemiolog z Instytutu Badań nad Rakiem.

„Nasze badanie sugeruje, że bezpłodni mężczyźni mogą być dwa razy bardziej narażeni na rozwój raka piersi niż ci bez problemów z płodnością.

„Przyczyny tego powiązania są niejasne i istnieje potrzeba zbadania zasadniczej roli męskich hormonów płodności w ryzyku raka piersi u mężczyzn”.

„Mamy nadzieję, że doprowadzi to do wglądu w przyczyny męskiego, a być może nawet żeńskiego raka piersi” – dodał.

Dr Simon Vincent z Breast Cancer Now powiedział, że ma nadzieję, że wiedza uzyskana w wyniku badania dotrze do mężczyzn, „które mogą odnieść korzyści z wiedzy o męskim raku piersi”.

Wyniki zostały opublikowane w Journal of Breast Cancer Research.