Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktualizacje wiadomości na żywo: wzrost cen domów w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przekracza 280 000 GBP

Aktualizacje wiadomości na żywo: wzrost cen domów w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przekracza 280 000 GBP

Wzrost cen domów w Wielkiej Brytanii przyspieszył w kwietniu, podnosząc średnią cenę nieruchomości po raz pierwszy powyżej 280 000 funtów, zgodnie z oficjalnymi danymi pokazującymi, że boom na nieruchomości spowodowany pandemią trwał pomimo rosnących kosztów kredytu.

Dane opublikowane przez Krajowy Urząd Statystyczny w środę pokazały, że średnie ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły o 12,4 procent w ciągu roku do kwietnia, w porównaniu do 9,7 procent w marcu 2022 roku.

Średnia cena domu w Wielkiej Brytanii wyniosła 281 000 funtów w kwietniu 2022 r. – 31 000 funtów wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Był również o 50 000 funtów wyższy niż w lutym 2020 r. przed pandemią, odzwierciedlając wyższy popyt na rynku nieruchomości podczas kryzysu zdrowotnego.

Chris Jenkins, statystyk cen domów w Urzędzie Statystyk Krajowych, zauważył, że przyspieszenie było „głównie spowodowane spadkami w tym czasie w zeszłym roku, spowodowanymi zmianami w poprzednim dniu wolnym od opłat skarbowych”.

W rezultacie oficjalne dane „nie wykazały jeszcze spadku popytu, który w ostatnich tygodniach odnotowały inne raporty”, powiedział Jeremy Leaf, agent nieruchomości w północnym Londynie i były szef RICS.

Wielu ekspertów spodziewa się jednak, że ceny spadną wraz ze wzrostem stóp procentowych.

„Rosnące koszty kredytu i ogromna presja na finanse gospodarstw domowych prawie na pewno zaczną tłumić popyt w nadchodzących miesiącach, co spowoduje spowolnienie tempa wzrostu cen” – powiedział Andrew Montlake, dyrektor zarządzający brytyjskiego brokera kredytów hipotecznych Coreco.

Dane Urzędu Statystyk Krajowych wykazały, że Londyn nadal jest regionem o najniższym rocznym tempie wzrostu wynoszącym 7,9 procent. Z kolei Walia i Szkocja odnotowały wzrost cen domów o ponad 16 procent.

READ  BEWI: podpisuje umowę nabycia większościowego pakietu akcji IZOBLOK w polskiej spółce giełdowej w celu umocnienia swojej pozycji w branży motoryzacyjnej