Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Apple wkracza w wyścig sztucznej inteligencji z ambicjami prześcignięcia pierwszych liderów i skupienia się na prywatności

Sam Altman, dyrektor generalny nowego partnera Apple, OpenAI, siedział w pierwszym rzędzie i wmieszał się w uczestników konferencji Apple Worldwide Developers Conference. Zdjęcie/AP

W poniedziałek (wtorek) firma Apple włączyła się w wyścig mający na celu udostępnienie generatywnej sztucznej inteligencji masom podczas swojej ogólnoświatowej konferencji programistów, prezentując szereg funkcji zaprojektowanych w celu ulepszenia iPhone’a i innych popularnych produktów o technologię dostępną już na konkurencyjnych urządzeniach.

Rozwiązanie godne firmy znanej ze swoich umiejętności marketingowych: technologia sztucznej inteligencji, która pojawi się na iPhone’ach, iPadach i komputerach Mac jeszcze w tym roku, została opisana jako „Apple Intelligence”.

Próbując odcisnąć piętno na najgorętszych obszarach technologii, Apple przyznał, że potrzebuje pomocy w dogonieniu takich firm, jak Microsoft i Google, które wyłoniły się jako pierwsi liderzy w tej dziedzinie. Apple korzysta z ChatGPT, stworzonego przez startup OpenAI z San Francisco, aby uczynić swojego wirtualnego asystenta Siri, który często się jąka, mądrzejszy i bardziej pomocny.

Aby ogłosić sojusz z Apple, dyrektor generalny OpenAI Sam Altman usiadł w pierwszym rzędzie zatłoczonej konferencji, w której uczestniczyli programiści z ponad 60 krajów z całego świata.

Apple Intelligence będzie zawierał narzędzia do podsumowywania tekstu, poprawiania błędów czy zmiany jego tonu.  Pojawią się nowe narzędzia do podsumowywania i szybkiego odpowiadania na e-maile, a aplikacje Notatki i Telefon będą nagrywać, transkrybować i podsumowywać dźwięk.  Zdjęcie/AP
Apple Intelligence będzie zawierał narzędzia do podsumowywania tekstu, poprawiania błędów czy zmiany jego tonu. Pojawią się nowe narzędzia do podsumowywania i szybkiego odpowiadania na e-maile, a aplikacje Notatki i Telefon będą nagrywać, transkrybować i podsumowywać dźwięk. Zdjęcie/AP

„Wszystko to wykracza poza sztuczną inteligencję, to inteligencja osobista, która jest kolejnym dużym krokiem dla Apple” – powiedział dyrektor generalny Apple Tim Cook.

Oprócz umożliwienia Siri wykorzystania umiejętności sztucznej inteligencji ChatGPT, Apple poddaje swojemu 13-letniemu wirtualnemu asystentowi gruntowną metamorfozę, dzięki której będzie on bardziej elegancki i wszechstronny niż obecnie, mimo że obsługuje około 1,5 miliarda zapytań na czas. dzień.

Firma obiecała bardziej naturalne interaktywne doświadczenia z bogatszym zrozumieniem języka. Siri może wykorzystać inteligencję ChatGPT do rozwiązywania bardziej szczegółowych zapytań.

Warunki finansowe sojuszu Apple-OpenAI nie zostały ujawnione. Altman nie przemawiał podczas wydarzenia, ale opublikował na X: „Bardzo się cieszę, że mogę współpracować z Apple w celu zintegrowania ChatGPT z ich urządzeniami jeszcze w tym roku. Myślę, że naprawdę ci się spodoba”.

Apple potwierdził, że jego podejście do sztucznej inteligencji będzie koncentrować się na ochronie prywatności użytkowników, a modele będą działać lokalnie na urządzeniach i na własnych serwerach, zasilanych najnowszymi chipami tej firmy. Bardziej złożone zapytania będą wysyłane do chmury, ale będą obsługiwane przez zaszyfrowane serwery Apple w ramach tak zwanej chmury prywatnej Private Cloud Compute.

READ  Startup zajmujący się motocyklami elektrycznymi Verge dodaje zestaw bezpieczeństwa do roweru Hubless

Cook opisał „Apple Intelligence” jako „nowy system inteligencji osobistej” oparty na własnych generatywnych modelach sztucznej inteligencji firmy Apple dostosowanych do użytkownika.

„Zna Twoje dane osobowe, nie gromadząc ich” – powiedział Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania.

Dodatkowe inteligentne funkcje pojawią się także w słuchawkach AirPods Pro firmy Apple jeszcze w tym roku. Korzystając z funkcji Siri Reactions, użytkownik będzie mógł kiwnąć głową na „tak” lub potrząsnąć „nie”.

Gdy tej wiosny Apple udostępni bezpłatne aktualizacje oprogramowania iPhone’a i innych jego produktów, Siri zasygnalizuje swoją obecność świecącymi, migającymi diodami wzdłuż krawędzi wyświetlacza i będzie w stanie wykonywać setki innych zadań — w tym prace domowe co może wymagać podłączenia do urządzeń peryferyjnych. Trzecia – z tego, co jest obecnie możliwe, na podstawie poniedziałkowych prezentacji.

Najnowszy: „Gotuj w Matrixie” – twórca Croton, Devin Davies, jako pierwszy Kiwi zdobywa nagrodę Apple Design Award na WWDC

Z raportami personelu Herald.