Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fools gold: w przeciwieństwie do, powiedzmy, inwestycji w akcje i obligacje, bitcoin nie przyczynia się do większego dobra gospodarczego lub publicznego

ALEX BRUMMER: Bitcoin to oszustwo, które skończy się tylko łzami

Sprawdzanie rzeczywistości dla kryptowalut: Bitcoin to oszustwo, które skończy się tylko łzami, mówi ALEX BRUMMER


Bernie Madoff, który zmarł w kwietniu w amerykańskim więzieniu, jest uważany za arcykapłana współczesnych schematów Ponziego.

Płacił tym, którzy powierzyli swoje pieniądze jego firmie zarządzającej aktywami, 1 procent dochodu każdego miesiąca, niezależnie od pogody, i na żądanie oferował gwarancję zwrotu pieniędzy oraz zwrot kapitału.

Stałe i nadmierne nagrody były możliwe, ponieważ Madoff wykorzystał gotówkę z jego teoretycznych 15 miliardów funtów od nowych inwestorów, aby spłacić starych.

Fools gold: w przeciwieństwie do, powiedzmy, inwestycji w akcje i obligacje, bitcoin nie przyczynia się do większego dobra gospodarczego lub publicznego

Kiedy kryzys finansowy śmiertelnie przestraszył inwestorów, a wielu jednocześnie zażądało zwrotu pieniędzy, został zdemaskowany jako łotr.

Pomimo wspaniałej jazdy, jaką cieszyli się inwestorzy w bitcoin, którzy 8 listopada zauważyli, że cena wzrosła do 68 000 USD, zanim pod koniec roku spadła do 48 000 USD, ta kolumna uparcie odmawia uznania go za bezpieczne miejsce do inwestowania.

Aura poważania zapewniona przez przyjęcie go przez środkowoamerykańską republikę Salwador jako oficjalną walutę i wsparcie Elona Muska nie przekonała mnie o jego trwałości.

Trzeba przyznać, że fortuny zrobili wcześni adoptujący i ci na tyle sprytni, by osiągać zyski w miarę wzrostu.

Bankierzy centralni od początku byli sceptyczni. Były prezes Fed, Alan Greenspan, występujący w CNBC, porównał to do marnych walut, które rozprzestrzeniły się w USA podczas i po wojnie domowej w latach 1861-65 i ostatecznie zniknęły.

Podczas wizyty w Londynie w zeszłym miesiącu James Gorman, australijski prezes bankierów inwestycyjnych Morgan Stanley, powiedział, że zamiast 60 000 dolarów (obowiązująca cena) wątpi, by była warta sześćdziesiąt dolarów.

READ  Niemcy przygotowują się do zakończenia ery Merkel przez nowy rząd

Narasta akademicki sceptycyzm wobec bitcoina. Starszy kolega z Boston University, Robert McCauley, na blogu opublikowanym na FT Alphaville, twierdzi, że porównywanie bitcoina do schematu Ponziego jest niesprawiedliwe w stosunku do schematów Ponziego!

Ludzie kupują bitcoiny w oczekiwaniu na atrakcyjne zwroty. To oczekiwanie jest podtrzymywane przez zyski tych, którzy wypłacają pieniądze. Ale nie ma zewnętrznego źródła dochodu.

Podobnie jak w klasycznym schemacie Ponzi, starzy inwestorzy wypłacają pieniądze tylko kosztem nowych pieniędzy.

W przeciwieństwie do, powiedzmy, inwestycji w akcje i obligacje, bitcoin nie przyczynia się do większego dobra gospodarczego lub publicznego.

Co więcej, podczas gdy procesy prawne doprowadziły do ​​odzyskania 14 miliardów dolarów, czyli 70 procent utraconych środków dla wczesnych inwestorów Madoffa, nie ma możliwości, aby ostatni oszczędzający bitcoin kiedykolwiek odzyskał swój kapitał. Bitcoin to oszustwo, które skończy się tylko łzami.

Karuzela

Zarządzający aktywami, fundusze emerytalne i bogate biura rodzinne są przyciągane do private equity dzięki wyższym zwrotom.

Odnotowano kilka spektakularnych sukcesów. Szybka zamiana platformy transakcyjnej i potęgi danych finansowych firmy Blackstone z Refinitiv na londyńską giełdę papierów wartościowych jest tego przykładem.

Przeróbka Worldpay pod kuratelą Adwentu i Philipa Jansena (obecnie w BT) to kolejna rzecz.

Jak dziś donosimy, prywatny również wnosi nowy kapitał do globalnych przedsiębiorstw sportowych, od Liverpool FC po rugby Six Nations.

Nie wszystkie pieniądze trafiają w przydatne cele. W 2021 r. około 31 miliardów funtów transakcji private equity obejmujących partnerów sprzedających aktywa korporacyjne z funduszy do nowych spółek portfelowych.

To najwyraźniej pozwala partnerom zwrócić gotówkę inwestorom na wcześniejszym etapie.

Nie trzeba dodawać, że może to być również opłacalne dla zleceniodawców funduszy private equity, którzy zbierają udziały własne, zwykle 20 procent wartości transakcji, gdy przechodzą „Go”.

READ  Democracy Digest: Europa Środkowa z zadowoleniem przyjmuje decyzję UE o oznaczeniu nuklearnej zieleni

Czy koncepcja wykorzystania nowych środków do spłacenia starych nie ma znajomego brzmienia?

Reklama