Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje amerykańskie mieszały się przed raportem o zatrudnieniu

Akcje amerykańskie mieszały się przed raportem o zatrudnieniu

Akcje na Wall Street były mieszane, a dolar skoczył w czwartek, ponieważ inwestorzy preferowali bezpieczniejsze aktywa po ponurych danych z Chin i przed liczbami miejsc pracy w USA.

Nasdaq Composite i S&P 500 spędziły większość dnia na niższych poziomach, ponieważ nowe blokady w Chinach w odpowiedzi na Covid-19 oraz słabe dane o produkcji z tego kraju wzbudziły obawy inwestorów przed słabnącą globalną gospodarką.

Jednak pod koniec handlu w czwartek nastroje te uległy znacznemu odwróceniu, ponieważ inwestorzy oczekiwali na piątkowe dane o zatrudnieniu w USA, które mają mieć istotny wpływ na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie wielkości podwyżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu.

Nasdaq Composite, z dużą koncentracją amerykańskich spółek technologicznych, zakończył dzień o 0,3 proc. niżej, po wcześniejszym spadku do najniższego poziomu od miesiąca.

„Ruch na Nasdaq jest kontynuacją tego, co widzieliśmy w zeszłym miesiącu. Wiele szybko rozwijających się akcji jest najłatwiejszym miejscem do podejmowania ryzyka” – powiedział Mark Stoeckl, dyrektor generalny i zarządzający portfelem w Adams Funds.

Handlowcy rzucili się na dolara, postrzeganego jako przystań w czasach zawirowań na rynku, wysyłając indeks amerykańskiej waluty w stosunku do pół tuzina innych walut, wzrastając o prawie 1 procent do najwyższego poziomu od 20 lat. Inne waluty spadły w stosunku do dolara, przy czym funt spadł o 0,7 procent do 1,154 dolara, euro o 1,1 procent do 0,994 dolara, a japoński jen o 0,9 procent, osiągając poziom 140 jenów po raz pierwszy od 1998 roku.

Blue-chip S&P 500 na Wall Street wzrósł o 0,3 procent, odwracając swój dzień na minus w ostatnich minutach dnia handlowego. W Europie indeks Stoxx 600 zamknął się w czwartek o 1,8 proc.

Akcje półprzewodników spadły po amerykańskich urzędnikach Powiedział producentowi chipów Nvidia Przestać sprzedawać chińskim firmom dwa chipy przeznaczone dla biznesu AI. Akcje Nvidii spadły o 7,7 proc., podczas gdy inne grupy półprzewodników spadły. Advanced Micro Devices spadł o 3 procent, a Semtech o 27 procent.

Obawy o globalny wzrost pojawiły się po tym, jak chińskie władze podjęły w czwartek decyzję o zablokowaniu miasta Chengdu, ponieważ urzędnicy trzymali się polityki braku rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju.

READ  Ostrzeżenie o cenach domów: koszty rozwoju domów spadają szybciej niż kryzys kredytowy w 2008 r. | Wielka Brytania | Aktualności

Wskaźnik PMI dla przemysłu Caixin w Chinach również wypadł gorzej niż oczekiwano, drukując w sierpniu 49,5, w porównaniu z 50,4 w lipcu i poniżej oczekiwań na poziomie 50,2. Każda liczba mniejsza niż 50 wskazuje na skurcz.

Grace Ng, ekonomistka z JPMorgan, powiedziała, że ​​raport wzbudził „obawy o spowolnienie popytu zewnętrznego” na produkty wytwarzane w rozległym sektorze fabryk w kraju.

Ropa, która jest bardzo wrażliwa na perspektywy globalnego wzrostu, przedłużyła swój niedawny spadek. Ropa Brent, globalny benchmark, spadła o 3,4 procent do 92,36 USD za baryłkę.

Również mocne dane z rynku pracy z USA w czwartek wzmocniły obawy, że Rezerwa Federalna będzie nadal szybko podnosić stopy procentowe w nadchodzących miesiącach.

Według danych Departamentu Pracy po raz pierwszy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych sięgnęły 232 000 w tygodniu kończącym się 27 sierpnia, znacznie poniżej szacunków 248 000.

„Chociaż nadal nie jest to do końca rozstrzygające ze względu na potencjalne trudności w dostosowaniu sezonowym, niedawna stabilizacja (…) wniosków o bezrobocie po raz pierwszy wydaje się wskazywać, że rynek pracy pozostaje aktywny” – powiedzieli ekonomiści z Maria Fiorini Ramirez Research.

Rentowność dwuletniej obligacji, która ściśle dopasowuje się do oczekiwań dotyczących stóp procentowych, osiągnęła dziś na początku 15-letnie maksimum. Pod koniec dnia stracił część tego ruchu i był o 0,02 punktu procentowego wyższy i wynosił 3,51 procent.