Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

39-letnia kobieta zdradza, że ​​przechodzi histerektomię z powodu silnego bólu związanego z endometriozą.

Kobieta, która od ponad 20 lat żyje z przewlekłym bólem, wyjaśnia, dlaczego podjęła trudną decyzję o poddaniu się histerektomii w celu złagodzenia objawów endometriozy.

39-letnia Lisa Potter-Dixon, mieszkająca w Londynie, wyjaśniła wpływ endometriozy na swoje życie w rozmowie z prezenterką, Lauren.

Wizażystka powiedziała, że ​​przyzwyczaja się do bólu i nie pozwoli, by powstrzymał ją przed życiem, chwaląc wsparcie męża Theo, jednocześnie ujawniając, że jej psy zajęły miejsce dzieci.

39-letnia Lisa Potter-Dixon z Londynu (na zdjęciu) ujawniła, że ​​przechodzi histerektomię w nadziei na przezwyciężenie przewlekłego bólu spowodowanego endometriozą.

Prezenterka Lisa powiedziała Lauren, że przez ostatnie 20 lat codziennie odczuwa ból i że niektóre dni są bardziej bolesne niż inne.

Prezenterka Lisa powiedziała Lauren, że przez ostatnie 20 lat codziennie odczuwa ból i że niektóre dni są bardziej bolesne niż inne.

Lauren przyznała, że ​​„nie wiedziała”, jak Lisa radziła sobie z endometriozą przez tyle lat.

Lisa powiedziała: „Było to tak długo, teraz muszę się nad tym zastanowić. Znalazłem rzeczy, które mi pomogły, ale myślę, że ludzie nie doceniają przewlekłego bólu.

Powiedziałbym, że codziennie przez ostatnie 20 lat cierpię około pięciu na dziesięć. Myślę, że kiedy masz jakąkolwiek przewlekłą chorobę, przyzwyczajasz się do bólu.

„Z pewnością są pewne dni w miesiącu, odczuwasz rozdzierający ból. Ale moje stanowisko jest takie, że nie pozwolę, by mnie to powstrzymało.

Najprostszym i najmniej naukowym sposobem opisania tego jest to, że kiedy masz miesiączkę, to oczywiście krwawisz zewnętrznie, ale także wewnętrznie, kiedy masz endometriozę.

Przykleja się do jajników, jajowodów i jelit, a także może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Powoduje to straszny ból, ponieważ powoduje blizny, cysty, które mogą zatkać jajowody.

Więc wszystko w twoim brzuchu jest tak napięte i to naprawdę najlepszy sposób, aby to opisać.

Lisa powiedziała, że ​​spędziła osiem lat próbując mieć dziecko, zanim dowiedziała się, że nie może tego zrobić z powodu endometriozy

Lisa powiedziała, że ​​spędziła osiem lat próbując mieć dziecko, zanim dowiedziała się, że nie może tego zrobić z powodu endometriozy

Mówią, że około 50 procent osób, które mają problemy z płodnością, ma endometriozę, a to ogromna ilość. To jeden na 10 i tyle już wiemy.

READ  Bicie rekordów impulsów laserowych pozwala na badanie zjawisk astrofizycznych w laboratorium

Wiemy, że na całym świecie jest około 176 milionów ludzi, ponieważ postawienie diagnozy może zająć nawet 10 lat.

Osiem lat prób poczęcia, a potem okazało się, że nie możemy z tego powodu. To niszczy.

Mam szczęście, że mam Theo, mojego męża, który był niesamowicie wspierającym partnerem. Myślę, że moją największą radą dla kobiety jest pamiętanie, że wystarczy. Czasami trudno to zapamiętać.

Endometrioza: co to jest, jakie są jej objawy i jak można ją leczyć?

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to stan, w którym tkanka pokrywająca wnętrze macicy, endometrium, pojawia się w innych częściach ciała i powoduje przewlekły stan zapalny, bliznowacenie i ból miednicy.

Tkanka endometrialna poza macicą będzie krwawić tak samo jak endometrium. Dla mnie zdrowiekobieta.gov „Może to powodować obrzęk i ból, ponieważ tkanka rośnie i krwawi w obszarze, który nie może łatwo opuścić twojego ciała”.

Według NHS może pojawić się w wielu różnych miejscach „w tym w jajnikach i jajowodach”. Tkanka endometrium może również Pojawia się Wewnątrz żołądka, w jelitach i pęcherzu lub wokół nich.

Ten stan zwykle dotyka dziewczęta i kobiety w wieku rozrodczym i jest mniej prawdopodobny u kobiet po menopauzie. Endometrioza występuje częściej u kobiet w wieku 30 i 40 lat.

Badania naukowe wskazują, że stan ten dotyka 6-10 procent ogólnej populacji kobiet w Stanach Zjednoczonych papier Opublikowano w czasopiśmie Assisted Reproduction and Genetics.

Endometrioza w Wielkiej Brytanii Mówi się, że jedna na dziesięć – około 3 milionów – kobiet w wieku rozrodczym w Wielkiej Brytanii cierpi na tę chorobę.

Przyczyny endometriozy

Nie jest znana przyczyna endometriozy, chociaż jedna z teorii zakłada, że ​​genetyka rodzinna odgrywa dużą rolę.

