Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

3 Polaków zwolnionych z więzienia na Białorusi, obecnie Warszawa Józef Borel w Polsce UE Litwa Nazizm

Trzech przedstawicieli polskiej mniejszości na Białorusi, którzy byli więzieni przez dyktaturę tego kraju, jest teraz na wolności iw Polsce.

Trzy kobiety przybyły do ​​Polski 25 maja, ale szczegóły ich uwolnienia i wywiezienia z sąsiedniej Białorusi zostały podane do wiadomości publicznej dopiero w środę.

Irina Byrneka, Maria Tskovskaya i Anna Paniszeva rozmawiały z reporterami i choć stwierdzili, że nie wolno im rozmawiać o szczegółach ich zwolnienia, podziękowali Polsce i ostro opisali warunki panujące w białoruskich więzieniach.

„Chciałbym wyrazić wdzięczność polskiemu rządowi za uratowanie mnie z więzienia” – powiedziała Panisseva, odnosząc się do tego, jak został napadnięty, poddany torturom psychicznym i odmówiono mu leczenia z powodu urazu rdzenia kręgowego i złamania nadgarstka. Aresztowanie.

Były to „straszne dni dla niewinnych ludzi, którzy zostali doprowadzeni do więzienia pod zarzutem” – powiedział.

Banisseva powiedział, że został oskarżony o gloryfikację nazizmu, ponieważ jego rodzina była celem ataków sił nazistowskich podczas II wojny światowej.

Trio zostało aresztowane w ramach rozprawiania się z niedźwiedziami polarnymi na Białorusi przeciwko Łukaszence.

Ich uwolnienie było “wynikiem wysiłków polskich służb dyplomatycznych i dyplomatycznych” – powiedział MSZ.

Organizacje praw człowieka traktowały ich jak więźniów politycznych, a ambasador UE Joseph Borel wezwał do ich uwolnienia.

Pozostali dwaj członkowie polskiej mniejszości, Antelica Boris i Andrzej Poksopat, przebywają w więzieniu na Białorusi.

Wiceminister spraw zagranicznych Markin Pride powiedział na konferencji prasowej, że Polska wypełnia swój obowiązek ochrony Polaków na całym świecie, nawet jeśli są obywatelami innych krajów.

„Wszystkie bieguny opresji za granicą zawsze znajdą w RP oparcie i schronienie” – powiedział.

Polska “oczekuje uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi” – dodał.

Polska, członek Unii Europejskiej graniczącej z Białorusią, zwolennik ruchu antydemokratycznego przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, wraz z Litwą stała się głównym schronieniem dla białoruskich aktywistów i deportowanych studentów.

READ  Polska: zmiana w kościele; Aktualizacja hackometru | Artykuł

W środę w Warszawie odbyła się seria demonstracji przeciwko różnicom Łukaszenki.