Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: wyzwania dla podatników

Polska: wyzwania dla podatników

Polski system podatkowy przechodzi od stycznia 2022 r. szereg reform, które dotyczą zarówno grup międzynarodowych, jak i lokalnych przedsiębiorców (tzw. Polish Deal). Podjęto próbę zrównoważenia niekorzystnych zmian nowymi zwolnieniami. Wszyscy muszą być przygotowani na nowe procedury raportowania, kalkulacje i obowiązki.

Minimalny podatek dochodowy

Minimalny podatek dochodowy to najbardziej kompleksowa zmiana w 2022 r. Nowy podatek dotknie większość polskich podatników: ponoszących stratę podatkową z działalności operacyjnej lub mających rentowność operacyjną poniżej 1%.

Startupy są zwolnione z minimalnego podatku dochodowego przez pierwsze trzy lata. Firmy, które doświadczyły nietypowej obniżki kwalifikacyjnej (30%) w przychodach, finansach i niektórych regulowanych przedsiębiorstwach, a także niektóre firmy transportowe i firmy będące własnością osób fizycznych, będą zwolnione z minimalnego podatku dochodowego.

Minimalna stawka podatku wynosi 10% podstawy opodatkowania i będzie odliczana od zwykłego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Podstawą opodatkowania jest suma:

  • 4% przychodów operacyjnych i
  • Koszty podmiotów powiązanych, takie jak koszty finansowania dłużnego (odsetki od pożyczek) przekraczające 30% dochodu podlegającego opodatkowaniu przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) oraz usług niematerialnych i opłat licencyjnych powyżej 3 mln zł (756 631 USD) oraz 5% EBITDA podlegającej opodatkowaniu; i
  • Kwotę odroczonego podatku dochodowego wynikającego z rozpoznania w księgach podatkowych wartości niematerialnych niepodlegających amortyzacji pomniejsza się w zakresie, w jakim powoduje to zwiększenie zysku brutto lub zmniejszenie całkowitej straty o
  • Kwalifikujące się przepisy podatkowe, np. dotacje na B+R lub do Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zwolnienie od zysków kapitałowych polskiej spółki holdingowej

Polscy płatnicy podatku CIT są zwolnieni z podatku od zysków ze zbycia udziałów w spółkach zależnych oraz w 95% są zwolnieni z podatku CIT od dywidend otrzymanych od spółek zależnych (pozostałe 5% opodatkowane jest stawką 19%), jeżeli posiadają co najmniej 10% udziałów w spółce zależnej. spółką zależną od co najmniej jednego roku z zyskami kapitałowymi lub uzyskanymi dywidendami. Zwolnienie dotyczy spółek, które nie mają udziałowców z rajów podatkowych oraz tych, które prowadzą rzeczywistą działalność gospodarczą.

READ  Jak wymienić stary kocioł gazowy na pompę ciepła?

Aby skorzystać ze zwolnienia, wykluczona spółka zależna nie może być spółką zajmującą się obrotem nieruchomościami i posiadać nie więcej niż 5% udziałów w kapitale innej spółki ani korzystać ze zwolnienia podatkowego w Polskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych / Strefie Inwestycji.

Tak zwany system estoński – niższe wymagania

Od 2022 r. łatwiej będzie zastosować odroczenie podatku CIT do momentu wypłaty dywidendy w spółkach nieposiadających spółek zależnych, będących w 100% własnością osób fizycznych. Całkowite podatki CIT i podatki osobiste mogą wynosić od 20-25% w zależności od wielkości sprzedaży.

Zryczałtowany podatek od obrotów przedsiębiorców z sektora prywatnego oraz niektórych spółek osobowych

Korekty sprawiają, że zryczałtowana stawka podatku od sprzedaży jest atrakcyjniejsza niż dotychczas. Stawki podatkowe od 3% za obrót lub 15% np. doradztwo w zakresie zarządzania dla obrotu do równowartości 2 mln euro.

Zezwól na podatek

Reforma wprowadza wiele nowych ulg, np. robotyka/automatyka, sport i kultura, nowe przepisy dotyczące marketingu produktów czy ekspansji kapitałowej. Ulgi umożliwiają odliczenie wydatków kwalifikowalnych więcej niż jeden raz. Niektóre z nich są ograniczone kwotowo.

Podwyższono również standardowe odliczenia B+R do 200% wydatków kwalifikowanych bez limitów. Możliwe byłoby również zastosowanie ulg B+R do dochodów funduszy IP.

Wykorzystanie dostępnych uprawnień może znacznie zmniejszyć obciążenie TIK, dlatego zdecydowanie zaleca się wprowadzenie i wdrożenie odpowiednich działań.

Powyższe zmiany, wraz z szeregiem zmian systemowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, sprawiają, że rok 2022 jest ogromnym wyzwaniem dla polskich firm, pracowników i przedsiębiorców.

Monica Dzidzic

Partner, MDDP Polska

Materiały na tej stronie przeznaczone są dla instytucji finansowych, inwestorów branżowych oraz ich profesjonalnych doradców. To jest tylko dla informacji. Prosimy o zapoznanie się z naszymi warunkami i polityką prywatności przed skorzystaniem ze strony. Wszystkie materiały ściśle podlegają obowiązującym prawom autorskim.

READ  Dolar amerykański leci na jastrzębie Powella

Copyright © 2021 Euromoney Institutional Investor PLC. Aby uzyskać pomoc, zapoznaj się z naszym FAQ.