Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Auckland i Wellington straciły czołowe miejsca jako miasta nadające się do zamieszkania, spadają w światowych rankingach — Raport

Indeks plasuje 172 miasta na świecie pod względem jakości życia w miastach na 100, w oparciu o ocenę edukacji, opieki zdrowotnej, kultury, środowiska, stabilności i infrastruktury.

W pierwszej dziesiątce dominowały miasta europejskie i kanadyjskie, w dużej mierze ze względu na zniesienie ograniczeń COVID-19.

Wiedeń, stolica Austrii, odzyskał swoje stałe miejsce na szczycie globalnego wskaźnika życia w EIU, podobnie jak w latach przed pandemią 2018 i 2019.

Drugie miejsce zajęło duńskie miasto Kopenhaga, a trzecie szwajcarski Zurych.

Nowa Zelandia była w dużej mierze reprezentowana na najwyższych pozycjach w zeszłorocznym rankingu ze względu na zamknięcie granic na szczycie COVID-19, co pozwoliło krajowi pozostać w większości tak blisko normy, jak to możliwe, w porównaniu z większością świata podczas pandemii.

Teraz, z ograniczeniami COVID i wysokimi wskaźnikami szczepień w większości części świata, Nowa Zelandia i Australia odnotowały spadek w rankingu, co pozwoliło dobrze bronionym miastom europejskim i kanadyjskim ponownie zdominować pierwszą dziesiątkę.

„Pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na globalną zdolność życia w 2021 r., Ale w tegorocznym indeksie zaobserwowaliśmy wyraźną poprawę w większości miast po ponownym otwarciu sklepów, restauracji i muzeów” – powiedział w oświadczeniu szef indeksu Wellbeing Index EIU Upasana Dutt. .

„Edukacja stała się silniejsza dzięki dzieciom powracającym do szkoły, a także znacznemu zmniejszeniu obciążenia szpitali i systemów opieki zdrowotnej.

„Umożliwiło to ponowne pojawienie się głównych atrakcji miast takich jak Wiedeń, dzięki czemu jest to ponownie najbardziej przyjazne miasto po 2018 i 2019 roku, kiedy to znalazło się na szczycie rankingów”.

Trwająca już czwarty miesiąc wojna rosyjsko-ukraińska wywarła wpływ na notowania i Kijów musiał zostać wykluczony z głosowania.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała gwałtowny spadek rankingów miast w Rosji i Europie Wschodniej. Moskwa spadła o 15 stopni, Petersburg o 13 stopni.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę podkopała stabilność” – powiedział Dutt. „Miasta Europy Wschodniej spadły w rankingach ze względu na rosnące ryzyko geopolityczne”.

READ  Coronavirus Covid 19: Sydney zgłasza 10 nowych przypadków społeczności, przedłużono ograniczenia

„Naszym największym zmartwieniem jest teraz wpływ, jaki kryzys kosztów utrzymania, w tym wyższe ceny energii i żywności, będzie miał na warunki życia, zwłaszcza na wyniki stabilności na całym świecie. Może to wpłynąć na ożywienie indeksu w przyszłym roku”.

W dziesięciu niższych miastach niewiele się zmieniło, a warunki życia w Damaszku, stolicy Syrii, pozostały gorsze.

10 najlepszych miast:

  1. Wiedeń, Austria – 99,1
  2. Kopenhaga, Dania – 98,0
  3. Zurych, Szwajcaria – 96,3
  4. Calgary, Kanada – 96,3
  5. Vancouver, Kanada – 96,1
  6. Genewa, Szwajcaria – 95,9
  7. Frankfurt, Niemcy – 95,7
  8. Toronto, Kanada – 95,4
  9. Amsterdam, Holandia – 95,3
  10. Osaka, Japonia – 95 . i Melbourne, Australia – 95

34). Auckland, Nowa Zelandia – 89,2

50). Wellington, Nowa Zelandia – 85,7