Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje Wall Street wahają się po silnym raporcie o zatrudnieniu w USA

Akcje Wall Street wahają się po silnym raporcie o zatrudnieniu w USA

Giełdy na Wall Street wahały się między wzrostami a stratami, po dniach burzliwych notowań, po silnym raporcie o zatrudnieniu w USA, który potwierdził oczekiwania na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA w dobie pandemii.

Indeks blue chipów S&P 500 spadł o 0,1 procent w handlu w Nowym Jorku w piątek rano. Skoncentrowany na technologii Nasdaq Composite Index spadł o 0,3 procent, po wzroście w poprzednich transakcjach.

Ruchy nastąpiły po tym, jak oba benchmarki spadły w poprzedniej sesji, ponieważ traderzy ocenili sygnały z Rezerwy Federalnej, że może ona szybko wycofać środki stymulujące, które wspierały gospodarkę w szczytowym momencie pandemii.

Ostatnie kilka lat Dwucyfrowy zysk Fed i inne banki centralne były napędzane przez globalne akcje, które doprowadziły koszty kredytu do rekordowo niskiego poziomu, kupując ogromne ilości obligacji rządowych, aby chronić rynki finansowe przed wstrząsami gospodarczymi spowodowanymi koronawirusem.

„Rynki są w tym momencie gotowe na korektę lub większą”, powiedział Philip Toews, dyrektor generalny amerykańskiej firmy zarządzającej aktywami Toews Corporation. „Kombinacja rosnących stóp procentowych i zawyżonych cen aktywów zwykle nie kończy się dobrze”.

ten Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych Spadł z 4,2 proc. w listopadzie do 3,9 proc. w grudniu, wynika z danych opublikowanych w piątek przez Departament Pracy. Był to wynik lepszy niż odczyt 4,1 proc., którego spodziewali się ekonomiści z Wall Street.

Kolejną oznaką siły rynku pracy jest to, że średnie wynagrodzenie godzinowe podskoczyło rok do roku o 4,7 proc. ze zrewidowanych w górę 5,1 proc. w poprzednim miesiącu. Wzrost zatrudnienia o 199 tys. był zdecydowanie sprzeczny z oczekiwaniami około 400 tys.

„Poza głównymi danymi dotyczącymi wynagrodzeń, jest to bardzo mocny raport o zatrudnieniu” – powiedział Jack McIntyre, dyrektor portfela instrumentów o stałym dochodzie w Brandywine Global.

„Oczywiście zwróci to bardziej pesymistycznych urzędników Fed w kierunku podniesienia stóp procentowych” – dodał. „Ale rynek był w stanie zaraportować naprawdę silny”.

READ  Analiza wielkości rynku produktów do polerowania metali w 2021 r. przez najlepsze firmy, prognoza do 2028 r.

Amerykańskie obligacje skarbowe, których ceny spadły w tym roku, spadły dalej na początku handlu w Nowym Jorku w piątek, pchając rentowności w górę. 10-letnia rentowność wzrosła do 1,762 procent, co oznacza wzrost o 0,03 punktu procentowego i zbliża się do najwyższego poziomu od marca 2021 roku.

Na początku tego tygodnia, protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej ujawnił, że urzędnicy: Rozważ szybszy harmonogram Podnieść stopy procentowe bardziej niż oczekiwali inwestorzy, aby zwalczyć wysoką inflację w USA.

„Rynek pracy jest bardzo napięty” – powiedziała Tatjana Grill Castro, współdyrektor ds. rynków publicznych w firmie inwestującej w kredyty Muzinic – „W takim razie prawdopodobnie będziesz mieć presję na płace, co oznacza wyższą inflację, więc po tym rynki spodziewają się Fed do zaostrzenia warunków finansowych”.

Ceny konsumenckie w USA wzrosły o 6,8 procent w ciągu roku do listopada zeszłego roku, ponieważ odbicie popytu konsumpcyjnego z minimów związanych z pandemią w 2020 r. zbiegło się z ograniczeniami w łańcuchu dostaw.

Protokół z posiedzenia Rezerwy Federalnej pokazał, że niektórzy jej urzędnicy wskazali, że amerykański bank centralny może podnieść stopy procentowe jeszcze przed osiągnięciem celu maksymalnego zatrudnienia, co wywarło presję na akcje spółek technologicznych.

Sektor technologii rozwinął się w ostatnich latach ze względu na niskie stopy procentowe, zapewniając wzrost wartości bieżącej oczekiwanym przyszłym zyskom firm, co jest wzmacniane w przypadku przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju. Subindeks informatyczny S&P spadł w tym tygodniu o około 4 procent.

W Europie regionalny indeks Stoxx 600 spadł o 0,5 proc. Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji wzrosła o 0,02 punktu procentowego do około 0,05 procent, a równoważna rentowność obligacji we Włoszech wzrosła o 0,02 punktu procentowego do 1,29 procent. Indeks dolara, który mierzy dolara w stosunku do sześciu innych walut, spadł o 0,4 procent.