Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie łączy utratę wzrostu u kobiet w średnim wieku ze zwiększonym ryzykiem śmierci badania medyczne

Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają większej utraty wzrostu w średnim wieku, mogą być bardziej narażone na śmierć.

Naukowcy mają Wcześniej stwierdziłem, że najniżsi ludzie Mogą mieć zwiększone ryzyko chorób serca, ponieważ naukowcy twierdzą, że są one powiązane nie tylko ze stylem życia, ale także z genami.

Naukowcy twierdzą teraz, że utrata wzrostu w średnim wieku, przynajmniej wśród kobiet z północnej Europy, wydaje się być związana ze zwiększonym ryzykiem śmierci, w tym chorób układu krążenia.

„Utrata wzrostu może nie być czynnikiem ryzyka per se, ale raczej oznaką innych rzeczywistych przyczyn” – powiedziała dr Sophia Klingberg z Uniwersytetu w Göteborgu, współautorka badań.

Pisanie w magazynie BMJ OpenW tym artykule naukowcy opisali, w jaki sposób przeanalizowali dane 2406 szwedzkich i duńskich kobiet urodzonych w latach 1908-1952, które uczestniczyły w długoterminowych badaniach w tych krajach.

Pomiary wzrostu wykonano na początku badań, kiedy średni wiek Szwedek i Duńczyków wynosił odpowiednio 47 i 44 lata oraz około 10 do 13 lat później. Po tym momencie zgony wśród uczestników były śledzone przez kolejne 17 do 19 lat.

W sumie 625 uczestników zmarło w okresie obserwacji, z czego 157 zmarło z powodu choroby sercowo-naczyniowej i 37 z powodu udaru. Zespół odkrył również, że kobiety ogólnie straciły średnio 0,8 cm wzrostu w ciągu 11,4 lat.

„Ludzie tracą wzrost w miarę starzenia się z powodu zmian w kręgosłupie, na przykład z powodu zmniejszonej wysokości krążków międzykręgowych w kręgosłupie” – powiedział Klingberg, dodając, że dodanie złamań kompresyjnych kręgosłupa i zmiany postawy mogą prowadzić do większej wysokości. Strata.

Kiedy zespół przyjrzał się obu grupom razem i wziął pod uwagę takie czynniki, jak wiek, palenie, wzrost i waga na początku badania, okazało się, że każdy centymetr wzrostu, który kobieta straciła między dwoma pomiarami, wiązał się z 15% większe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, podczas gdy osoby, które straciły ponad 2 cm długości między pomiarami, miały o 74% większe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny iw dowolnym momencie w przyszłości.

READ  Nowo zidentyfikowane warianty genetyczne odgrywają rolę w chorobie afektywnej dwubiegunowej

Zespół odkrył podobne trendy, analizując zgony z powodu chorób układu krążenia, stwierdzając, że ryzyko zgonu było o 21% wyższe na każdy stracony centymetr i ponad dwukrotnie większe w przypadku osób, które straciły ponad 2 centymetry długości. Zwiększone ryzyko zgonu z powodu udaru związanego z utratą wzrostu było większe, ale zespół ostrzegł, że – ponieważ tylko niewielka liczba uczestników zmarła z powodu udaru – liczby należy traktować z ostrożnością.

W innym opracowaniu zespół odkrył, że kobiety, które regularnie wykonywały intensywną aktywność fizyczną w wolnym czasie, wykazywały mniejszą utratę wzrostu niż te, które wykonywały cztery lub więcej godzin ćwiczeń o niewielkim wysiłku tygodniowo.

„Możliwe, że wyższa aktywność fizyczna wiąże się ze zmniejszoną utratą wzrostu, czy to poprzez zmniejszoną utratę kości związaną z wiekiem, czy przez zwiększoną siłę mięśni i bardziej wyprostowaną postawę” – powiedział Klingberg.

Dodała jednak, że związek między utratą wzrostu a ryzykiem śmierci pozostał nawet po uwzględnieniu ćwiczeń.

Najnowsze badania sugerują związek między utratą wzrostu a śmiertelnością, chociaż wyniki dla kobiet były wcześniej mieszane.

Śledzenie utraty wzrostu może być pomocne, powiedział Klingberg, ponieważ zmniejszenie wzrostu może prowadzić do kontroli stanu zdrowia.

Scott Damroyer, chirurg naczyniowy i naukowiec z University of Pennsylvania, który nie był zaangażowany w badania, pochwalił badanie.

„Myślę, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że istnieje proces, który powoduje, że kobiety tracą swój wzrost, co również przyczynia się do zwiększonego ryzyka śmierci u tych kobiet” – powiedział.

Damroyer powiedział, że zgadza się z autorami, że wśród możliwości są niska gęstość mineralna kości i osłabienie – oraz przyczyny każdego z nich – dodanie znacznej utraty wzrostu u osób powinno zostać zbadane.

„Jeśli możesz dowiedzieć się, dlaczego tracą wzrost, zajmując się tym, możesz również pomóc ich ogólnemu zdrowiu i ogólnemu przeżyciu” – powiedział.

READ  Hipotetyczne badanie przejażdżek kolejką górską oferuje nowe spojrzenie na leczenie migreny - Consumer Health News