Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktualizacje wiadomości na żywo od 25 października: Sunak obsadza stanowiska w rządzie, Alphabet ogłasza spowolnienie wzrostu

Aktualizacje wiadomości na żywo od 25 października: Sunak obsadza stanowiska w rządzie, Alphabet ogłasza spowolnienie wzrostu

© Bloomberg

Zaufanie konsumentów w USA pogorszyło się w październiku, odwracając wzrosty we wrześniu, gdy obawy o inflację cen żywności i benzyny wzrosły, co może być ostrzeżeniem dla świątecznych sprzedawców detalicznych.

Indeks zaufania konsumentów spadł w październiku do 102,5 po osiągnięciu we wrześniu najwyższego od pięciu miesięcy poziomu 107,8, podał we wtorek Conference Board, poniżej szacunków ekonomistów wynoszących 106,5. Odczyt 100 wskazuje na 1985 poziomy.

„Naufanie konsumentów spadło w październiku, po wzrostach z sierpnia i września”, powiedział Lynn Franco, starszy dyrektor ds. wskaźników ekonomicznych w Conference Board.

„W szczególności obawy o inflację, która spada od lipca, powracają, a głównymi czynnikami napędzającymi są ceny gazu i żywności” – kontynuowała.

Konsumenci wysyłali mieszane wiadomości na temat swoich celów zakupowych, gdy plany urlopowe ucichły, ale zamiar zakupu drogich domów, samochodów i urządzeń rósł.

„Patrząc w przyszłość, presja inflacyjna będzie nadal stwarzać silne przeszkody dla zaufania konsumentów i wydatków, co może prowadzić do trudnego sezonu świątecznego dla detalistów” – powiedział Franco. Jeśli popyt spadnie, detaliści mogą napotkać presję na marże, jeśli będą zmuszeni do oferowania dużych rabatów na już zakupione zapasy.

Obie składowe indeksu, indeks sytuacji bieżącej i indeks oczekiwań, pogorszyły się w październiku. Pierwsza, która mierzy postrzeganie przez konsumentów obecnego biznesu i środowiska pracy, „gwałtownie spadła” o 11,3 pkt do 138,9 pkt, podczas gdy druga, która ocenia krótkoterminowe oczekiwania konsumentów dotyczące dochodów, prowadzenia działalności i warunków prowadzenia działalności, pozostała „marzeniem”. po spadku do 78,1 z 79,5, powiedział Franco.

Dodała, że ​​odczyt poniżej 80 wskaźnika oczekiwań jest związany z recesją, „wskazując, że ryzyko recesji rośnie”.

READ  Fajny tydzień dla Taylor Wesing