Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fuel pump. Pic: AP

Aktywiści paliwowi domagają się śledztwa i regulatora w sprawie „cen pomp” | Wiadomości biznesowe

Grupa prowadząca kampanię na rzecz niższych cen paliw wezwała do pilnej interwencji, twierdząc, że kierowcy są „oszukiwani”, ponieważ koszty nadal osiągają rekordowy poziom.

FairFuelUK (FFUK), który jest wspierany przez grupy lobbystyczne zajmujące się transportem i logistyką, powiedział Sky News, że jest jasne, że Urząd ds. Konkurencji i Rynków powinien przyjrzeć się, jak obliczyć „oszustwo” cen pomp po tym, jak prezydent Biden zarządził podobne dochodzenie w USA. Państwa.

Rząd wezwał również do utworzenia niezależnego organu nadzoru cen, twierdząc, że „niezidentyfikowane firmy” obecnie „niepokoją kierowców kosztem 5,9 mln funtów dziennie za dużo”.

zdjęcie:
Prezydent Biden chce zbadać sugestie dotyczące spekulacji na amerykańskim rynku ropy i paliw. Zdjęcie: AP

„Jeżeli gaz, elektryczność, woda i telekomunikacja otrzymują organy ochrony cen, dlaczego kierowcy nie mieliby ich mieć również?”, argumentowała.

Detaliści odpowiedzieli, wskazując na wiele czynników stojących za podwyżką cen, nie tylko na koszty hurtowe.

FairFuelUK wypowiedział się po tym, jak AA opublikowało dane pokazujące, że spadek hurtowych kosztów oleju napędowego i bezołowiowej o 5,6 pensów w zeszłym tygodniu był niefiltrowany i ułatwiony Standardowe ceny pomp.

W ostatnich tygodniach pojawiło się coraz więcej sugestii na temat spekulacji przez detalistów – stacje benzynowe, które nie zdołały odwrócić spadku cen ropy na początku pandemii.

Organy regulacyjne branży motoryzacyjnej powszechnie twierdziły, że pierwsze zamknięcie musiałoby spowodować spadek cen poniżej 1 funta za litr, jeśli miałyby naprawdę odzwierciedlać rynek.

Argumentowali, że marże są chronione w czasie niskiego popytu na paliwo.

Ceny pomp stale rosły w tym roku – osiągając rekordowe poziomy w ostatnich tygodniach – odzwierciedlając wyższe koszty ropy Brent powyżej 80 dolarów za baryłkę w porównaniu do 50 dolarów na koniec 2020 roku.

AA zwróciło uwagę na dane Experian Catalist pokazujące, że wzrost cen w najlepszym przypadku zwalniał w odpowiedzi na niższe ceny hurtowe.

READ  Polska inflacja spadła w czerwcu | Muzyka pop

Najnowsze dostępne dane, które obejmują średnie koszty pompowania w Wielkiej Brytanii we wtorek, wykazały, że nie zawiera on ołowiu na poziomie 147,64 pensów za litr.

Ceny oleju napędowego ustabilizowały się na poziomie 150,80 pensów.

Ostatnie badanie Automotive Group wykazało, że 43% kierowców ograniczyło użytkowanie samochodów ze względu na rekordowe ceny.

„Ropa powróciła w tym tygodniu powyżej 80 dolarów za baryłkę, pomimo wczorajszej decyzji USA, Wielkiej Brytanii i innych krajów”, powiedział Luke Bosdet, rzecznik cen paliw w AA. Uwolnienie ropy z rezerw strategicznych Na rynku był to cios dla kierowców i konsumentów szukających przynajmniej ulgi od inflacji zagrażającej ich planom wydatków świątecznych.

„Jednakże w zeszłym tygodniu nastąpił znaczny spadek hurtowych cen benzyny i oleju napędowego i jak dotąd handel paliwami nie wykazuje zbyt wielu oznak przekroczenia oszczędności.

„Obecnie wysokie ceny benzyny wynikają z kosztów hurtowych, które w drugim tygodniu listopada przekroczyły 54 pensy za litr.

„Po dwóch tygodniach cena spada do 49 pensów. Konsumenci i firmy nie mogą pozwolić, by detaliści ograniczali potencjalne obniżki cen z 2 do 3 funtów za zbiornik.

Inflacja związana z ropą.  Zdjęcie: AP
zdjęcie:
Wyższe ceny ropy w tym roku były głównym czynnikiem wzrostu inflacji w Wielkiej Brytanii. Zdjęcie: AP

„Czekanie, aby zobaczyć, czy koszty się poprawią, a tym samym prawdopodobnie uzasadnią utrzymywanie wysokich cen, nie może być opcją dla kluczowego składnika tygodniowych wydatków”.

Petroleum Retailers Association (PRA), które reprezentuje dwie trzecie wszystkich brytyjskich placówek typu front-end, powiedziało Sky News, że za utrzymaniem rekordowych cen stoją takie czynniki, jak zmienność cen ropy i słabszy funt – w porównaniu z ceną dolara Brent.

Osłabienie funta oznacza, że ​​cena ropy w dolarach drożeje
zdjęcie:
Osłabienie funta oznacza, że ​​cena ropy w dolarach drożeje

Dyrektor wykonawczy, Gordon Palmer, powiedział: „Ponadto członkowie będą musieli doświadczyć gwałtownego wzrostu kosztów wraz ze wzrostem zatrudnienia w wyniku podwyżek krajowej płacy minimalnej, potencjalnego wzrostu ubezpieczenia społecznego, a w niektórych przypadkach prawie trzykrotnego wzrostu ceny energii elektrycznej w porównaniu z rokiem ubiegłym 2020.

READ  W Polsce były prezydent UE Tusk przygotowuje się do powrotu do polityki frontu

„Należy pamiętać, że detaliści uzyskują bardzo małe marże na dużych poziomach transakcji kartami paliwowymi i należy to uwzględnić przy ocenie marż brutto.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że nie ma potrzeby tworzenia ram regulacyjnych rządowej kontroli cen paliw, ponieważ zmniejszy to przyszłe inwestycje w nowe obiekty, takie jak punkty ładowania pojazdów elektrycznych, i zmniejszy konkurencję”.

Howard Cox, założyciel FairFuelUK, powiedział: „Nawet administracja Bidena podejrzewa, że ​​manipulacja amerykańskim łańcuchem dostaw paliwa może podnieść ceny benzyny.

„Wezwał teraz Federalną Komisję Handlu, która jest trochę podobna do naszego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków Nieumyślnych, aby rozważyła, czy nielegalne zachowanie nie podnosi kosztów pompowania cen.

„Podobnie jak tutaj w Wielkiej Brytanii, Amerykanie widzą wzrost kosztów, od cen na stacjach benzynowych po zakupy spożywcze”.

Dodał: „Ponad 95% z 1,7 miliona zwolenników FairFuelUK chce utworzenia niezależnego organu ds. cen pomp, podobnego do organów nadzorujących konsumentów Ofgem, Ofcom i Ofwat, w celu ochrony 37 milionów kierowców w Wielkiej Brytanii”.

Skontaktowano się z Departamentem Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej w celu uzyskania oświadczenia.