Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Apple ulepsza Mac OS dzięki najnowszym ofertom

Firma Apple zaprezentowała najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego na komputery stacjonarne, macOS Ventura, który zapewnia użytkownikom narzędzia zwiększające produktywność.

„macOS Ventura zawiera zaawansowane funkcje i nowe innowacje, dzięki którym korzystanie z komputera Mac jest jeszcze lepsze” — mówi Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania.

Nowe narzędzia, takie jak Stage Manager, sprawiają, że koncentracja na zadaniach oraz przechodzenie między aplikacjami i oknami jest łatwiejsze i szybsze niż kiedykolwiek, a kamera Continuity Camera zapewnia nowe funkcje wideokonferencji na dowolnym komputerze Mac, w tym Desk View, Studio Light i inne.

„Dzięki przydatnym nowym funkcjom Wiadomości, nowoczesnym technologiom wyszukiwania w Mail oraz zaktualizowanemu projektowi Spotlight, Ventura ma wiele do zaoferowania i wzbogaci wiele sposobów, w jakie klienci korzystają z komputerów Mac”.

Funkcje zawarte w najnowszym systemie macOS to:

kierownik teatru

Dzięki automatycznej organizacji otwartych aplikacji i okien funkcja ta pozwala użytkownikom skupić się na krytycznych zadaniach, jednocześnie zapewniając im przegląd wszystkiego w ich obszarze roboczym.

Podczas gdy bieżące okno jest wyraźnie widoczne na środku, Menedżer etapów umożliwia wyświetlanie innych otwartych okien po lewej stronie ekranu, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo przechodzić między zadaniami.

Ponadto użytkownicy będą mogli grupować okna podczas pracy nad określonym zadaniem lub projektem, który zależy od dostępności różnych aplikacji jednocześnie.

Działa również z innymi narzędziami systemu macOS Windows, takimi jak Mission Control i Spaces.

Kamera ciągłości

Ta funkcja umożliwia użytkownikom komputerów Mac używanie iPhone’a jako kamery internetowej, co daje im nowe możliwości, które wcześniej nie były dostępne w przypadku kamery internetowej.

Aparat Continuity umożliwia również komputerowi Mac automatyczne wykrywanie aparatu w telefonie iPhone i korzystanie z niego, jeśli znajduje się w pobliżu, bez konieczności wybudzania lub wybierania go i może to robić bezprzewodowo.

Co więcej, funkcja ta zapewnia tryb Center Stage i Portrait dla wszystkich komputerów Mac, a także Studio Light, efekt, który oświetla twarz użytkownika, jednocześnie przyciemniając tło.

W przypadku iPhone’a funkcja Continuity Camera wykorzystuje ultraszeroką kamerę, aby umożliwić widok z biurka, dzięki czemu twarz użytkownika i jego biurko są jednocześnie widoczne na ekranie, co według Apple jest idealne do takich czynności, jak tworzenie filmów DIY lub przeglądanie rysunków za pomocą FaceTime.

READ  Oto dlaczego Twój nowy pilot Apple TV nie ma funkcji śledzenia wzoru AirTag

Narzędzie Handoff firmy Apple jest teraz dostępne za pośrednictwem FaceTime, które umożliwia użytkownikom inicjowanie połączenia FaceTime na jednym urządzeniu Apple i bezproblemowe przesyłanie go do innego znajdującego się w pobliżu urządzenia Apple. Na przykład użytkownik może uczestniczyć w rozmowie FaceTime na swoim iPhonie lub iPadzie, a następnie przenieść to połączenie na komputer Mac lub odwrotnie.

Ważne aktualizacje przeglądarki Safari

Najnowsza aktualizacja Apple do przeglądarki internetowej dla komputerów Mac, macOS Ventura, wprowadza nowy sposób wspólnego przeglądania przez użytkowników.

Udostępnione grupy kart umożliwiają znajomym, rodzinie i współpracownikom udostępnianie swojej lokalizacji w Safari i wyświetlanie kart, których inni szukają w czasie rzeczywistym.

Widok oferuje również udostępnioną stronę początkową, umożliwiając wielu użytkownikom utworzenie pojedynczej listy zakładek, a nawet rozpoczęcie rozmowy w Wiadomościach lub rozmowy FaceTime z poziomu Safari. Apple twierdzi, że jest to przydatne w wielu zadaniach, od planowania podróży po wspólną pracę nad projektem badawczym.

Jednak Apple twierdzi, że największym remontem platformy od dłuższego czasu jest to, że funkcja poczty wykorzystuje teraz najnowocześniejsze technologie, aby dostarczać bardziej kompletne, trafne i dokładne wyniki.

Ponadto użytkownicy będą mogli szybko znaleźć to, czego potrzebują od momentu kliknięcia w wyszukiwarkę, na przykład ostatnie e-maile, kontakty, dokumenty i zdjęcia, zanim zaczną pisać.

Nowe możliwości zapewniają również użytkownikom możliwość planowania wiadomości e-mail, a nawet anulowania dostarczania po naciśnięciu przycisku Wyślij, a także rozpoznania, czy załącznik lub zamierzony odbiorca w DW nie został pominięty w wiadomości.

Użytkownicy będą również mogli ustawić przypomnienia w Mail, aby powrócić do wiadomości w określonym dniu i godzinie oraz otrzymywać automatyczne sugestie, aby kontynuować wysyłanie wiadomości e-mail w przypadku braku odpowiedzi.

Wiadomości na komputerze Mac oferują teraz również możliwość edytowania lub cofania ostatnio wysłanej wiadomości, oznaczania wiadomości jako nieprzeczytanej lub odzyskiwania przypadkowo usuniętych wiadomości.

