Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronomowie obserwują pobliskiego Blazara Markariana 501

Astronomowie obserwują pobliskiego Blazara Markariana 501

Zdjęcie z Sloan Digital Sky Survey przedstawiające blazara Markarian 501. Źródło: Arbet-Engels i in., 2021.

Zespół astronomów ze Szwajcarii i Niemiec wykonał wielozakresową obserwację optyczną pobliskiego blazara znanego jako Markarian 501. Kampania obserwacyjna dostarczyła kluczowych informacji na temat różnorodności blazarów i wykryła wiele rozbłysków z tego źródła. Wyniki badania zostały opublikowane 7 września na stronie arXiv.org.


blazary to bardzo zwarte kwazary związane z supermasywne czarne dziury (SMBH) w centrach aktywnych gigantycznych galaktyk eliptycznych. Należy do większej grupy aktywnych galaktyk, w których znajdują się aktywne jądra galaktyk i jest najczęstszym pozagalaktycznym źródłem promieniowania gamma. Ich cechą wyróżniającą są relatywistyczne dżety skierowane niemal dokładnie w kierunku Ziemi.

Organizmy BL Lacertae (BL Lacs) są rodzajem placar Dżety o niskiej energii wykazują wyższe współczynniki Dopplera niż inne blezery. Na podstawie lokalizacji piku synchrotronu można je podzielić na niskie (LBL), średnie (IBL) i wysokie BL Lacs synchrotronu (HBL). Astronomowie są szczególnie zainteresowani znalezieniem rzadkich ekstremalnych HBL (EHBL) – identyfikowanych przez szczyty emisji synchrotronów przy energiach większych niż 1 keV. Uważa się, że takie obiekty należą do najbardziej wydajnych i ekstremalnych akceleratorów we wszechświecie.

Z przesunięciem ku czerwieni wynoszącym 0,034, Markarian 501 (lub Mrk 501) jest jednym z najczęściej badanych pobliskich jasnych blazarów. Wcześniejsze obserwacje tego źródła sugerowały, że może to być EHBL. Grupa naukowców kierowana przez Axela Arbet-Engelsa ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego w Zurychu w Szwajcarii postanowiła dalej zbadać tę hipotezę, wykonując długozasięgową, wielopasmową fotometrię Mrk 501 przy użyciu kilku naziemnych obiektów i przestrzeni teleskopy, w tym pierwszy teleskop G. -APD Czerenkow (FAKT).

„Przebadaliśmy szerokopasmową różnorodność Mrk 501 od końca 2012 r. do połowy 2018 r. Uwzględniono dane z ośmiu instrumentów” – napisali astronomowie w artykule badawczym.

Kontrast Mrk 501 jest wykrywany we wszystkich zakresach fal. Częściowa wariancja jest najniższa w radiu i najwyższa w zakresie TeV i wzrasta monotonnie od radia do promieni rentgenowskich i od GeV do TeV.

Oszacowano, że różnica między różnicami TeV i RTG wynosi mniej niż 0,4 dnia. Zdaniem naukowców to prawie zerowe opóźnienie odpowiada emisji synchrotronowej samokomptonującej (SSC), w której fotony TeV są wytwarzane w wyniku odwróconego rozpraszania Comptona.

Zgłoszone opóźnienie

Obserwacje zidentyfikowały również kilka rozbłysków TeV i promieni rentgenowskich z Mrk 501. Stwierdzono, że charakterystyczny odstęp między rozbłyskami TeV jest porównywalny z oczekiwaniem, jeśli te rozbłyski zostały wywołane przez tak zwaną precesję Lense-Thirring (względna poprawka na wprowadzenie żyroskop w pobliżu dużej masy wirującej) dysku akrecyjnego wokół SMBH.


Badania analizują różnorodność Blazar Mrk 421


więcej informacji:
Axel Arbet-Engels i inni, Mrk 501 Wielopasmowy monitoring optyczny dalekiego zasięgu. arXiv: 2109.03205v1 [astro-ph.HE]I arxiv.org/abs/2109.03205

© 2021 Sieć Nauka X

cytat: Astronomowie obserwujący pobliskiego Blazar Markarian 501 (2021, 14 września) Pobrane 15 września 2021 z https://phys.org/news/2021-09-astronomers-nearby-blazar-markarian.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Posłuchaj twórczości unoszącej się na powierzchni Marsa! NASA wydaje pierwszy dźwięk buczenia wirników helikoptera