Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hospitalizacja z powodu hipogonadyzmu męskiego jest niezależnym czynnikiem ryzyka zakażenia COVID-19

Hospitalizacja z powodu hipogonadyzmu męskiego jest niezależnym czynnikiem ryzyka zakażenia COVID-19

Hipogonadyzm męski wiąże się ze zwiększonym ryzykiem hospitalizacji w COVID-19 co jest niezależne od innych znanych czynników ryzyka

Według wyników retrospektywnego badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców hipogonadyzm u mężczyzn jest niezależnie związany z wyższym ryzykiem hospitalizacji po zakażeniu COVID-19.

Metaanaliza z 2020 r. obejmująca ponad 3 miliony przypadków wykazała, że Chociaż nie było różnicy w odsetku mężczyzn i kobiet z potwierdzonym COVID-19, pacjenci płci męskiej mieli około trzykrotnie większe szanse na wymaganie intensywnego leczenia i wyższe ryzyko zgonu niż kobiety.. Konsekwencją tych wyników było to, że poziom testosteronu mężczyzny był potencjalnym czynnikiem ryzyka gorszych wyników po zarażeniu wirusem. Jednak na poziom testosteronu u mężczyzn wpływa kilka czynników. na przykład, Cukrzyca typu 2 i przewlekła choroba nerek prowadzą do nieprawidłowych stężeń T A Hipogonadyzm u mężczyzn z POChP waha się od 22 do 69% Wiąże się z wieloma innymi objawami ogólnoustrojowymi, w tym osteoporozą, depresją i osłabieniem mięśni. Oprócz Poziom testosteronu spada wraz z wiekiem mężczyzn Biorąc pod uwagę, że obecność chorób współistniejących i zaawansowany wiek są czynnikami ryzyka gorszego wyniku w COVID-19, czy poziom testosteronu jest W sobie Stanowi niejasny niezależny czynnik ryzyka.

W obecnym badaniu naukowcy postawili hipotezę, że to właśnie męski hipogonadyzm, tj. niski poziom testosteronu, był odpowiedzialny za najgorsze wyniki w COVID-19. Starając się przetestować swoją teorię, zespół przeanalizował retrospektywnie elektroniczną dokumentację medyczną mężczyzn z hipogonadyzmem, pacjentów leczonych testosteronem (TTh) przez co najmniej 6 miesięcy oraz mężczyzn ze stymulacją gonadotropiną (tj. normalny poziom testosteronu), a następnie porównał hospitalizację stawki. między trzema grupami. Naukowcy zebrali również dane demograficzne i współzachorowalności, które zostały skorygowane w końcowej analizie. Głównym wynikiem zainteresowania była hospitalizacja z powodu COVID-19.

Hipogonadyzm męski i hospitalizacja z powodu COVID-19

Do analizy włączono 723 uczestników w średnim wieku 55 lat, 116 z hipogonadyzmem, 427 z eugonadyzmem i 180, którzy otrzymali TTh. Poziom testosteronu wykonano u 73% pacjentów, a mediana czasu między pomiarem testosteronu a zakażeniem COVID-19 wyniosła 7 miesięcy. Średni poziom testosteronu u mężczyzn z hipogonadyzmem wynosił 131 ng/dl, co znacznie różniło się od mężczyzn otrzymujących testosteron (381 ng/dl) i otrzymujących TTh (396 ng/dl).

READ  Wyniki badania podkreślają znaczenie zapobiegania wczesnym zdarzeniom traumatycznym

W sumie 134 mężczyzn było hospitalizowanych z powodu COVID-19 i było to częstsze wśród osób z hipogonadyzmem niż z eugonadyzmem po uwzględnieniu czynników ryzyka, takich jak wiek, choroby współistniejące i immunosupresja (skorygowany iloraz szans, aOR = 2,4, 95% CI 1,4 – 4,4, p < 0,003). Mężczyźni otrzymujący TTH mieli podobne ryzyko jak ci z eugonadyzmem (aOR = 1,3, 95% CI 0,7–2,3, p = 0,35).

Autorzy doszli do wniosku, że hipogonadyzm męski był niezależnym czynnikiem ryzyka hospitalizacji z powodu COVID-19. Zasugerowali, że należy ocenić badania przesiewowe i odpowiednie leczenie hipogonadyzmu jako strategię zapobiegania ciężkiej chorobie po zakażeniu wirusem HIV.

cytat
Dhindsa S i in. Związek hipogonadyzmu męskiego z ryzykiem hospitalizacji z powodu COVID-19 Sieć JAMA otwarta 2022