Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktualizacja 1- Polska wprowadza minimalną stawkę podatku dla dużych firm

Aktualizacja 1- Polska wprowadza minimalną stawkę podatku dla dużych firm

(Dodaje komentarz PM)

WARSZAWA (Reuters) – Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że planuje wprowadzić minimalną stawkę podatku dla dużych firm, aby zrekompensować niższe składki zdrowotne od osób prowadzących działalność na własny rachunek w ramach sztandarowego programu gospodarczego “Polish Deal”.

Polska w maju ogłosiła plany dotyczące 9% niepodlegających odliczeniu składek zdrowotnych, ale wiceminister finansów Jan Sarnovsky powiedział w środę, że stawka zostanie obniżona do 4,9% dla samozatrudnionych po krytyce, że zaszkodzi to małym firmom.

Wyjaśnił, że podatek od dużych korporacji, który ma pokryć ten niedobór, wyniesie 0,4% przychodów firmy, oprócz 10% wydatków na optymalizację podatkową.

Zmiany podatkowe zmniejszą dochody Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) o 4,5 mld zł. „Strata będzie musiała zostać pokryta z budżetu państwa” – powiedział Sarnovsky podczas konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na osobnej konferencji prasowej, że rząd oczekuje, że podatek od dużych firm będzie generował około 2 miliardów złotych (520 milionów dolarów) rocznie.

Rząd twierdzi, że „polski układ”, ogłoszony po raz pierwszy w maju, pozostawi w kieszeni podatników dodatkowe 16,5 mld zł rocznie, ale został skrytykowany przez liderów biznesu, którzy twierdzą, że system składek na ubezpieczenie zdrowotne, które nie podlegają odliczeniu od podatku, zaszkodzi klasie średniej i małe firmy.

W programie zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych wzrośnie do 30 tys. zł rocznie, czyli 10 razy więcej niż w 2016 r. Próg wejścia do wyższego progu podatkowego wzrośnie do 120 tys. zł rocznie z obecnych 85 500 zł .

1 dolar = 3,8191 zł zgłoszony przez Pawła Florkiewicza; (Dodatkowe sprawozdanie Anny Cooper; pismo Alana Sharlisha.) Montaż przez Jean Harvey

READ  „To nie jest dobry pomysł”: Putin ostrzega, gdy kryzys gazowy w Wielkiej Brytanii grozi odcięciem dostaw do UE | nauka | Aktualności