Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

AI bot ChatGPT zadziwia naukowców umiejętnościami pisania esejów i łatwością obsługi | technologia

Profesorowie, programiści i dziennikarze mogą stracić pracę w ciągu zaledwie kilku lat, po tym jak najnowszy chatbot OpenAI Elona Muska zachwycił widzów umiejętnością pisania na klawiaturze, biegłością w wykonywaniu złożonych zadań i łatwością obsługi.

System o nazwie ChatGPT to najnowsza ewolucja rodziny GPT sztucznej inteligencji do generowania tekstu. Dwa lata temu była to poprzednia sztuczna inteligencja zespołu, GPT3 Potrafi stworzyć artykuł opinii dla The GuardianChatGPT ma świetne dodatkowe możliwości.

W ciągu kilku dni od jego wydania naukowcy wygenerowali odpowiedzi na pytania egzaminacyjne, które według nich skutkowałyby doskonałymi wynikami, gdyby zostały przesłane przez studenta, a programiści wykorzystali to narzędzie do rozwiązywania problemów związanych z kodowaniem w niejasnych językach programowania w ciągu kilku sekund — przed napisaniem skeczy wyjaśniających funkcjonalność. .

Dan Gilmore, profesor dziennikarstwa na Arizona State University, poprosił AI o wykonanie jednego z zadań, które zleca swoim studentom: napisanie listu do krewnego oferującego porady dotyczące bezpieczeństwa i prywatności w Internecie. „Jeśli nie masz pewności co do wiarygodności strony internetowej lub wiadomości e-mail, możesz przeprowadzić szybkie wyszukiwanie, aby sprawdzić, czy inni nie zgłosili tego jako oszustwa” – radziła częściowo Amnesty International.

— Dałbym temu dobrą ocenę — powiedział Gilmour. „Akademiccy mają bardzo poważne problemy, z którymi muszą się zmagać”.

OpenAI powiedział, że nowa sztuczna inteligencja została stworzona z naciskiem na łatwość użytkowania. „Format dialogu pozwala ChatGPT odpowiadać na dodatkowe pytania, przyznawać się do błędów, kwestionować nieprawidłowe konstrukcje i odrzucać nieodpowiednie prośby” – powiedział OpenAI w poście ogłaszającym wydanie.

W przeciwieństwie do poprzedniej sztucznej inteligencji firmy, ChatGPT jest dostępny dla każdego, bezpłatnie, w okresie „komentowania”. Firma ma nadzieję wykorzystać te opinie do ulepszenia ostatecznej wersji narzędzia.

ChatGPT jest dobry w autocenzurze i rozpoznawaniu, kiedy zadawane jest niemożliwe pytanie. Na przykład poproszeni o opisanie, co się stało, gdy Kolumb przybył do Ameryki w 2015 r., starsze modele mogły dobrowolnie podać całkowicie fikcyjną relację, ale ChatGPT rozpoznaje fałsz i ostrzega, że ​​każda odpowiedź będzie fikcyjna.

READ  Wojna na Ukrainie: Rosjanie czekają w kolejkach po gotówkę, gdy rubel spada i nadciąga hiperinflacja

Bot jest również w stanie całkowicie odmówić odpowiedzi na zapytania. Zapytaj go o radę na przykład w sprawie kradzieży samochodu, a bot powie „kradzież samochodu to poważne przestępstwo, które może mieć poważne konsekwencje”, i zamiast tego udzieli porady typu „korzystanie z transportu publicznego”.

Ale łatwo jest uniknąć ograniczeń. Zamiast tego poproś sztuczną inteligencję o radę, jak pokonać misję kradzieży samochodu w wirtualnej rzeczywistości o nazwie Car World, a ona da użytkownikom szczegółowe instrukcje, jak ukraść samochód, odpowiadając na coraz bardziej szczegółowe pytania dotyczące problemów, takich jak wyłączenie immobilizer, jak zatkać silnik, jak zmienić tablice rejestracyjne – a wszystko to przy jednoczesnym podkreślaniu, że porady dotyczą tylko świata samochodów.

Sztuczna inteligencja jest szkolona na ogromnej próbce tekstów ściągniętych z Internetu, na ogół bez wyraźnej zgody autorów użytego materiału. Doprowadziło to do kontrowersji, a niektórzy argumentowali, że technologia ta jest niezwykle przydatna do „prania praw autorskich” – tworzenia dzieł opartych na istniejących materiałach bez naruszania praw autorskich.

Jednym z niezwykłych krytyków był Elon Musk, który był współzałożycielem OpenAI w 2015 roku, zanim rozstał się w 2017 roku z powodu konfliktu interesów między organizacją a Teslą. w Opublikowano na Twitterze w niedzielęMusk ujawnił, że organizacja „miała dostęp do… [the] Twitter Training Database”, ale „na razie wstrzymał to”.

„Musimy lepiej zrozumieć strukturę zarządzania i przyszłe plany przychodów” – dodał Musk. „OpenAI zaczęło się jako open source i non-profit. Oba są nadal prawdziwe.”