Co więcej, nowe funkcje współpracy sprawiają, że praca z innymi osobami jest prosta i wydajna, umożliwiając użytkownikom kopiowanie lub współpracę nad plikiem udostępnianym za pośrednictwem wiadomości za pomocą arkusza udostępniania lub przeciągania i upuszczania. Wybór współpracy umożliwi automatyczne dodanie wszystkich członków wątku, a gdy ktoś dokona edycji w udostępnionym dokumencie, aktualizacje aktywności będą wyświetlane u góry wątku.

READ  Capcom ogłasza Dragon's Dogma 2

Użytkownicy mogą również dołączać do sesji SharePlay ze swojego komputera Mac w Wiadomościach, aby rozmawiać i uczestniczyć w jednoczesnych doświadczeniach.

Spotlight jest wyposażony w zaktualizowany projekt zapewniający bardziej bezpośrednią nawigację, nowe funkcje zapewniające użytkownikom bardziej spójne środowisko na różnych urządzeniach oraz funkcję Quick Look, która umożliwia szybki podgląd plików.

Użytkownicy mogą teraz także znajdować zdjęcia w swojej bibliotece zdjęć, w całym systemie, w Internecie, a także wyszukiwać swoje zdjęcia według lokalizacji, osób, scen lub obiektów.

Ponadto nowy widok Live Text umożliwia wyszukiwanie tekstu w obrazach przy użyciu inteligencji urządzenia, a także obsługuje wstrzymane klatki wideo oraz tekst w języku japońskim i koreańskim.

Użytkownicy mogą teraz oderwać obiekt od obrazu i upuścić go do innej aplikacji, a funkcja Visual Look Up rozszerza możliwości rozpoznawania o zwierzęta, ptaki, owady, posągi i inne punkty orientacyjne.

Aby zwiększyć produktywność, użytkownicy mogą wykonywać czynności z Spotlight, takie jak uruchamianie stopera, tworzenie nowego dokumentu lub uruchamianie skrótu, a funkcja zawiera teraz szczegółowe wyniki dla artystów, filmów, aktorów i programów telewizyjnych, a także firm i Sporty.

Wspólna biblioteka zdjęć iCloud umożliwia również użytkownikom tworzenie i udostępnianie oddzielnej biblioteki zdjęć nawet sześciu członkom rodziny.

Co więcej, użytkownicy mogą udostępniać wszystkie swoje istniejące zdjęcia z własnych bibliotek lub udostępniać je na podstawie daty rozpoczęcia lub osób na zdjęciach.

Użytkownicy będą również otrzymywać sugestie udostępniania powiązanych momentów ze zdjęciami, które obejmują uczestników biblioteki i inne wybrane przez nich osoby, aby pomóc im aktualizować udostępnianą bibliotekę.

Bezpieczniejsze przeglądanie w Safari

Przeglądanie w Safari jest teraz bezpieczniejsze. Klucze dostępu to bezpieczniejsze, łatwiejsze w użyciu poświadczenia nowej generacji, które mają zastąpić hasła.

Te unikalne klucze cyfrowe pozostają na urządzeniu i nigdy nie są przechowywane na serwerze sieciowym, co uniemożliwia hakerom ich wyciek lub nakłonienie użytkowników do ich udostępnienia.

READ  Portfel Google może wywołać zaskakujący powrót

Klucze dostępu upraszczają również proces logowania, oferując Touch ID i Face ID do weryfikacji biometrycznej, a także pęk kluczy iCloud do synchronizacji między urządzeniami z szyfrowaniem typu end-to-end.

Wciągające wrażenia w grach

Dzięki krzemowi Apple każdy nowy Mac może z łatwością grać w gry AAA, a najnowsza wersja oprogramowania, Metal 3, oferuje nowe możliwości, które poprawiają wrażenia z grania na Macu.

Skalowanie w górę MetalFX umożliwia programistom szybkie renderowanie złożonych scen przy użyciu klatek mniej obciążających obliczenia, a następnie zastosowanie skalowania rozdzielczości i wygładzania czasowego.

Poprawia to wydajność, zapewniając graczom bardziej responsywne wrażenia i lepszą grafikę.

Twórcy gier korzystają również z nowego interfejsu API Rapid Resource Loading, który skraca czas oczekiwania, zapewniając bardziej bezpośrednią ścieżkę z pamięci masowej do procesora graficznego, dzięki czemu gry mają łatwy dostęp do wysokiej jakości tekstur i inżynierii potrzebnej do tworzenia rozległych światów zapewniających realistyczną i wciągającą rozgrywkę.

Dodatkowe aktualizacje obejmują:

Aplikacje pogodowe i zegar są zoptymalizowane pod kątem komputerów Mac.

Nowe narzędzia ułatwień dostępu obejmują informacje zwrotne na żywo dla całej zawartości audio, pisanie do rozmów w połączeniach oraz sprawdzanie tekstu do obsługi korekty dla użytkowników VoiceOver.

Ustawienia systemowe to nowa nazwa Preferencji systemowych i ma zaktualizowany, uproszczony projekt, który jest łatwy w nawigacji i od razu znany użytkownikom iPhone’ów i iPadów.

Ponadto zabezpieczenia systemu macOS są jeszcze bardziej niezawodne dzięki nowym narzędziom, które sprawiają, że komputer Mac jest bardziej odporny na ataki, w tym Rapid Security Response, która działa między regularnymi aktualizacjami, aby łatwo aktualizować zabezpieczenia bez ponownego uruchamiania.

Wersja beta dla programistów macOS Ventura jest dostępna dla członków programu Apple Developer Program od dzisiaj, a publiczna wersja beta będzie dostępna dla użytkowników komputerów Mac w przyszłym miesiącu.

macOS Ventura będzie dostępny jeszcze w tym roku jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania.