Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

4 Wicekrólowie Europy rozmawiają o bezpieczeństwie, zwalczają wirusy Europa Warszawa Atlantyk Polska Anthony Blinkan

Ministrowie spraw zagranicznych czterech wicekrólów Europy rozmawiali o współpracy w promowaniu gospodarek narodowych i turystyki w następstwie epidemii oraz zapowiedzieli bezpłatne podróżowanie między Czechami a Węgrami dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Gospodarzem spotkania był minister spraw zagranicznych Polski Gjibnikov w piątek w Łodzi (Polska Centralna) i uczestniczyli w nim ministrowie spraw zagranicznych Czech, Słowacji i Węgier. Polska ma obecnie rotacyjne kierownictwo czterech krajów Wicekrólestwa. Węgry przejmą władzę 1 lipca.

Ścisła współpraca gospodarek, które były jednym z najbardziej dynamicznych krajów Europy przed epidemią, „zapewni szybki restart naszych gospodarek” – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Peter Sizzardo.

Sizzardo powiedział, że spotkanie zatwierdziło sobotnią bezpłatną podróż dla osób zaszczepionych między Czechami a sąsiednimi Węgrami. Takie darmowe podróżowanie między Czechami a Polską jest już możliwe.

„Szczepionka zapewnia nam ochronę, aby tacy ludzie mogli normalnie żyć i podróżować” – powiedział Sizzardo dziennikarzom.

Krytykowane za liczne polityki Unii Europejskiej, Węgry powiedziały, że są silnym zwolennikiem Europy, która szanuje wartości chrześcijańskie i poczucie jedności.

Czeski minister spraw zagranicznych Jacob Gulhanek mówił także o szerszym certyfikacie UE, który umożliwi 27-osobowej delegacji podróżowanie po kraju.

Ivan Gorkok ze Słowacji podkreślił potrzebę szerszej współpracy w służbie państwom, na przykład w kulturze i dziedzictwie narodowym.

Rao powiedział, że grupa powinna nadal wspierać Ukrainę, Białoruś, Mołdawię i inne kraje UE w walce z epidemią, ale także w ich ambicjach przystąpienia do Europejskiej i Transatlantyckiej Organizacji Bezpieczeństwa i Gospodarki.

Podkreślił, że podstawą bezpieczeństwa regionu jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i NATO. Przemawiał w czasie, gdy sąsiednia Rosja intensyfikuje operacje wojskowe wzdłuż swojej zachodniej granicy.

Przed spotkaniem Rao powiedział, że wprowadzenie polityki klimatycznej i nowych, przyjaznych dla środowiska technologii było kolejnym ważnym tematem dla czterech krajów.

W marcu ministrowie przeprowadzili w Brukseli rozmowy z sekretarzem stanu USA Anthonym Blingenem.

READ  Polska czeka upokarzający zwrot o 180 stopni po tym, jak premier mówi, że UE wychodzi ze szkodliwych mitów Polityka | Aktualności

Ministrowie zaznaczyli 30-lecie działalności Grupy Wicekrólestwa jako sposób na wzmocnienie współpracy politycznej i gospodarczej w regionie.