Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amazon: Robotnicy z Coventry głosują najpierw za strajkiem w Wielkiej Brytanii | Amazonka

Setki pracowników Amazona w ogromnym magazynie firmy w Coventry Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu przejdziemy do historii, stając się pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii, która zagłosuje za strajkiem przeciwko gigantowi dostawczym, który odmawia współpracy ze związkami zawodowymi.

Robotnicy na miejscu, na terenie dawniej zajmowanym przez Jaguar Land Rover, zorganizowali nieformalny strajk na początku tego roku, po tym, jak powiedziano im, że ich roczna podwyżka wyniesie 50 pensów za godzinę, podnosząc stawkę podstawową do 10,50 funtów.

Dzięki wsparciu Federacji GMB są teraz pierwsi Amazonka Pracownicy w Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w oficjalnym głosowaniu na strajk, żądają 15 funtów za godzinę.

„Chodzi o zajęcie stanowiska dla pracowników” – powiedziała organizatorka GMB Amanda Gering. „To nie jest coś, co powiedzieliśmy: 'Musisz to zrobić’. Oni mówią: 'Chcemy być w stanie zrobić protest, którego słucha administracja’.”

Pracownicy – ​​nazywani przez Amazon „pomocnikami” – opisują konieczność stania podczas 10-godzinnych zmian roboczych i podporządkowania się ściśle określonym celom.

Jeśli sondaż zakończy się głosowaniem za strajkiem przemysłowym, są gotowi ustalić daty strajków na główny okres poprzedzający Boże Narodzenie.

Członkowie GMB w magazynie firmy w Doncaster przeprowadzają jednocześnie ankiety i będą koordynować wszelkie działania z Coventry, chociaż związek rezygnuje z rekrutacji tam na wczesnym etapie.

Amazon zmaga się z rosnącą presją na całym świecie ze strony pracowników walczących o lepsze płace i warunki.

Derek Palmer, wiceprezes Związku Pracowników Amazonii, który niedawno… Wygraj walkę o uznanie w Amazon Fulfillment Center na Staten Island w stanie Nowy JorkDołącz do pracowników Coventry na spotkaniu online we wtorek.

Opisując antyzwiązkową taktykę Amazona, w tym wysyłanie pracownikom SMS-ów i e-maili zachęcających ich do nierejestrowania się, powiedział: „Posuwaliśmy się naprzód, ponieważ wiedzieliśmy, że Amazon się nie zatrzyma.

READ  Niezawodność pociągów gwałtownie spada na północy Anglii pomimo ograniczonej obsługi | przemysł kolejowy

„Wiedzieliśmy, że musimy zrobić coś niekonwencjonalnego, coś, o czym nikt nie słyszał, aby pokonać giganta takiego jak Amazon. Wspólnie zrobiliśmy dużo hałasu i trzymaliśmy się razem przez grube i cienkie, i w końcu to było to, co udało nam się Pokonać.”

Były kandydat na prezydenta USA Bernie Sanders również wysłał wiadomość o solidarności do aktywistów.

Organizuje również związki zawodowe w Europie kontynentalnej w ramach Amazona, bacznie obserwując rozwój sytuacji w Wielkiej Brytanii.

„Dla nas bardzo ważna jest koordynacja i współpraca między pracownikami Amazon w całej Europie i na całym świecie” – powiedział Andre Scheer z niemieckiego giganta związku Verdi.

„Mogłoby być silniejsze: chcielibyśmy zorganizować dzień strajku międzynarodowego, ale bardzo trudno jest go zorganizować, ponieważ ustawodawstwo w każdym kraju jest inne”.

Niemieccy pracownicy Amazona często strajkowali w związku z płacami i warunkami – wyznaczenie ostatecznego zatrzymania zbiega się ze świętem państwowym w Polsce, aby firma po prostu nie mogła przenieść pracy za granicę.

Automatyczne zatrzymanie w Coventry Center w sierpniu, podczas którego sfrustrowani pracownicy gromadzili się w stołówce w godzinach pracy, zbiegło się z podobnymi działaniami w innych centrach logistycznych, w takich lokalizacjach jak Tilbury w Essex i Rogley w Staffordshire.

Fala protestów nastąpiła po ogłoszeniu przez Amazon podwyżek płac o mniej niż 1 funt za godzinę – 50 pensów, w przypadku pracowników Coventry. Pracownicy mówią, że byli szczególnie sfrustrowani, ponieważ pracowali podczas pandemii Covid.

„Czuli się niedoceniani; to ich rozzłościło”, mówi Gearing GMB. Związek współpracuje z pracownikami Amazon UK od prawie dekady, w obliczu stanowczego odrzucenia związków przez firmę.

Odkąd związek zaczął się organizować, pracownicy zgłaszali bardziej rygorystyczne egzekwowanie przepisów w miejscu pracy, podczas gdy autobus został ustawiony, aby zabrać pracowników bezpośrednio do centrum egzekwowania, omijając urzędników rekrutacyjnych GMB przy bramach.

Około 300 z około 1400 pracowników Centrum Osiągnięć wzięło udział w sondażu doradczym, który był prekursorem obecnego sondażu. (Setki innych pracowników są tam zatrudnione w najbardziej pracowitym okresie w roku.)

Gearing przyznaje, że ma stosunkowo niski odsetek całej siły roboczej, ale postrzega to jako osiągnięcie w obliczu determinacji Amazona, by nie uczestniczyć. Spośród tych, którzy głosowali, 97% stwierdziło, że są gotowi do strajku przemysłowego.

Firma ogłosiła niedawno wypłatę kosztów utrzymania w wysokości 500 funtów, czyli ponad dwie transze po 250 funtów. List do personelu widziany przez Guardiana ostrzega, że ​​druga partia będzie „zależna od braku nieuprawnionych nieobecności między 22 listopada [2o]22 i 24 grudnia [2o]22″.

Firma GMB uważa, że ​​może to stanowić nielegalną zachętę do niestrajania, i poleciła prawnikom podjęcie kroków prawnych. Amazon twierdzi, że płatność, która dotyczy wszystkich jego pracowników w Wielkiej Brytanii, nie ma nic wspólnego z potencjalną akcją protestacyjną.

Poseł z Coventry Northwest Labour, Tayo Owatme, popiera walkę robotników, mówiąc Guardianowi, że poprze ich w strajku, jeśli zdecydują się to zrobić, po wysłuchaniu ich doświadczeń podczas ostatniego okrągłego stołu.

„Rozumiem, jak bardzo starają się współpracować z Amazonem i wiem, jak trudno jest pracownikom faktycznie podjąć tę decyzję. Każdy zasługuje na pracę w miejscu pracy, które ich szanuje i ceni” – powiedziała.

Rzecznik Amazona powiedział: „Według witryny początek płacenia pracownikom Amazon wzrósł do co najmniej 10,50 i 11,45 GBP za godzinę. Stanowi to 29% wzrost minimalnej stawki godzinowej wypłacanej współpracownikom od 2018 roku”.

Rzecznik podkreślił również koszty utrzymania w wysokości 500 funtów i dodał, że pracownicy otrzymują również „kompleksowy pakiet świadczeń”, który wynosi „tysiące funtów rocznie”.