Inne możliwe przyczyny, które zostały zbadane, to problemy z układem odpornościowym i powikłania związane z menstruacją, ponieważ tkanka zrzucona w tym okresie przepływa przez jajowody do innych części ciała, takich jak miednica.

Komórki endometrium mogą również rozprzestrzeniać się po całym ciele przez układ krwionośny lub limfatyczny.

READ  BepiColombo pikuje 125 mil od powierzchni Merkurego

Objawy endometriozy

Główne objawy endometriozy to ból miednicy, dolnej części pleców i brzucha, który może być gorszy niż zwykle w okresie; odczuwanie bólu podczas stosunku, bolesne wypróżnienia; wzdęcia i nudności;

Bolesne miesiączki i trudności w zajściu w ciążę to inne główne objawy. Obfite miesiączki i bezpłodność są postrzegane jako objawy endometriozy.

NHS zaleca wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, gdy pojawią się objawy, zwłaszcza jeśli mają „znaczący wpływ na Twoje życie”.

Diagnoza endometriozy

Lekarz wykona badanie miednicy i może zrobić USG, jednak laparoskopia jest obecnie jedynym sposobem potwierdzenia rozpoznania endometriozy.

Laparoskopia to zabieg, w którym lekarz wykonuje małe nacięcie w skórze i przepuszcza przez nią małą rurkę, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych plamek endometrium.

Leczenie endometriozy

Nie ma lekarstwa na endometriozę. Jednak NHS oferuje leczenie, które może złagodzić objawy.

Należą do nich środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i leki hormonalne oraz środki antykoncepcyjne, takie jak pigułka antykoncepcyjna, plaster antykoncepcyjny i cewka hormonalna (IUS). Możliwa jest również operacja usunięcia tkanki endometrium lub części dotkniętego narządu.

Jednak NHS twierdzi, że czasami lekarze mogą nie rozpocząć leczenia od razu, aby sprawdzić, czy objawy ustępują same.

Lisa wyjaśniła, że ​​przechodzi histerektomię w nadziei, że złagodzi ona większość jej bólu.

Kontynuowała: „To nie jest lekarstwo, tak jest w przypadku endometriozy, nie ma lekarstwa. Przypuszczam, że można to jakoś porównać do mastektomii z rakiem piersi, gdzie robimy to, ponieważ mamy nadzieję, że zapobiega to nawrotowi raka. „

Tak samo jest z histerektomią z endometriozą. Możesz go mieć i miejmy nadzieję, że nie wróci, ale to nie znaczy, że jest gwarantowane. To najlepsza opcja.

Lisa ujawniła, że ​​zabieranie Theo ze sobą jest zbyt długie, aby zdecydować się na procedurę, co sprawi, że oboje nie będą mogli mieć dzieci.

„Próbowaliśmy wszystkiego, nie tylko zachodniej medycyny, która jest oczywiście niesamowita, ale także medycyny chińskiej, akupunktury i wszystkiego” – powiedziała Lisa.

Zawsze mówiłem ludziom, żeby spróbowali wszystkiego.

Ale myślę, że mamy wspaniałe życie, mamy wspaniałych przyjaciół i kochamy nasze życie. Myślę, że dzieci to zdecydowanie taki dar, ale mam dwa psy. To moje dzieci.

Lisa powiedziała, że ​​o zdrowiu kobiet nie mówi się wystarczająco dużo i są tysiące kobiet, które mają bolesne miesiączki, które uniemożliwiają im pracę, ale nie są świadome tego stanu.

Lisa namawiała inne kobiety z bolesnymi miesiączkami do lekarza, twierdząc, że „postawienie diagnozy to ulga”

Lisa namawiała inne kobiety z bolesnymi miesiączkami do lekarza, twierdząc, że „postawienie diagnozy to ulga”

Idź do lekarza, bądź wytrwały i poproś o wizytę u ginekologa. „Myślę, że nie powinnam odczuwać tego bólu” – dodała Lisa.

Nie musisz przechodzić przez ten rozdzierający ból tak bardzo jak ty. Nie ma lekarstwa, ale są rzeczy, które pomagają.

Sama diagnoza to taka satysfakcja.

Widzowie zabrali się na Twittera, aby ujawnić, jak poradzili sobie z chorobą życia.

Jedna osoba napisała: „Właśnie przeszłam histerektomię w wieku 34 lat i zaraz po operacji dowiedziałam się, że mam endometriozę. Teraz nie mogę się doczekać pozbycia się bólu.

Inny powiedział: Wymagane są badania, szkolenie i empatia. Mężczyzna po pięćdziesiątce powiedział w wieku 21 lat, że będę musiała to znosić, dopóki nie będę miała dzieci, a potem będę mogła mieć histerektomię. Pomocnik, pomocnik, pomocny, dobroczyńca.

Trzecia dodała: „Miałam histerektomię w wieku 26 lat z powodu endometriozy. Mam teraz 58 lat. Osobiście nigdy tego nie żałowałem.

Kilkoro widzów zgłosiło się na Twitterze, aby ujawnić, że przeszli operacje mające na celu zmniejszenie objawów endometriozy

Kilkoro widzów zgłosiło się na Twitterze, aby ujawnić, że przeszli operacje mające na celu zmniejszenie objawów endometriozy