Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

APEC 2021: Napięcia geopolityczne kolorują upadek APEC

17 lipca 2021 r. Ardern przewodniczył nieformalnemu nocnemu wirtualnemu odosobnieniu przywódców Apec, w którym znaleźli się prezydent USA Joe Biden, prezydent Chin Xi Jinping, prezydent Rosji Władimir Putin i nowy premier Japonii Yoshihide Suga. Wideo / epickie

Opinia:

Nic dziwnego, że Jacinda Ardern stwierdziła, że ​​napięcia między Joe Bidenem i Xi Jinpingiem nie były obecne podczas jej nieformalnego odosobnienia w Apec wczesnym sobotnim rankiem – ponieważ chińskiego prezydenta nie było nawet na wirtualnym spotkaniu.

Unikaj rzucania. Zamiast tego jego urzędnicy odtwarzali tytuł filmu.

Dla felietonisty siedzącego na konferencji prasowej o drugiej w nocy było to surrealistyczne przeżycie. Gdy premier zapewniał dziennikarzy, że nie ma napięć między dwoma rywalizującymi mocarstwami, szybko stało się jasne (z przekazów na żywo na Twitterze uzyskanych z chińskich mediów), że obecność Xi odbywała się za pośrednictwem adresu wideo.

W wirtualnym kurorcie zastąpił go chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Urzędnicy potwierdzili później, że tak właśnie było.

Biden i Xi stawiają wysokie nadzieje na prezydenturę Ardern; Jej minister spraw zagranicznych sugerował wcześniej, że Nowa Zelandia mogłaby działać jako pośrednik pokojowy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami podczas roku Nowej Zelandii jako gospodarza APEC.

Ale co więcej, biorąc pod uwagę napięcia geopolityczne między dwoma supermocarstwami, Ardern był postrzegany jako osobiste zwycięstwo, w którym obaj wodzowie prawie zgodzili się uczestniczyć razem.

Problem z nadzorem Ardern nad Apec polega na tym, że chociaż nieformalne wycofanie się okazało się bardzo potrzebnym sposobem na uniknięcie tego, co premier nazywa „nacjonalizmem szczepionkowym”, i zamiast tego wypracowanie wspólnego podejścia do walki z pandemią Covid-19, napięcia geopolityczne nadal zabarwiają zdarzenie.

W oświadczeniu wideo Xi (pełny tekst został opublikowany na Xinhua) podkreślono, że „region Azji i Pacyfiku jest głównym motorem globalnego wzrostu gospodarczego”.

READ  Władimir Putin mówi, że stosunki rosyjsko-amerykańskie są „najniższe w ostatnich latach”, chwali „nadzwyczajnego” Donalda Trumpa

Chiński prezydent trzymał się tekstu APEC, podkreślając, że gospodarki członkowskie pokonują Covid-19 i przywracają wzrost na wczesnym etapie jako „nasz najwyższy priorytet”.

„Od początku epidemii członkowie APEC zjednoczyli się i prowadzili aktywną współpracę przeciwko koronawirusowi. Jako pierwsza, która nabrała rozpędu do ożywienia, gospodarka regionu Azji i Pacyfiku przyczyniła się do kierowania światową gospodarką” powiedział Xi.

„W zeszłym roku przyjęliśmy wizję Putrajaya dla APEC 2040 i postawiliśmy sobie za cel otwartą, dynamiczną, prężną i pokojową społeczność Azji i Pacyfiku, wytyczając kurs współpracy gospodarczej w regionie Azji i Pacyfiku”.

Poza tym było coś więcej: zwłaszcza pragnienie Xi utworzenia strefy wolnego handlu w regionie Azji i Pacyfiku (FTAAP), które od dawna było celem APEC.

Zarówno Xi, jak i Biden podkreślili wkład swoich krajów w wprowadzenie regionalnych szczepionek. (Chiny ogłosiły fundusz o wartości 3 miliardów dolarów).

Ale Biden wyszedł poza tekst APEC, wykorzystując to wydarzenie, aby podkreślić swoje zaangażowanie w wolny i otwarty Indo-Pacyfik, „mówiąc, że ma nadzieję, że region przyjmie „opartą na wartościach” i „przejrzystą” wizję”.

W zeszłym tygodniu Ardern poparł koncepcję Indo-Pacyfiku w przemówieniu na konferencji Standing Ahead Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W przeciwieństwie do Apec, który ma ogromny sekretariat i program prac obejmujący ponad 30 lat, „Ocean Indyjski” jest nadal zasadniczo konstruktem politycznym.

Nie ma oficjalnego sekretariatu. Nowa Zelandia jest w tym momencie pomniejszym graczem w tym tańcu.

Ale Apec jest ważny dla Nowej Zelandii. To tutaj formułowany jest konsensus polityczny w wielu ważnych dla Nowej Zelandii kwestiach gospodarczych. To jeden z nielicznych klubów, w których Nowa Zelandia odgrywa wpływową rolę.

Ardern nie potrzebuje Bidena do deszczu na jej kawalkadzie.

Ostrożny alarm, by złagodzić retorykę „Indo-Pacyfiku” do czasu, gdy przywódcy 21 Apec – regionu Azji i Pacyfiku – przywódcy ponownie zgromadzą się pod jej przewodnictwem na formalnym listopadowym spotkaniu liderów – nie zbłądzi.

READ  Koronawirus: najnowsze informacje o COVID-19 z całego świata - niedziela, 16 maja

Będzie to dla niej sprawdzianem, żeby to zrobić.