Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronauci NASA noszą pieluchy podczas lotu powrotnego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu zepsutej toalety | nowości naukowe i technologiczne

Astronauci, którzy mają opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną na początku tego weekendu, będą musieli nosić pieluchy w drodze do domu z powodu zepsutej toalety w ich kapsule.

Astronauta NASA Megan MacArthur określiła sytuację jako „nieoptymalną”, ale do opanowania w piątek.

Podróż do domu może zająć do 20 godzin.

„Podróż kosmiczna jest pełna wielu małych wyzwań” – powiedział MacArthur podczas konferencji prasowej z orbity. „To po prostu kolejna, którą spotkamy i o którą zadbamy w naszej misji. Więc nie przejmujemy się tym zbytnio”.

Francuski astronauta Thomas Pesquet powiedział dziennikarzom, że ostatnie sześć miesięcy było intensywnych w kosmosie. Kosmonauci przeprowadzili serię spacerów kosmicznych, aby zmodernizować sieć energetyczną stacji, doświadczyli niezamierzonych uderzeń piorunów przez zadokowane rosyjskie pojazdy, które wysłały stację na krótkie okrążenia, i gościli rosyjską ekipę filmową – najpierw Stacja Kosmiczna.

zdjęcie:
Od lewej: astronauci NASA Mark Vande Hee, Shane Kimbrough, Akihiko Hoshed i Megan MacArthur pozują z papryczką chili hodowaną na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Musieli też poradzić sobie z przeciekającą toaletą, wyciągnąć talerze w kapsule SpaceX i odkryć kałuże moczu.

Problem został po raz pierwszy zauważony podczas prywatnego lotu pojazdu we wrześniu, kiedy rozlała się nieprzywierająca rurka i płyn rozlał się pod deskami podłogi.

SpaceX zainstalował toaletę na kapsułce do czasu startu, ale uznał, że toaleta na orbicie nie nadaje się do użytku.

Inżynierowie ustalili, że kapsułka nie doznała uszkodzeń strukturalnych spowodowanych moczem i że można ją bezpiecznie zwrócić.

Pod względem kulinarnym astronauci wyhodowali w kosmosie pierwsze papryczki chili – „dobry dopalacz alkoholu”, jak twierdzi MacArthur.

Eksperymentowali ze swoimi zbiorami w zeszłym tygodniu, dodając do taco kawałki zielonej i czerwonej papryki.

Subskrybuj teraz Storycast 21 Podcast AppleI spotifyI podcast googleI Głośnik

READ  Były to zapomniane gatunki, które prawdopodobnie wyginęły na Rajskiej Wyspie

„Mają przyjemną przyprawę i trochę ciągłego palenia” – powiedziała. „Niektórzy uznali to za bardziej irytujące niż inni”.

Powróci także z panią MacArthur i panem Bisquetem, astronautą NASA Shinem Kimbrą i japońską astronautką Akihiko Hoshied.

SpaceX wystrzelił je na stację kosmiczną 23 kwietnia.

Ich kapsuła została certyfikowana przez maksymalnie 210 dni w kosmosie, a ponieważ piątek wyznacza ich 196. dzień w powietrzu, NASA chce odzyskać je tak szybko, jak to możliwe.

Amerykanin i Rousan po odlocie pozostaną na stacji kosmicznej.

W normalnych okolicznościach samolot najpierw przyleci ze swoimi surogatami – w celu podzielenia się wskazówkami na temat życia w kosmosie – ale Kimbrough powiedział, że pozostały astronauta NASA wypełni przybyszów.