Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej robi zdjęcie błyskawicy uderzającej w górę

Astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) opublikował oszałamiający obraz czegoś, co może być „niebieskim inicjatorem” – rzadkim rodzajem błyskawicy uderzającej w górę.

Thomas Pesquet z ESA — jedna z dziesięciu osób na stacji kosmicznej obecnie orbitującej 250 mil (400 kilometrów) nad Ziemią — wykonał zdjęcie 9 września, ale właśnie opublikował je w Internecie.

Eteryczna niebieska poświata, widoczna nad Europą podczas burzy z piorunami, jest „przejściowym zdarzeniem świetlnym”, znanym również jako błyskawica w górnej atmosferze.

Jasne, nieprzewidywalne błyski światła zwykle powstają na naszej planecie 60 mil nad dużymi burzami, powodując rozbłyski trwające tylko milisekundy.

Zdjęcie zamieszczone w Internecie przez Thomasa Pesqueta pokazuje eteryczne, niebieskie światło w górnych warstwach atmosfery nad Europą

Niebieskie dżety i niebieskie gwiazdy

Niebieski dżet to wyładowanie piorunowe, które dociera w górę przez stratosferę.

Niebieski starter jest krótszy i jaśniejszy niż niebieski odrzutowiec, ale również porusza się w górę.

Dr Wiktor B.

Nowo wydany obraz to pojedyncza klatka pobrana z dłuższego czasu.

“Jedna klatka z upływu czasu nad Europą, pokazująca burzę z piorunami z przejściowym zdarzeniem świetlnym w górnych warstwach atmosfery” – mówi Bisquet. flickr.

Jest to bardzo rzadkie wydarzenie i mamy placówkę poza Laboratorium Kolumba w Europie, która zajmuje się monitorowaniem tych błysków światła.

„Zaskakujące w tej błyskawicy jest to, że zaledwie kilka dekad temu została zauważona przez pilotów, a naukowcy nie byli przekonani, że rzeczywiście istnieje”.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która ma 357,5 stopy szerokości i 239,4 stopy długości, okrąża Ziemię raz na 90 minut.

Pesquet – który jest obecnie w swojej drugiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – powiedział, że jest dobrze przystosowany do robienia takich zdjęć, gdy przelatuje nad równikiem, gdzie jest więcej burz.

Chociaż Pesquet nie wspomniał konkretnie o rodzaju przejściowego zdarzenia świetlnego, może to być niebieski dżet – wyładowanie piorunowe, które sięga w górę przez stratosferę.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS, na zdjęciu), która ma 357,5 stopy szerokości i 239,4 stopy długości, wykonuje pełną orbitę wokół Ziemi raz na 90 minut

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS, na zdjęciu), która ma 357,5 stopy szerokości i 239,4 stopy długości, wykonuje pełną orbitę wokół Ziemi raz na 90 minut

Może to być również niebieski start – zjawisko ściśle związane z niebieskimi płaszczyznami, z wyjątkiem tego, że są one krótsze i jaśniejsze.

Dr Wiktor B.

MailOnline skontaktował się z NASA w sprawie ostatecznej klasyfikacji imprezy.

Wiele przejściowych zjawisk świetlnych, które pojawiają się na Ziemi podczas burz, opisano za pomocą szeregu fikcyjnych imion, w tym elfów, goblinów i trolli – ale są to akronimy terminów technicznych.

Na Ziemi elfy, orki i trolle wydają się czerwonawe z powodu ich interakcji z azotem w górnej atmosferze.

Nieżyjący już fizyk eksperymentalny John Winkler przypadkowo odkrył duszki, pomagając testować nową kamerę wideo przy słabym oświetleniu w 1989 roku.

Na Ziemi orki i elfy wydają się czerwone z powodu ich interakcji z azotem w górnej atmosferze

Na Ziemi orki i elfy wydają się czerwone z powodu ich interakcji z azotem w górnej atmosferze

Pojawiają się jako pionowe smugi nad burzami na wysokości około 24 do 55 mil (40 do 90 kilometrów) i mogą przypominać meduzę z długimi wąsami płynącymi w kierunku lądu.

Chociaż na Ziemi zwykle przybiera jaskrawoczerwony kolor, na Jowiszu wygląda jak świecący niebieski, jak pokazały zdjęcia z zeszłorocznego statku kosmicznego NASA Juno.

Tymczasem elfy wyglądają jak płaski dysk świecący w górnej atmosferze Ziemi do 200 mil na niebie.

Występują one wysoko nad aktywnymi wyładowaniami chmura-ziemia o dodatniej lub ujemnej polaryzacji i były

Potwierdzone w 1992 roku przez kamerę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, elfy pojawiają się wysoko nad aktywną błyskawicą z chmury do ziemi o dodatniej lub ujemnej polaryzacji.

READ  Deszcz meteorów Perseidów będzie widoczny w całej Irlandii Północnej – oto jak najlepiej go zobaczyć

Czym są „czerwone duchy”?

Czerwone duszki to elektryczne rozbłyski światła, które pojawiają się nad wysoce aktywnymi burzami.

Można go zobaczyć w regionie D jonosfery – regionie tuż nad gęstą niższą atmosferą, od 37 do 56 mil nad Ziemią.

Na wyższych wysokościach wydają się czerwone, a na niższych stają się niebieskie.

Sprite’y atmosferyczne znane są od prawie wieku, ale ich pochodzenie było tajemnicą.

Trwa tylko kilka milisekund i jest stosunkowo słaby w porównaniu z innymi błyskawicami.

Nieżyjący już fizyk eksperymentalny John Winkler przypadkowo odkrył duszki, pomagając testować nową kamerę wideo przy słabym oświetleniu w 1989 roku.